Karmienie ryb - akwarystyka morska

Odpowiednie odżywianie ryb morskich ma ogromne znaczenie. Nieodpowiedni pokarm może powodować infekcje, zaburzenia oraz choroby układu trawiennego. Ryby morskie odżywiają się bardzo różnym pożywieniem. Gatunki drapieżne preferują żywy, poruszający się pokarm. Inne są ścisłymi wegetarianami lub spożywają niemal każdy pokarm. W jednym akwarium z powodzeniem możemy hodować ryby mięsożerne z gatunkami jedzącymi nawet najdrobniejsze pokarmy. Często występują kłopoty z karmieniem gatunków żarłocznych z nieśmiałymi w jednym zbiorniku. Ryby pochodzące prosto z naturalnego środowiska mogą nie chcieć przyjmować pokarmu. Wynika to problemów związanych z akceptacją nowego środowiska życia. Jedynymi środkami zaradczymi może być podawanie odpowiedniego pokarmu oraz stworzenie warunków maksymalnie przypominających środowisko naturalne. W okresie aklimatyzacji można podawać również pokarm żywy, który jest bardziej kuszący.

Najważniejsze zasady karmienia:

1. Podstawową zasadą właściwego karmienia ryb morskich jest ich nie przekarmianie.
2. Pokarm powinien być dostępny przez taki czas, aby wszystkie ryby mogły się najeść.
3. Ryby żerujące w podłożu lub roślinożerne możemy karmić poprzez smarowanie skałek papką z glonów i mięsa.
4. Lepiej podawać pokarm często w niewielkich ilościach, niż stosować regularne pory karmienia. Karmniki automatyczne mogą ułatwić to zadanie.

Żywy pokarm

- Larwy solowca są to przedstawiciele słonowodnych skorupiaków. Jest to pokarm dosyć chętnie spożywany przez większość ryb.

- Plankton, który możemy uzyskać przy użyciu specjalnego zestawu do hodowli planktonu. W zastępstwie planktonu możemy zastosować oczliki i wioślarki.

- Czerwone i białe larwy much są chętnie spożywane przez niektóre gatunki ryb.

- Żywe larwy komarów możemy uzyskać w trakcie lata w zbiornikach na deszczówkę.

- Kiełż zdrojowy jest również dosyć chętnie spożywany przez niektóre ryby. Możemy je uzyskać z czystych potoków.

Pamiętajmy, że nie zjedzone pozostałości pokarmu zanieczyszczają wodę.

Pokarmy suche

- Tabletki przyklejamy do szyby lub podajemy konkretnym zwierzętom przy pomocy pensety.

- Płatki rozsypujemy w niewielkich ilościach na powierzchnię wody. Zazwyczaj szybko nasiąkają wodą i opadają na dno.

- Granulat możemy rozsypać na powierzchni wody. Rozpuszczony w niewielkim naczyniu za pomocą rurki możemy podać bezpośrednio zwierzętom.

Pokarmy mrożone spożywają głównie ryby drapieżne. Przed podaniem powinien być dokładnie rozmnożony. Zamrożone kawałki mogą zaszkodzić rybom. Rozpuszczony pokarm najlepiej podawać przy pomocy szklanej rurki. Ryby są ulubionym pokarmem innych ryb. Stanowią one doskonałe urozmaicenie każdej diety. Jako urozmaicenie diety wskazane jest również podawanie chudej wołowiny oraz posiekanego serca. Gatunkom roślinożerne spożywają hodowane w akwarium glony. Rybom roślinożernym możemy podawać szpinak i sałatę z upraw ekologicznych.

9 komentarzy

 1. Arleta :

  witam ja ugotowalam marchew i lisc salaty peknskiej -rewelacje moje piekne glonojady i gurani wszystko obgryzly nie zostawily sladu ,takze polecam dobrze ugotowac te warzywa;;ps, mialam chora BOCJE i wyleczylam !!!!sama dodalam uzdatniacza do wody ktory stosuje przy wymianie wody z kranu .ktora wymaga uzdatniacza i rewelacja moja bocja plywala brzuchem do gory cala blada ,stracila kolor i zyje wrocil jej kolor apetyt ;]przekazcie dalej bo wszystkim zdychaja ,nikt nie zna lekarstwa a temp akwarium 29 podwyzszylam ;]

 2. Olka:

  Jaki gatunek rybki widnieje na zdjęciu?

 3. basia prosi o pomoc:

  Mam problem : mój duch nie chce jeść płatków wsypanych kiedy są na wierzchu i kiedy są na dnie. Nie wiem jak go karmić :( proszę o pomoc

 4. endru:

  witam ,pytanie moje brzmi , jak podać ślimakowi w akwarium zmrożony wcześniej kawałeczek sałaty ??

 5. Turas:

  Skrzydlicę najlepiej karmić Gupikami ;)

 6. edi:

  czym karmic male rybki?? (mieczyki)

 7. julian:

  mnie bardzo interesuje dokarmianie Pastry ognistej (skrzydlicy)czym mam ją dokarmiać, bardzo ja lubię jest moją ulubioną rybą

 8. truskaffka:

  najlepiej kilka razy dziennie w ilościach w których ryby beda mogly spozyc wsypany im pokarm

 9. Natka:

  Jak często karmic ryby?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter