Raki w akwarium

Raki to przepiękne, fascynujące i bardzo niezwykłe stworzenia, należące do rodziny skorupiaków, i które mało kto wie, można hodować w akwarium słodkowodnym. Wyróżniamy ponad 150 gatunków, które preferują wodę słodką, przy czym różnorodność ich kolorów jest ogromna. Od jasnych, białych lub nawet półprzeźroczystych, poprzez żółte, brązowe, niebieskie, po bardzo ciemne lub mieszane.

Skąd pozyskać raka?

Pomimo, iż raki są pięknymi stworzeniami, ich zdobycie może sprawić nam wiele kłopotów. Najprostszym sposobem byłoby kupienie lub zamówienie ich w sklepie zoologicznym, lecz bardzo często nie jest to możliwe z powodu słabego zaopatrzenia sklepu i niewystarczającego dostępu do różnorodnych gatunków zwierząt.

Bardzo często spotykamy raki w rzekach. Nie jest jednak dobrym pomysłem zaopatrywaniem się z tego miejsca. Po pierwsze są to raki dziko żyjące, które przyzwyczajone są do warunków życia na wolności, trudnych do odtworzenia w akwarium. Po drugie razem z takim „dzikim” rakiem, można przypadkiem sprowadzić do swojego zbiornika różne choroby, bakterie i wirusy. Może to być śmiertelne doświadczenie dla innych stworzeń z akwarium. Po trzecie mamy ograniczoną ilość gatunków występujących w Polsce i bardzo często nie są to raki cieszące swoimi niezwykłymi barwami.

Najlepszymi i najlepiej zaopatrzonymi miejscami są giełdy zoologiczne oraz aukcje internetowe. Ponadto można tam odnaleźć ciekawe gatunki, które kupić można w dość niskich cenach.

Jakich warunków w akwarium wymagają raki?

Jeżeli chcemy trzymać raki u siebie w domu, należy spełnić kilka podstawowych wymogów, które są konieczne, by stworzenia te dobrze czuły się w naszym zbiorniku.

Po pierwsze wielkość zbiornika. Raki są zwierzętami bardzo terytorialnymi. Pojedynczego raka powinno się trzymać w zbiorniku przynajmniej 40-50 litrów. Jeżeli chcemy mieć dwa lub więcej osobników, należy pomyśleć o znacznie większych akwariach.

Po drugie wystrój akwarium. Raki nie bez powodu czasami nazywane są małymi budowniczymi w zbiorniku. Potrafią same całkowicie „przemeblować” akwarium w ciągu kilkunastu godzin. Lubią kopać sobie kryjówki, jaskinie, a nawet przesadzać lub wykopywać roślinki. Ozdoby sztuczne niejednokrotnie w zbiorniku z rakami zmieniają swoje umiejscowienie. Podłoże zbiornika powinno zrobione być ze żwiru i piasku. Ponadto trzeba zapewnić im dużą ilość kryjówek i schronień. Przydają się one, gdy rak chce się schować w czasie dnia (a robi to często) lub w czasie zrzucania pancerzyka (staje się wtedy bezbronny przed innymi rakami i większymi rybami). Jako ozdoby możemy wykorzystać jaskinie i groty zbudowane z większych kamieni (najlepiej sklejone silikonem akwarystycznym dla bezpieczeństwa), rurki, gliniane naczynia i inne rzeczy często spotykane w sklepach akwarystycznych.

Raki nie nadają się do akwariów roślinnych, gdyż zrobią sobie z nich wyżerkę. Ponadto zbiornik musi być przykryty w taki sposób, by nie mogły z niego wyjść (robią to bardzo często, lecz nie jest to dla nich zbyt dobre).

Rak

Do akwarium warto też dodać dobry filtr. Nie wolno zapominać o cotygodniowej podmianie wody. Wymieniamy nawet większą jej ilość niż przy hodowli rybek (co tydzień podmieniamy około 30% wody). Bardzo ważne jest by do wlewanej wody dodać preparat uzdatniający (konieczne jest pozbycie się chloru). Zalecane jest również dodawanie wapnia, który jest istotnym składnikiem rakowych pancerzy.

Napowietrzanie jest elementem, o którym nie można zapomnieć przy planowaniu hodowli tych zwierząt. Woda musi być dobrze napowietrzona. Przy zbyt niskiej zawartości tlenu raki wychodzą najzwyczajniej ze zbiornika, by chwytać tlen.

Większość raków jest zimnolubna, więc z utrzymaniem odpowiedniej temperatury nie powinno być problemu, jednak należy uważać na te pochodzące z krajów tropikalnych. Przy utrzymaniu raków z ciepłych stref grzałka jest raczej niezbędna.

Karmienie raków

Raki są wszystkożerne, jednak ulubionym składnikiem ich diety są rośliny. Czasami wręcz niemożliwe jest utrzymanie żywych roślinek w tym samym zbiorniku. Raki zjadają także rybki oraz krewetki pomimo, iż białko nie jest aż tak bardzo potrzebne w ich diecie. Warto jest urozmaicić ich dietę różnego rodzaju warzywami. Chętnie zjadają groszek, sałatę, cukinię, marchewkę.

Zrzucanie pancerza przez raki

Co pewien czas każdy rak musi zrzucić swój pancerzyk. W tym czasie podrasta i po kilku dniach na jego ciele pojawia się nowy. Po każdej zmianie pancerza rak jest coraz większy. Zrzucanie trwa kilka dni. W tym czasie jest on prawie całkowicie bezbronny i jednocześnie stara jak najbardziej się schować przed innymi stworzeniami. W okresie tym bardzo ważne jest dostarczenie mu dużej ilości wapnia.

Ważna uwaga! Starego, porzuconego pancerzyka nie trzeba natychmiast pozbywać się z akwarium. W większości przypadków raki zjadają swoje stare pancerze w ciągu kilku dni. Pozwala to im dostarczyć odpowiednich pierwiastków do budowy nowej osłony.

Najczęstsze pytania:

Czy mogę trzymać raki razem z rybkami?

Nie zaleca się trzymania raków razem z rybkami. Są to stworzenia wszystkożerne i nie wszystkie raki są pokojowo nastawione do ryb. W przypadku, gdy rak jest bardzo głodny, może upolować nawet dużą rybkę (np. welonka). Mniejsze rybki są natomiast dobrym pokarmem dla tych skorupiaków.

Mój rak ma uszkodzony pancerzyk, co robić?

Uszkodzenia pancerzyka czasami zdarzają się rakom, jednak nie jest to śmiertelne. Uszkodzenie powinno zostać całkowicie zaleczone podczas najbliższego zrzucania pancerza. Do tego czasu warto jest podwyższyć poziom wapnia w zbiorniku.

Mój rak jest przez cały dzień niemrawy. Czemu?

Raki są to zwierzęta z natury bardziej aktywne wieczorami i w nocy, dlatego bardzo często zdarza się, że prawie całymi dniami ukrywają się w jaskiniach lub grotach. Bardzo często raki w dzień są niemrawe, za to w nocy buszują po całym zbiorniku, przebudowują akwarium, a nawet polują na rybki.

Ile kosztuje rak?

Ceny raków są bardzo zróżnicowane w zależności od gatunków. W Polsce raki marmurkowe (najbardziej popularne) można kupić już od kilku-kilkunastu złotych za sztukę, natomiast za rzadsze odmiany, o bardzo ciekawych barwach zapłacimy więcej, kilkadziesiąt złotych. Logiczne jest, że najwięcej zapłacimy za okazy niespotykane, sprowadzane nawet z zagranicy.

Jakie raki będą najlepsze dla mnie na początek?

Trudno powiedzieć jaki rak będzie najlepszy na początek. Wszystko zależy od doświadczenia jakie posiadasz w akwarystyce. Osobiście początkującym akwarystom poleciłbym raczki Cambarellus patzcuarense. Argumenty przemawiające za: jest dość łatwy w hodowli, dorasta tylko do czterech centymetrów długości, więc nie powinien narobić wielu szkód, dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, jest łatwy do zdobycia w Polsce, nie wymaga dużego zbiornika, nie niszczy roślinek w zbiorniku, łatwe karmienie i bardzo często rozmnażają się w akwariach.. Jedynie cena (w granicach 35 zł) za sztukę przy tak niewielkim stworzeniu może odstraszyć.

80 komentarzy

 1. Kamilek:

  Wie ktoś jak utrzymać przy życiu młode raczki Orange, bo niestety z miotu przeżewa tylko jeden góra dwa??

 2. kaszub73:

  Zakupilem trzy raczki pomaranczowe...i mam pytanie. Mam 60l i 3 spore molinezje 2kirysniki i kilkanascie gupikow czy razem moga razem plywac???.. Niech ktos mi podpowie czy moge dokupic jeszcze parke raczkow?...

 3. Koniara:

  Ja miałam dwa raczki w dużym akwarium z rybkami, niestey raki zjadły mi 2 rybik, przeniosłam je do akwarium po żółwiach (takie duże i 9 cm szerokości), dokarmiałam je zamrożonymi robakami i były sobie aż do czasu kiedy ślniejszy rak zabił swoją partnerkę, drugi rak jeszcze żyje i jest super !!

 4. Własciciel Krewetek :

  dla mnie fajniejsze i bezpieczniejsze są krewetki :)

 5. surubi:

  Nie polecam trzymania Raków Czerwonoszczypcowych razem z rybami nawet tymi dużymi. Rosną w zastraszającym tempie i potrafią zabić nawet duże ryby akwariowe.Raki to prawdziwi oportuniści i oprócz pokarmu roślinnego nader często jedzą pokarm pochodzenia zwierzęcego. Moje raki w akwarium 270l przekroczyły 20cm długości(a liczac z czułkami są dwa razy dłuższe)i chętnie się rozmnażają. Zauważyłem że to właśnie po porodzie samica zaczyna częściej polować na ryby prawdopodobnie chcąc zregenerować utraconą energię wysokokalorycznym białkiem.Co jest zaskakujące to raki te chętniej wybierają na ofiary ryby większe. Z powodu swojej drapieżności odseparowałem je do innego akwarium bez ryb i teraz jest spokój. Małe raki trzeba jak najszybciej odseparować ponieważ padają one łupem ryb i innych raków

 6. miłosece:

  Moim zdaniem lepsze są krewetki.

 7. Tuczol:

  Hej! Polecam Raka Niebieskiego (Florydzki). Nie jest agresywny dla inny rybek - mój znada tylko te co ewentualnie zdechna i pływaja na dnie martwe to ten sie taka rybka zajmnie z apetytem. Innych rybek nie zaczepia. Co jezt ciekawością trzymam eraz z nim 2 krewetki amalo i elegancko z nim zyją. Nieraz chce jakąś dziabnac ale to raczej z nudów albo bo ta za blisko i ten sie wystraszy. W sumie zyje z rybkami krewetkami i trzciniakiem i wszytko ok. Lubi jeść dzdzownice, tabletki takie do na dno spadaja, marchewka sałata.

 8. Gosh:

  Ja mam raka marmurkowego od ok 5 msc. Ninje( bo tak ma na imie:))) kupilam bardzo malutka teraz ma ok 11 cm. Jest WIELKA. Rozmnaza sie w zimie. Jajeczka ma 3-4 ty. Na wielu portalach pisza ze Raki wtedy nie jedza. Moja Ninja nie je tylko wcina co moze. Uwielbia jest i je duuuzooo. Raczki sie rodza piekne malutkie. Kiedys Ninja chciala zjesc rybke ale byla glodna. Gdy ja karmimy pastylkami ochotka nigdy nie zapoluje na rybe. Nie stety nietore raki siedza w kryjaowkach caly dzien dopiero w nocy wychodza. Moja ninja ma roznie. Jak ma jajeczka siedzi non stop w takiej kryjowce z kamienia a jak nie ma to cale 24 h jest po za nia :)) Mam 45 litrow akwa. 15 glupikow i 2 glonojady. uwielbiam moje malenstwa wszystkie. Co do rakow to powiem tak polecam na okes letni ale zima to masakra. Cały czas małe. Ja od listopada mam 5 raz ikre. w tym za kazdym razem ok 100 mlodych. :)) Jestem z Bielska-Bialej. Obecnie mam 2 msc raczki do oddania a za pare dni malenstwa wiec jak ktos chce to oddam za darmo a nie za 20 zł jak to jest w sklepach:D Moj a-mail gosiasanetra@o2.pl

 9. madej86:

  Mam od 3 lat 2 marmurowe, 3 niebieskie ok 10-12cm i kilka malutkich (nie pamiętam nazw) pół przeźroczystych od 2 lat i NIGDY mi żadnej rybki ani krewetki (a tych mam z 15 Red) nie zjadły. W baniaczku (680l) pływa ławisa 40 neonów inesa i mimo że mają zaledwie max 3,5cm nie robią za żywy pokarm dla raków, tak samo 2 cm krewetki. Ale zgodzę się z 'teorią' że raki pożerają ryby. Znam takie przypadki z dośw. znajomego akwarysty. Moim zdaniem cała sztuka polega na odpowiednim karmieniu oraz usposobieniu samych cytuje; "drapieżników" (hola hola !! raki to PADLINOŻERCY) Raczki dostają co jakiś czas małe kawałeczki mięsa, a podczas karmienia wszyscy mieszkańcy aqwa dostają 5 pokarmów naraz (tabletka-witaminy na szybę 2 rodz. granulatu, płatki, i tabletka na dno roślinna. więc każdy jest zadowolony :P Tak przy okazji to roślinki też nie są podżerane.

 10. gutek:

  mam raczki marmurkowe i umnie pełnią role sprzątaczy dna mają około 7 cm

 11. Damian:

  mam raka z rybami i zjadł mi jedną i omało jeszcze dwuch jest brązowy i na karku ma takie kropki ma około 6 cm lubi jeść i zadzierać z rybami

 12. Karol Olszewski:

  czy rak może być z krewetkami w akwarium 30litrów

 13. Marcin:

  Rybalt ma racje. Nie trzymajcie rakow z rybami bo zostana zjedzone, tak samo rosliny. Mialem raka niebieskiego, marmurkowego, i amerykanskiego (nie w tym samym czasie) i wszystkie polowaly na ryby (nawet na mniejsze paletki) Jedyny raz kiedy nie polowal rak na ryby to wtedy kiedy mialem Pielegnice pawiookie i niebieskouskie z glonojadem. Pielegnice mialy po okolo 25cm, rak okolo 12cm - nie bylo wtedy problemu.

 14. Grzegorz:

  Miałem raka niebieskiego zwanego czerwonoszczypcowym (samiec) bardzo podobnego do tego ze zdjęcia w artykule. Kupiłem go pod koniec wcześnia 2009 a dzisiaj zamieniłem za kilka rybek w tym samym sklepie. Przez 2,5 miesiąca zrzucił dwie wylinki i urósł z 5 cm do prawie 15 cm !!! Stał się mordercą większości ryb w zbiorniku a trzymam tylko mieczyki oraz glonojady, kiryski juz zjadł :P. Akwarium ponad 60 litrów z kryjówkami więc nie miał na co narzekać ale ryby miały małe szanse z takim drapieżnikiem stąd moja decyzja o usunięciu go ze zbiornika. W przyszłości jeszcze powrócę do chodowli raków (są przepiękne) ale w bardzo dużym zbiorniku o pojemności od 500 do 1000 litrów z rybami typu: jesiotry (już kiedyś miałem 1 sztukę), karpie koi, karpie sazany (dzikie), karpie chodowlane, okonie itp którym nie będzie zagrażał (może być odwrotnie, ryby mogą zjadać mniejsze raki). P.S. Pozdrawiam i życzę dobrych decyzji !!!

 15. Rybalt:

  Nie trzymajcie rakow z rybkami. Dzieci kolegi zawsze podziwialy moje akwaria wiec podarowalem im swoje stare 75-litrowe i pomoglem zalozyc. Mieli troche rybek, glownie gupiki, mieczyki, tetry i kiryski. Kolega ze szkoly podarowal im dwa raki z wlasnej chodowli. Teraz maja akwa tylko z rakami bo rybki zostaly zezarte.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter