Raki w akwarium

Raki to przepiękne, fascynujące i bardzo niezwykłe stworzenia, należące do rodziny skorupiaków, i które mało kto wie, można hodować w akwarium słodkowodnym. Wyróżniamy ponad 150 gatunków, które preferują wodę słodką, przy czym różnorodność ich kolorów jest ogromna. Od jasnych, białych lub nawet półprzeźroczystych, poprzez żółte, brązowe, niebieskie, po bardzo ciemne lub mieszane.

Skąd pozyskać raka?

Pomimo, iż raki są pięknymi stworzeniami, ich zdobycie może sprawić nam wiele kłopotów. Najprostszym sposobem byłoby kupienie lub zamówienie ich w sklepie zoologicznym, lecz bardzo często nie jest to możliwe z powodu słabego zaopatrzenia sklepu i niewystarczającego dostępu do różnorodnych gatunków zwierząt.

Bardzo często spotykamy raki w rzekach. Nie jest jednak dobrym pomysłem zaopatrywaniem się z tego miejsca. Po pierwsze są to raki dziko żyjące, które przyzwyczajone są do warunków życia na wolności, trudnych do odtworzenia w akwarium. Po drugie razem z takim „dzikim” rakiem, można przypadkiem sprowadzić do swojego zbiornika różne choroby, bakterie i wirusy. Może to być śmiertelne doświadczenie dla innych stworzeń z akwarium. Po trzecie mamy ograniczoną ilość gatunków występujących w Polsce i bardzo często nie są to raki cieszące swoimi niezwykłymi barwami.

Najlepszymi i najlepiej zaopatrzonymi miejscami są giełdy zoologiczne oraz aukcje internetowe. Ponadto można tam odnaleźć ciekawe gatunki, które kupić można w dość niskich cenach.

Jakich warunków w akwarium wymagają raki?

Jeżeli chcemy trzymać raki u siebie w domu, należy spełnić kilka podstawowych wymogów, które są konieczne, by stworzenia te dobrze czuły się w naszym zbiorniku.

Po pierwsze wielkość zbiornika. Raki są zwierzętami bardzo terytorialnymi. Pojedynczego raka powinno się trzymać w zbiorniku przynajmniej 40-50 litrów. Jeżeli chcemy mieć dwa lub więcej osobników, należy pomyśleć o znacznie większych akwariach.

Po drugie wystrój akwarium. Raki nie bez powodu czasami nazywane są małymi budowniczymi w zbiorniku. Potrafią same całkowicie „przemeblować” akwarium w ciągu kilkunastu godzin. Lubią kopać sobie kryjówki, jaskinie, a nawet przesadzać lub wykopywać roślinki. Ozdoby sztuczne niejednokrotnie w zbiorniku z rakami zmieniają swoje umiejscowienie. Podłoże zbiornika powinno zrobione być ze żwiru i piasku. Ponadto trzeba zapewnić im dużą ilość kryjówek i schronień. Przydają się one, gdy rak chce się schować w czasie dnia (a robi to często) lub w czasie zrzucania pancerzyka (staje się wtedy bezbronny przed innymi rakami i większymi rybami). Jako ozdoby możemy wykorzystać jaskinie i groty zbudowane z większych kamieni (najlepiej sklejone silikonem akwarystycznym dla bezpieczeństwa), rurki, gliniane naczynia i inne rzeczy często spotykane w sklepach akwarystycznych.

Raki nie nadają się do akwariów roślinnych, gdyż zrobią sobie z nich wyżerkę. Ponadto zbiornik musi być przykryty w taki sposób, by nie mogły z niego wyjść (robią to bardzo często, lecz nie jest to dla nich zbyt dobre).

Rak

Do akwarium warto też dodać dobry filtr. Nie wolno zapominać o cotygodniowej podmianie wody. Wymieniamy nawet większą jej ilość niż przy hodowli rybek (co tydzień podmieniamy około 30% wody). Bardzo ważne jest by do wlewanej wody dodać preparat uzdatniający (konieczne jest pozbycie się chloru). Zalecane jest również dodawanie wapnia, który jest istotnym składnikiem rakowych pancerzy.

Napowietrzanie jest elementem, o którym nie można zapomnieć przy planowaniu hodowli tych zwierząt. Woda musi być dobrze napowietrzona. Przy zbyt niskiej zawartości tlenu raki wychodzą najzwyczajniej ze zbiornika, by chwytać tlen.

Większość raków jest zimnolubna, więc z utrzymaniem odpowiedniej temperatury nie powinno być problemu, jednak należy uważać na te pochodzące z krajów tropikalnych. Przy utrzymaniu raków z ciepłych stref grzałka jest raczej niezbędna.

Karmienie raków

Raki są wszystkożerne, jednak ulubionym składnikiem ich diety są rośliny. Czasami wręcz niemożliwe jest utrzymanie żywych roślinek w tym samym zbiorniku. Raki zjadają także rybki oraz krewetki pomimo, iż białko nie jest aż tak bardzo potrzebne w ich diecie. Warto jest urozmaicić ich dietę różnego rodzaju warzywami. Chętnie zjadają groszek, sałatę, cukinię, marchewkę.

Zrzucanie pancerza przez raki

Co pewien czas każdy rak musi zrzucić swój pancerzyk. W tym czasie podrasta i po kilku dniach na jego ciele pojawia się nowy. Po każdej zmianie pancerza rak jest coraz większy. Zrzucanie trwa kilka dni. W tym czasie jest on prawie całkowicie bezbronny i jednocześnie stara jak najbardziej się schować przed innymi stworzeniami. W okresie tym bardzo ważne jest dostarczenie mu dużej ilości wapnia.

Ważna uwaga! Starego, porzuconego pancerzyka nie trzeba natychmiast pozbywać się z akwarium. W większości przypadków raki zjadają swoje stare pancerze w ciągu kilku dni. Pozwala to im dostarczyć odpowiednich pierwiastków do budowy nowej osłony.

Najczęstsze pytania:

Czy mogę trzymać raki razem z rybkami?

Nie zaleca się trzymania raków razem z rybkami. Są to stworzenia wszystkożerne i nie wszystkie raki są pokojowo nastawione do ryb. W przypadku, gdy rak jest bardzo głodny, może upolować nawet dużą rybkę (np. welonka). Mniejsze rybki są natomiast dobrym pokarmem dla tych skorupiaków.

Mój rak ma uszkodzony pancerzyk, co robić?

Uszkodzenia pancerzyka czasami zdarzają się rakom, jednak nie jest to śmiertelne. Uszkodzenie powinno zostać całkowicie zaleczone podczas najbliższego zrzucania pancerza. Do tego czasu warto jest podwyższyć poziom wapnia w zbiorniku.

Mój rak jest przez cały dzień niemrawy. Czemu?

Raki są to zwierzęta z natury bardziej aktywne wieczorami i w nocy, dlatego bardzo często zdarza się, że prawie całymi dniami ukrywają się w jaskiniach lub grotach. Bardzo często raki w dzień są niemrawe, za to w nocy buszują po całym zbiorniku, przebudowują akwarium, a nawet polują na rybki.

Ile kosztuje rak?

Ceny raków są bardzo zróżnicowane w zależności od gatunków. W Polsce raki marmurkowe (najbardziej popularne) można kupić już od kilku-kilkunastu złotych za sztukę, natomiast za rzadsze odmiany, o bardzo ciekawych barwach zapłacimy więcej, kilkadziesiąt złotych. Logiczne jest, że najwięcej zapłacimy za okazy niespotykane, sprowadzane nawet z zagranicy.

Jakie raki będą najlepsze dla mnie na początek?

Trudno powiedzieć jaki rak będzie najlepszy na początek. Wszystko zależy od doświadczenia jakie posiadasz w akwarystyce. Osobiście początkującym akwarystom poleciłbym raczki Cambarellus patzcuarense. Argumenty przemawiające za: jest dość łatwy w hodowli, dorasta tylko do czterech centymetrów długości, więc nie powinien narobić wielu szkód, dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, jest łatwy do zdobycia w Polsce, nie wymaga dużego zbiornika, nie niszczy roślinek w zbiorniku, łatwe karmienie i bardzo często rozmnażają się w akwariach.. Jedynie cena (w granicach 35 zł) za sztukę przy tak niewielkim stworzeniu może odstraszyć.

80 komentarzy

 1. pola:

  Mam raka i trzymam go razem z rybkami. I nic im nie jest ... ;))

 2. Sorcor:

  Krewetki mogą najwyżej żyć w zgodzie z żołądkiem raczka :)

 3. BArtek:

  Moj Rak Marmurkowy ma młode gdy odpadają od odwłoka odzielam je do innego pojemnika co zrobić duzego dac do akwarium z malymi w akwarium jest ejszce 1 rak marmurkowy .

 4. aga:

  czy krewetki mogą żyć w zgodzie z rakami a jeśli tak to ile?

 5. jacekd72:

  Witam,chciałbym obalić parę mitów które przeczytałem w w/w komentarzach,posiadam hodowle krewetek red cherry,i w akwarium z nimi w największej symbiozie żyją trzy raki florydzkie(niebieskie)siedem krewetek amano i sumiki szkliste,rośliny można utrzymać w akwarium z rakami podając im(rakom)odpowiednie pokarmy,szpinak,sałatę,ogórek,groszek,jeśli chodzi o objawy agresji to spotkałem się z tym raz,podczas zalotów i tarła co zaowocowało na dzień dzisiejszy ikrą,z karm mięsnych polecam mix z serc ,pozdrawiam,jakieś pytania? jacekd72@o2.pl

 6. Nazir:

  miał ktoś raki w roślinnym akwarium z podłożem na ziemi ?? chodzi o to czy raki nie będą kopały bi jak wyjdzie ziemia to wodę szlag trafi.

 7. Feldark:

  Ja hodowałem raki są sympatyczne ale tylko jak są dwa, od początku dostałem raka z ikra pod ogonem potem zrobiło się 1 jednego 5potem 10 i na koniec około 60 sztuk atakowały ryby ale małe rekinki je zjadały

 8. irekz:

  Mam raka marmurkowego od kilku miesięcy.U mnie cztery razy zrzucił pancerz.Trzymam go samego w 10 litrówce.Szybko rośnie ma duży apetyt.Karmie go często ,ale mało.Ma okoo 6cm bez wąsów.W akwarium nie ma roślinek , ale jest dużo muszli w których się chowa.Wolę raka niż krewete.Krewetkę to tylko na patelnię(:

 9. Kamil:

  Mam pytanie: Czy mogę trzymać raka z żółwiami akwariowymi?

 10. ~m~:

  U mnie raki marmurkowe mieszkały ok 2 lat. Wycięły w pień wszystko co się dało w akwarium mimo stałego dopływu pożywienia. O dziwo uwielbiały się z samicą kiryska spiżowego w dodatku albinoską,spały w jednej kryjówce. Ale to tylko ona przeżyła z pokaźnego stada rybek. Rozmnażały się raki i miały opanowaną jakąś stałą liczbę mieszkańców akwarium i same sobie regulowały tą ilość zjadając się wzajemnie. Mimo że to ciekawe zwierzątka zachciało mi się z powrotem rybek i raki poszły na wymianę do zoologicznego. Już nie chcę więcej raków jak mam ryby. Wolę ślimaki. Pożyteczniejsze.

 11. KILER:

  Mam raka marmurkowego niedawno zrzucił pancerzyk i go zjadł za kilka dni ,mieszka u mnie 2-miesiące. Pozdrawiam!!!

 12. Kubba.b:

  Raki marmurkowe to są skubane, dzieworodne! To znaczy że są tylko samice ale rozmnażają się same, składają zapłodnione jaja, noszą je przez 20 dni, wydają młode co miesiąc półtora, ale tylko od jesieni do wiosny, wczesnej. Skubane miałem jednego a zrobiło się tak że dosłownie całe dno nimi zapełnione, rybki zjedzone, roślinek brak. Ale i z nich pociecha, polecam Wikipedię na przyszłość!!!

 13. carabellus faxon:

  dobra dobra ale co zrobić jak rak nie chce jeść. od czasu gdy zmieniłam im akwarium na większe i dołożyłam roślin nie chcą nic jeść.niby nie wyglądają na chore i w ogóle ale sie martwic zaczełam.co prawda poszatkowały te rośliny niemalże w pień ale 3 dni bez "rakowego' jedzenia to już lekka przesada.ileż można bojkotować przeprowadzkę:)

 14. enzo:

  Mam raki marmurkowe jak odróżnić samice od samca ?

 15. milosz:

  raki to szarancza mialem 3 a zrobilo sie 70 wyjadaly mi ryby wymienilem cala wode podloze doslownie wszystko wszystkie usunelem przynajmniej tak mi sie wydawalo wlalem chlorowana wode ktora stala 2 dni bez ogrzewania i napowietrzania wczoraj po 2 miesiacach zrobilem dokladniejsze czyszczenie a po korzeniem raczek skubany przezyl nie niemam pojecia jak. nie polecam do malych ryb takich jak molinezje mieczyki glonojady itp. pozdrawiam gg: 2610313

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter