Zakładanie akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze sprawy związane z zakładaniem akwarium przez początkujących akwarystów. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką popełnia wiele błędów, które skutkują padnięciem ryb. Powoduje to zniechęcenie u początkującego akwarysty. Postaram się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z pierwszymi krokami w pięknym hobby, jakim jest posiadanie akwarium w naszym domu.

Wybór miejsca pod akwarium.

Miejsce w którym znajdzie się akwarium powinno być wybrane na stałe, ponieważ późniejsza jego zmiana szkodzi rybom i roślinom oraz jest bardzo pracochłonna. Ustawienie zbiornika przy oknie (szczególnie od strony południowej) może przyczynić się do rozwoju kłopotliwych glonów w akwarium, a także powodować inne problemy. Osobiście uważam, że najładniej wyglądają akwaria ustawione w ciemnym pomieszczeniu i oświetlone światłem sztucznym. Akwarium należy ustawić na mocnym i stabilnym meblu, ponieważ duże akwarium waży bardzo dużo. Ponadto zbiornik powinien harmonizować się z wyglądem pokoju oraz stać w miejscu dogodnym do obserwacji. Akwarium nie może stać w miejscu, gdzie narażone będzie na pęknięcie, występują przeciągi i nagłe zmiany temperatury.

Jaka wielkość i kształt akwarium?

Kształt i wielkość zbiornika odgrywa zasadniczą rolę w dostępności tlenu, możliwości hodowli poszczególnych gatunków ryb i innych ważnych sprawach. Na zawartość tlenu w akwarium wpływ ma powierzchnia lustra wody, a nie jego głębokość. Większa zawartość tlenu w akwarium umożliwia hodowlę większej ilości ryb. Oczywiście wielkość zbiornika również ma wpływ na ilość zawartego w wodzie tlenu. Większe ryby zużywają więcej tlenu niż mniejsze. Ryby z wód chłodnych potrzebują więcej tlenu niż gatunki tropikalne. Poszczególne gatunki ryb preferują poszczególne strefy wody w zbiorniku. Strefę powierzchniową preferują gatunki, które żerują i pływają przy powierzchni np.: proporczykowiec. Strefę środkową zazwyczaj wybierają ryby ławicowe jak np.: neon innesa, brzanka sumatrzańska lub zwinnik ogonopręgi. Strefę przydenną wybierają ryby takie jak np.: glonojad i kirysek panda. Przykładowo akwarium niskie z dużą powierzchnia dna najlepiej będzie się nadawało do hodowli gatunków preferujących dno akwarium. Wielkość akwarium ma również kolosalne znaczenie przy hodowli gatunków terytorialnych. Zbyt mały zbiornik przy hodowli gatunków terytorialnych może powodować ciągłe walki pomiędzy osobnikami o własne terytorium. Zbyt duża ilość ryb w zbyt małym akwarium to najczęstszy błąd początkujących akwarystów. Odpowiednio duży zbiornik to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw związanych z hodowlą ryb akwariowych. Pamiętajmy, że ryb akwariowych nie wpuszczamy zaraz po założeniu zbiornika. Każde akwarium wymaga pewnego czasu na „dojrzenie”.

Woda

W akwarystyce odpowiednia jakość wody odgrywa pierwszoplanową rolę. Dwoma najważniejszymi miernikami jakości wody jest pH (informuje czy woda akwariowa jest zasadowa, kwaśna czy obojętna) oraz twardość. Możemy je zmierzyć za pomocą specjalnych testów dostępnych w sklepach akwarystycznych. Poszczególne ryby wymagają konkretnych parametrów pH i twardości.

Sprzęt

Odpowiedni sprzęt odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego akwarium. Poniżej postaram się przedstawić i opisać najważniejsze elementy potrzebne do założenia domowego akwarium.

Filtr – Urządzenie to oczyszcza wodę z produktów przemiany materii ryb, które zawierają amoniak oraz inne substancje trujące. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek filtrów. Najprostszy podziałem jest wyodrębnienie filtrów zewnętrznych i wewnętrznych. Wydajność filtra dostosowuje się do wielkości akwarium. Filtry możemy podzielić również na mechaniczne lub biologiczne. Większość markowych łączy funkcję oczyszczania mechanicznego z biologicznym. Produkty przemiany materii usuwamy również poprzez częściową regularną podmianę części wody. W pochłanianiu azotanów, metali i dwutlenku węgla pomagają rośliny akwariowe.

Świetlówka – Światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy u roślin akwariowych oraz umożliwia lepszą obserwację akwarium. Zazwyczaj oświetlenie akwarium powinno być włączone przez ok. 10 godzin na dobę. W żadnym wypadku światło nie może świecić prze całą dobę. Do oświetlania akwarium nie należy używać zwykłych żarówek, ponieważ wytwarzają zbyt dużą ilość energii cieplnej.

Grzałka akwariowa – Większość tropikalnych ryb do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio wysokiej temperatury (ok. 25°C). Z tego powodu ogrzewanie akwarium jest niezbędne. Konkretną temperaturę możemy utrzymywać precyzyjnie za pomocą grzałki z termostatem.

Pompka akwariowa – Odpowiednia ilość tlenu odgrywa ważną rolę w zapewnieniu właściwych warunków w akwarium. Pompka wraz z rurką i kostką napowietrzającą powoduje ruch wierzchniej warstwy wody. Ruch powierzchni wody zwiększa wymianę gazową. Dzięki temu woda zawiera większą ilość tlenu i mniejszą ilość dwutlenku węgla.

Inne podstawowe elementy potrzebne do założenia akwarium:

Podłoże do akwarium, termometr, siatka do odłowu ryb, odmulacz, dekoracje, czyścik do szyb akwariowych, pokrywa do akwarium, rośliny akwariowe, testy do wody, preparaty do uzdatniania wody, pokarm dla ryb, nawóz dla roślin akwariowych, tło.

Sklep akwarystyczny

Wybierajmy sklep akwarystyczny, gdzie obsługa może nam udzielić cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu i ryb. W ostatnich czasach dużą popularność zyskują internetowe sklepy akwarystyczne, które często oferują sprzęt w dużo niższych cenach w porównaniu ze sklepami tradycyjnymi.

Zakupując ryby akwariowe szczególną uwagę należy zwrócić na kilka następujących spraw:

- Początkujący akwaryści nie powinni zakupywać gatunków rzadkich, drogich i delikatnych.

- Nie kupujemy pojedynczych egzemplarzy ryb, które preferują ławicowy tryb życia.

- Nie należy zakupywać ryb, które niedawno pojawiły się w sklepie i nie przeszły kwarantanny.

- Zanim nabędziemy konkretny gatunek ryb należy dowiedzieć się jakie wymiary osiągnie dany gatunek po osiągnięciu wieku dorosłego.

- W żadnym wypadku nie należy zakupywać ryb wyglądających na chore.

- Ryby roślinożerne mogą zjadać rośliny w zbiorniku.

- Zakupujmy dany gatunek ryb pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że posiadamy odpowiednie warunki na ich hodowlę.

- Ryby przenosimy w worku foliowym. Zanim wpuścimy ryby należy włożyć worek do akwarium, aby wyrównała się temperatura w worku i akwarium. Dzięki temu zabiegowi nie doznają szoku termicznego.

Mam nadzieję, że pomogłem osobom zakładającym akwarium i bardzo początkującym akwarystom. Zachęcam również do dodawania komentarzy, które pomogą każdemu kto chce założyć własne akwarium.

Łukasz Bułaj - użytkownik serwisu. Dziękujemy.

142 komentarzy

  1. kasia:

    kasia.mam akwa.30gal i 10gal wszystko nowe i po 2 dniach woda robi się jak mleko,co robic

  2. Janko_Muzykant:

    do początek: odmulanie przy czyszczeniu wody powinno wciagnac ten bialy nalot, ktory moze byc wypadkowa wielu czynnikow - takze przekarmiania rybek i osadzania sie niezjedzonego pokarmu miedzy zwirkiem - zainwestuj tez w 3-4 kiryski aby czyscily Ci dno; jesli nie jestes wprawionym akwaryta i odmulanie sprawia Ci problem rozwaz zakup drogiego sprzetu, jakim jest odkurzacz ENHEIM - zbiera syf a wode oddaje do zbornika (filmy masz na youtube)

  3. tomix666:

    Co można poradzić na brązowiejącą moczarkę kanadyjską?? proszę pomóżcie.

  4. ktoss:

    do olinka: moja kol. tez tak miała. miala za mocna swietlówke i wyrastaly jej biale glony nitkowate. zmien albo swietlowke albo zabierz sie do porzadnego czyszczenia akwa . kol. musi je czyscic przynajmniej raz na tydzien.

  5. początek:

    witam. założyłam akwarium 80l mam w nim 3molinezje,dwa(narazie małe)skalary,6danio,2 ornatusy,2bojowniki oraz dwa guraminy. Problem mam taki iż na żwirku zbiera mi sie(w sporych ilościach) biały nalot, podejrzewam że grzyb. Jak mam się tego pozbyć??

  6. Olinek:

    Czy lepiej kupować rośliny sztuczne czy prawdziwe?Czy 4 gupiki (2x samica i 2x samiec) nie będą się gryzły z mieczykami (2x samica i 2x samiec)???

  7. akwarysta258:

    I kupno akwarium gdy kupujemy akwarium powinniśmy uwzględnić jakie ryby kupimy czy półka lub regał wytrzyma obciążenie akwarium jakiej wielkości rośliny będą umieszczane i oczywiście czy będzie nas na to stać standardowe akwaria kosztują około 1 zł za litr II kupno oświetlenia lub pokrywy nie ma sensu kupować pokrywy dysz są drogie np. do 54 litrowego akwarium kosztuje około 90 zł i gdy świecimy pokryw z czasem zaczyna topnieć Osz w końcu pęka i to jest prawna ponieważ ja również miałem taki przypadek i moi znajomi też to przerabiali najlepiej kupić lampkę i kupić odpowiednią żarówkę a na akwarium położyć szybę są naprawdę niedrogie i ładne gdyż teraz jest wiele różnych wzorów szyb III kupno sprzętu elektronicznego -grzałka z termostatem jest dobrym rozwiązaniem gdyż sama pilnuje temperatury akwarium taką jaką ustawimy UWAGA!!!!!! Nigdy nie wyjmujemy grzałki z akwarium Bo pęknie -filtr potrzebny do utrzymywania czystości w akwarium zazwyczaj są z napowietrzaniem Oprócz tego mają inne bajery takie jak Bio gąbka Koszyczek ze skałą wulkaniczną IV sprzęt ułatwiający wymianę wody - siatka do łowienia rybek -sito do płukania żwiru najlepiej z małymi otworkami -wężyk to wypompowywania wody -wiadro V dekoracja akwarium -kamienie które można wżąć z ogródka oczywiście wyparzyć wrzątkiem -Żwir ale dobrze wypłukać dlatego że jest w ni muł -korzeń dobrze wymoczony nie zdziwcie się gdy woda zrobi się brązowa a najlepiej wyparzyć nawet taki korzeń z sklepu -Różnego rodzaju muszelki i kolorowe kamyki VI dobór roślin pamiętajmy żeby nie było dużej różnicy między normami temperatur Nie kupujmy roślin w doniczkach bo gniją VII kupno ryb Trzeba uwzględnić czy mamy odpowiednie warunki dla ryby i czy ryba będzie miała miejsce akwarium PN na jednego neonka przypada 2 l i mniej wiecej oceniamy ile ryba potrzebuje miejsca Przykładowy pomysł na zapełnienie rybami 54 l akwarium rybami -4 dowolne kirysy które czyszczą dno najmniejsza grupa w której czują się w miare dobrze to 4 kirysy -neony 10 neonów -gurani dowolne -2 glonojady.

  8. Ewa:

    haj dopiero od niedawna założyłam 40 litrowy akwarium ale mam problemy bo mam ciągle brudną i nie klarowną wode a przecież mam pompe czyszczaca i filtr powietrza i co dwa dni musze zmieniac wode i co tu z tym robić?

  9. emilio:

    zakładam właśnie akwarium 70 litrów ile ma się filtrować woda i jak jest z tą solą i nie wiem co mam trzymać

  10. Gupik 200343 :

    Potrzebne nam będzie: -akwarium -bibuła(dowolny kolor) -jakaś lampa -grzałka -termometr -termostat -kamienie(dowolny kolor) -roślinki -pompka Na początku odkażamy akwarium, potem dokładnie wycieramy. Następnie wycinamy bibułę tak, aby zakryła tylnią ściankę,odkażamy kamienie i posypujemy nimi dno akwarium, zalewamy ok.25% wodą, a następnie sadzimy roślinki, podłączamy grzałkę do termostatu i grzałkę mocujemy na tylnią ściankę tak aby była jak najdalej od termometru, mocujemy pompkę i zalewamy akwarium wodą. Włączamy cały sprzęt, a lampę mocujemy tak, aby nie miała styczności z wodą i gotowe. Ryby wpuszczać po jakiś 2 dniach, aby chlor wyparował.

  11. toms:

    Dzieki za uwagi, oczywiscie w akwarium jest juz woda, sprzet i rosliny. Jaki sklad polecacie?

  12. hodowca:

    Paletki nie nadają sie do tak małego akwarium. Na jedna rybe powinno przypadać co najmniej 50L a sa to ryby stadne. 120l tylko na kotnik lub szpital. Ja w swoim 350L mam 6 sztuk.

  13. kokeszko@op.pl:

    toms. najpierw zalej baniak z woda i z całym oprzyrządowaniem na jakiś ok 10 dni oby dojrzało bo ci rybki szlak trafi.poczytaj o rybkach bo brzanka z neonka i gupikami to zły pomysł. paletki są bardzo wymagające i trzeba mieć sporo doświadczenia. Pozdrawiam

  14. toms:

    Witam, Mam na razie puste akwarium 120l. Myślę o zakupie: neonki, molinezje, paletki, bojowniki, brzanki, myślałem też o gupikach i oczywiście glonojadach i kiryskach. Proszę o sugestie i o konkretną propozycję składu wraz z ilościami

  15. roza:

    ja mam sumo rekinki i powiem ze one potrzebuja chyba wiekszego akwa niz 47l sa bardzo ruchliwe i zarloczne , strasznie strachliwe , potrzebuja duzej przestrzeni NIE RADZE CI KUPWYWAC przy tak malym akwa ale to tylko moja opinia

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter