Zakładanie akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze sprawy związane z zakładaniem akwarium przez początkujących akwarystów. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką popełnia wiele błędów, które skutkują padnięciem ryb. Powoduje to zniechęcenie u początkującego akwarysty. Postaram się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w pięknym hobby, jakim jest posiadanie akwarium w naszym domu.

Wybór miejsca pod akwarium.

Miejsce w którym znajdzie się akwarium powinno być wybrane na stałe, ponieważ późniejsza jego zmiana szkodzi rybom i roślinom oraz jest bardzo pracochłonna. Ustawienie zbiornika przy oknie (szczególnie od strony południowej) może przyczynić się do rozwoju kłopotliwych glonów w akwarium, a także powodować inne problemy. Osobiście uważam, że najładniej wyglądają akwaria ustawione w ciemnym pomieszczeniu i oświetlone światłem sztucznym. Akwarium należy ustawić na mocnym i stabilnym meblu, ponieważ duże akwarium waży bardzo dużo. Ponadto zbiornik powinien harmonizować się z wyglądem pokoju oraz stać w miejscu dogodnym do obserwacji. Akwarium nie może stać w miejscu, gdzie narażone będzie na pęknięcie, występują przeciągi i nagłe zmiany temperatury.

Jaka wielkość i kształt akwarium?

Kształt i wielkość zbiornika odgrywa zasadniczą rolę w dostępności tlenu, możliwości hodowli poszczególnych gatunków ryb i innych ważnych sprawach. Na zawartość tlenu w akwarium wpływ ma powierzchnia lustra wody, a nie jego głębokość. Większa zawartość tlenu w akwarium umożliwia hodowlę większej ilości ryb. Oczywiście wielkość zbiornika również ma wpływ na ilość zawartego w wodzie tlenu. Większe ryby zużywają więcej tlenu niż mniejsze. Ryby z wód chłodnych potrzebują więcej tlenu niż gatunki tropikalne. Poszczególne gatunki ryb preferują poszczególne strefy wody w zbiorniku. Strefę powierzchniową preferują gatunki, które żerują i pływają przy powierzchni np.: proporczykowiec. Strefę środkową zazwyczaj wybierają ryby ławicowe jak np.: neon innesa, brzanka sumatrzańska lub zwinnik ogonopręgi. Strefę przydenną wybierają ryby takie jak np.: glonojad i kirysek panda. Przykładowo akwarium niskie z dużą powierzchnia dna najlepiej będzie się nadawało do hodowli gatunków preferujących dno akwarium. Wielkość akwarium ma również kolosalne znaczenie przy hodowli gatunków terytorialnych. Zbyt mały zbiornik przy hodowli gatunków terytorialnych może powodować ciągłe walki pomiędzy osobnikami o własne terytorium. Zbyt duża ilość ryb w zbyt małym akwarium to najczęstszy błąd początkujących akwarystów. Odpowiednio duży zbiornik to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw związanych z hodowlą ryb akwariowych. Pamiętajmy, że ryb akwariowych nie wpuszczamy zaraz po założeniu zbiornika. Każde akwarium wymaga pewnego czasu na „dojrzenie”.

Woda

W akwarystyce odpowiednia jakość wody odgrywa pierwszoplanową rolę. Dwoma najważniejszymi miernikami jakości wody jest pH (informuje czy woda akwariowa jest zasadowa, kwaśna czy obojętna) oraz twardość. Możemy je zmierzyć za pomocą specjalnych testów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Poszczególne ryby wymagają konkretnych parametrów pH i twardości.

Sprzęt

Odpowiedni sprzęt odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego akwarium. Poniżej postaram się przedstawić i opisać najważniejsze elementy potrzebne do założenia domowego akwarium.

Filtr – Urządzenie to oczyszcza wodę z produktów przemiany materii ryb, które zawierają amoniak oraz inne substancje trujące. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek filtrów. Najprostszy podziałem jest wyodrębnienie filtrów zewnętrznych i wewnętrznych. Wydajność filtra dostosowuje się do wielkości akwarium. Filtry możemy podzielić również na mechaniczne lub biologiczne. Większość markowych łączy funkcję oczyszczania mechanicznego z biologicznym. Produkty przemiany materii usuwamy również poprzez częściową regularną podmianę części wody. W pochłanianiu azotanów, metali i dwutlenku węgla pomagają rośliny akwariowe.

Świetlówka – Światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy u roślin akwariowych oraz umożliwia lepszą obserwację akwarium. Zazwyczaj oświetlenie akwarium powinno być włączone przez ok. 10 godzin na dobę. W żadnym wypadku światło nie może świecić prze całą dobę. Do oświetlania akwarium nie należy używać zwykłych żarówek, ponieważ wytwarzają zbyt dużą ilość energii cieplnej.

Grzałka akwariowa – Większość tropikalnych ryb do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury (ok. 25°C). Z tego powodu ogrzewanie akwarium jest niezbędne. Konkretną temperaturę możemy utrzymywać precyzyjnie za pomocą grzałki z termostatem.

Pompka akwariowa – Odpowiednia ilość tlenu odgrywa ważną rolę w zapewnieniu właściwych warunków w akwarium. Pompka wraz z rurką i kostką napowietrzającą powoduje ruch wierzchniej warstwy wody. Ruch powierzchni wody zwiększa wymianę gazową. Dzięki temu woda zawiera większą ilość tlenu i mniejszą ilość dwutlenku węgla.

Inne podstawowe elementy potrzebne do założenia akwarium:

Podłoże do akwarium, termometr, siatka do odłowu ryb, odmulacz, dekoracje, czyścik do szyb akwariowych, pokrywa do akwarium, rośliny akwariowe, testy do wody, preparaty do uzdatniania wody, pokarm dla ryb, nawóz dla roślin akwariowych, tło.

Sklep akwarystyczny

Wybierajmy sklep akwarystyczny, gdzie obsługa może nam udzielić cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu i ryb. W ostatnich czasach dużą popularność zyskują internetowe sklepy akwarystyczne, które często oferują sprzęt w dużo niższych cenach w porównaniu ze sklepami tradycyjnymi.

Zakupując ryby akwariowe szczególną uwagę należy zwrócić na kilka następujących spraw:

- Początkujący akwaryści nie powinni zakupywać gatunków rzadkich, drogich i delikatnych.

- Nie kupujemy pojedynczych egzemplarzy ryb, które preferują ławicowy tryb życia.

- Nie należy zakupywać ryb, które niedawno pojawiły się w sklepie i nie przeszły kwarantanny.

- Zanim nabędziemy konkretny gatunek ryb należy dowiedzieć się jakie wymiary osiągnie dany gatunek po osiągnięciu wieku dorosłego.

- W żadnym wypadku nie należy zakupywać ryb wyglądających na chore.

- Ryby roślinożerne mogą zjadać rośliny w zbiorniku.

- Zakupujmy dany gatunek ryb pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że posiadamy odpowiednie warunki na ich hodowlę.

- Ryby przenosimy w worku foliowym. Zanim wpuścimy ryby należy włożyć worek do akwarium, aby wyrównała się temperatura w worku i akwarium. Dzięki temu zabiegowi nie doznają szoku termicznego.

Mam nadzieję, że pomogłem osobom zakładającym akwarium i bardzo początkującym akwarystom. Zachęcam również do dodawania komentarzy, które pomogą każdemu kto chce założyć własne akwarium.

Łukasz Bułaj - użytkownik serwisu. Dziękujemy.

142 komentarzy

 1. mateusz:

  witam mam pytanie niemam pojęcia o akwarim o rybkach ale chce sobie zalozyc podobają mise rybki gatuku pielęgnic jak się zato zabrać ?

 2. sebol:

  witam kupiłem akwarium panoramiczne 250 litrów i chciałbym je zarybić już wcześniej wybranymi gatunkami i prosił bym o poradę czy te gatunki mogą być razem. A mianowicie chodzimy o : skalary , szczupieńczyki , gupiki , mieczyki , neonki , danio , glonojad , sumiki ,bojownika , piskorze , gurami , bocie , a oprócz tego żabki , krewetki , jakieś raki , ślimaki, krab wampir . to jest moje pierwsze akwarium . wiem ze trochę duże ale nadarzyła mi się okazja. proszę mi napisać jakie z tych lub podobnych gatunków mogę trzymać razem . z góry bardzo dziękuje i proszę o wyrozumiałość.

 3. wkurzony:

  Glonojad wymaga akwa 112l.!!!

 4. Wolw2300:

  Zbiorniki są różnorodne są akwaria szklane ramowe,odlewane,klejone,z tworzywa sztucznego.Moim zdaniem najlepsze jest odlewane,jest wtedy mniejsze ryzyko ze na przykład tak jak w klejonym niekiedy mogą być zle sklejone szkła.Dla dziecka najlepsze będzie akwarium plastikowe. Zbiornik trzeba regularnie czyścić.Trzeba sprawdzać stan temperatury,oczyścić ścianki z glonów,usunąć nadmiar ślimaków,przeczyścić filtr,z czasem przyciąć rośliny i nadzorować czy ryby dobrze wchłaniają pokarm i czy woda nie wylew się z akwarium.Trzeba też raz po raz zmieniać wodę.

 5. jk:

  mam akwa 50 l . jaka ilosć welonek , gupików i zbrojników niebieskich? do adi nie

 6. Adi:

  Witam mam welonke w 25l mam filtr a woda cały czas istnieje. Czemu tak się dzieje? Filtr ma chodzić 24h czy mogę go wyłącznie na noc? Jakie są najlepsze warunki dla niej?

 7. kate:

  mam pytanko do akqua 60 l jaka obsada???

 8. Pablo:

  Witajcie, chcialbym sobie zalozyc akwarium, takie czesciowo zabudowane w scianie. W salonie byloby rowno ze sciana, druga czesc wychodzilaby do drugiego pokoju. Zabudowa do przemyslenia. Dlugosc okolo 2m, Szerokosc okolo 50cm m, wysokosc okolo 1m. Potrzebuje profesjonalnych ludzi w tym temacie znajacych sie nie tylko na zamontowaniu tego 1000 l akwaruium ale takze doradzctwie itd. Jak ktos moze polecic kogos kto sie zna z okolic woj. slaskiego prosze dac znac na blackpablo@o2.pl Pozdrawiam

 9. sibuna:

  Witam mam 120l,niedługo chce je założyc,tylko mam 1 pytanie: -te akwarium ma listwy,będzie stało na specjalnej szafce,czytałam że akwariumy z listwami nie potrzebują żadnej maty..czy to jest prawda>?/proszę o odp.z góry dzięki..wiem że to jest trochę głupie pytanie..ale jestem dopiero początkowym akwarystą..;);)

 10. piyoter:

  do smifi dorzuć tam jeszcze 2 karpie na święta..słoik 20 litrów nadaje sie najwyzej na małe krewetkarium (lub roślinne)

 11. smifi:

  czy w akwarium 20l można trzymać bojownika z gupikami molinezjami żałobniczkami mieczykami glonojadem złotym i bocją?

 12. Awans:

  do szefowa: a jakie masz ryby w akwarium?

 13. akwarysta na 102:

  do kort: co do neonków i danio to raczej tak, ale co do glonojada to akwarium 25l może być dla niego za małe... Pomyśl czy nie dało by się go zastąpić jakimiś innymi rybami np. kirysy. Pomyśl o takim czymś 8x neon 4x dano 4x kirys. Podałem na oko, więc tak tylko przykładowo...

 14. konik:

  do szefowa ; A jakie masz oświetlenie?

 15. kort:

  Mam pytanie. Czy w akwarium 25l można trzymać: 8x neon, 4x danio i 1x glonojad zbrojnik? Proszę o odpowiedź.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter