Raki w akwarium

Raki to przepiękne, fascynujące i bardzo niezwykłe stworzenia, należące do rodziny skorupiaków, i które mało kto wie, można hodować w akwarium słodkowodnym. Wyróżniamy ponad 150 gatunków, które preferują wodę słodką, przy czym różnorodność ich kolorów jest ogromna. Od jasnych, białych lub nawet półprzeźroczystych, poprzez żółte, brązowe, niebieskie, po bardzo ciemne lub mieszane.

Skąd pozyskać raka?

Pomimo, iż raki są pięknymi stworzeniami, ich zdobycie może sprawić nam wiele kłopotów. Najprostszym sposobem byłoby kupienie lub zamówienie ich w sklepie zoologicznym, lecz bardzo często nie jest to możliwe z powodu słabego zaopatrzenia sklepu i niewystarczającego dostępu do różnorodnych gatunków zwierząt.

Bardzo często spotykamy raki w rzekach. Nie jest jednak dobrym pomysłem zaopatrywaniem się z tego miejsca. Po pierwsze są to raki dziko żyjące, które przyzwyczajone są do warunków życia na wolności, trudnych do odtworzenia w akwarium. Po drugie razem z takim „dzikim” rakiem, można przypadkiem sprowadzić do swojego zbiornika różne choroby, bakterie i wirusy. Może to być śmiertelne doświadczenie dla innych stworzeń z akwarium. Po trzecie mamy ograniczoną ilość gatunków występujących w Polsce i bardzo często nie są to raki cieszące swoimi niezwykłymi barwami.

Najlepszymi i najlepiej zaopatrzonymi miejscami są giełdy zoologiczne oraz aukcje internetowe. Ponadto można tam odnaleźć ciekawe gatunki, które kupić można w dość niskich cenach.

Jakich warunków w akwarium wymagają raki?

Jeżeli chcemy trzymać raki u siebie w domu, należy spełnić kilka podstawowych wymogów, które są konieczne, by stworzenia te dobrze czuły się w naszym zbiorniku.

Po pierwsze wielkość zbiornika. Raki są zwierzętami bardzo terytorialnymi. Pojedynczego raka powinno się trzymać w zbiorniku przynajmniej 40-50 litrów. Jeżeli chcemy mieć dwa lub więcej osobników, należy pomyśleć o znacznie większych akwariach.

Po drugie wystrój akwarium. Raki nie bez powodu czasami nazywane są małymi budowniczymi w zbiorniku. Potrafią same całkowicie „przemeblować” akwarium w ciągu kilkunastu godzin. Lubią kopać sobie kryjówki, jaskinie, a nawet przesadzać lub wykopywać roślinki. Ozdoby sztuczne niejednokrotnie w zbiorniku z rakami zmieniają swoje umiejscowienie. Podłoże zbiornika powinno zrobione być ze żwiru i piasku. Ponadto trzeba zapewnić im dużą ilość kryjówek i schronień. Przydają się one, gdy rak chce się schować w czasie dnia (a robi to często) lub w czasie zrzucania pancerzyka (staje się wtedy bezbronny przed innymi rakami i większymi rybami). Jako ozdoby możemy wykorzystać jaskinie i groty zbudowane z większych kamieni (najlepiej sklejone silikonem akwarystycznym dla bezpieczeństwa), rurki, gliniane naczynia i inne rzeczy często spotykane w sklepach akwarystycznych.

Raki nie nadają się do akwariów roślinnych, gdyż zrobią sobie z nich wyżerkę. Ponadto zbiornik musi być przykryty w taki sposób, by nie mogły z niego wyjść (robią to bardzo często, lecz nie jest to dla nich zbyt dobre).

Rak

Do akwarium warto też dodać dobry filtr. Nie wolno zapominać o cotygodniowej podmianie wody. Wymieniamy nawet większą jej ilość niż przy hodowli rybek (co tydzień podmieniamy około 30% wody). Bardzo ważne jest by do wlewanej wody dodać preparat uzdatniający (konieczne jest pozbycie się chloru). Zalecane jest również dodawanie wapnia, który jest istotnym składnikiem rakowych pancerzy.

Napowietrzanie jest elementem, o którym nie można zapomnieć przy planowaniu hodowli tych zwierząt. Woda musi być dobrze napowietrzona. Przy zbyt niskiej zawartości tlenu raki wychodzą najzwyczajniej ze zbiornika, by chwytać tlen.

Większość raków jest zimnolubna, więc z utrzymaniem odpowiedniej temperatury nie powinno być problemu, jednak należy uważać na te pochodzące z krajów tropikalnych. Przy utrzymaniu raków z ciepłych stref grzałka jest raczej niezbędna.

Karmienie raków

Raki są wszystkożerne, jednak ulubionym składnikiem ich diety są rośliny. Czasami wręcz niemożliwe jest utrzymanie żywych roślinek w tym samym zbiorniku. Raki zjadają także rybki oraz krewetki pomimo, iż białko nie jest aż tak bardzo potrzebne w ich diecie. Warto jest urozmaicić ich dietę różnego rodzaju warzywami. Chętnie zjadają groszek, sałatę, cukinię, marchewkę.

Zrzucanie pancerza przez raki

Co pewien czas każdy rak musi zrzucić swój pancerzyk. W tym czasie podrasta i po kilku dniach na jego ciele pojawia się nowy. Po każdej zmianie pancerza rak jest coraz większy. Zrzucanie trwa kilka dni. W tym czasie jest on prawie całkowicie bezbronny i jednocześnie stara jak najbardziej się schować przed innymi stworzeniami. W okresie tym bardzo ważne jest dostarczenie mu dużej ilości wapnia.

Ważna uwaga! Starego, porzuconego pancerzyka nie trzeba natychmiast pozbywać się z akwarium. W większości przypadków raki zjadają swoje stare pancerze w ciągu kilku dni. Pozwala to im dostarczyć odpowiednich pierwiastków do budowy nowej osłony.

Najczęstsze pytania:

Czy mogę trzymać raki razem z rybkami?

Nie zaleca się trzymania raków razem z rybkami. Są to stworzenia wszystkożerne i nie wszystkie raki są pokojowo nastawione do ryb. W przypadku, gdy rak jest bardzo głodny, może upolować nawet dużą rybkę (np. welonka). Mniejsze rybki są natomiast dobrym pokarmem dla tych skorupiaków.

Mój rak ma uszkodzony pancerzyk, co robić?

Uszkodzenia pancerzyka czasami zdarzają się rakom, jednak nie jest to śmiertelne. Uszkodzenie powinno zostać całkowicie zaleczone podczas najbliższego zrzucania pancerza. Do tego czasu warto jest podwyższyć poziom wapnia w zbiorniku.

Mój rak jest przez cały dzień niemrawy. Czemu?

Raki są to zwierzęta z natury bardziej aktywne wieczorami i w nocy, dlatego bardzo często zdarza się, że prawie całymi dniami ukrywają się w jaskiniach lub grotach. Bardzo często raki w dzień są niemrawe, za to w nocy buszują po całym zbiorniku, przebudowują akwarium, a nawet polują na rybki.

Ile kosztuje rak?

Ceny raków są bardzo zróżnicowane w zależności od gatunków. W Polsce raki marmurkowe (najbardziej popularne) można kupić już od kilku-kilkunastu złotych za sztukę, natomiast za rzadsze odmiany, o bardzo ciekawych barwach zapłacimy więcej, kilkadziesiąt złotych. Logiczne jest, że najwięcej zapłacimy za okazy niespotykane, sprowadzane nawet z zagranicy.

Jakie raki będą najlepsze dla mnie na początek?

Trudno powiedzieć jaki rak będzie najlepszy na początek. Wszystko zależy od doświadczenia jakie posiadasz w akwarystyce. Osobiście początkującym akwarystom poleciłbym raczki Cambarellus patzcuarense. Argumenty przemawiające za: jest dość łatwy w hodowli, dorasta tylko do czterech centymetrów długości, więc nie powinien narobić wielu szkód, dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, jest łatwy do zdobycia w Polsce, nie wymaga dużego zbiornika, nie niszczy roślinek w zbiorniku, łatwe karmienie i bardzo często rozmnażają się w akwariach.. Jedynie cena (w granicach 35 zł) za sztukę przy tak niewielkim stworzeniu może odstraszyć.

80 komentarzy

 1. Tomasz:

  Ja właśnie nabyłem parę raczków YABBY jak doczekam się potomstwa to bedę informował, pochodzę z okolic Tarnowa

 2. bozydar zielski:

  Miałem raka pręgowanego ze stawu i straszny bandyta , dużo rybek mi zjadł ale mimo to był świetny zdechł mi bo podwyższyłem temp. w akwarium i wyłączyłem na noc filtr :( Teraz mam marmurka :D o wiele spokojniejszy niż jego poprzednik zjadł mi tylko 1 rybkę i nie dewastuje akwarium

 3. Esti158:

  Nie wiecie ile ikra musi być na szybie, bo moja raczyca caly czas siedzi w zamku i chyba ich tam pilnuje.

 4. Esti158:

  Mam dwa urwisy jeden wielki, a drugi mały i ten mały zjad mi dwie Neonki i poobgryzał ogon malutkim glonojadką ogon. Może ktoś sie skusi zdjęcie jest w mojej galerii, bo tego dużego nie oddam.

 5. Martusia:

  Mam 2 raki marmurkowe i nie zjadaja mi rybek :) roslinki troszek ogryzaja ale nie tak zeby im zaszkodzic:) chcialabym raka Yabby ma ktos moze?? nr gg 8368922

 6. :):

  czym się żywią raki

 7. Tomek :

  Fajne Cambarellus patzcuarense orange Sa we Wrocławiu Na ul.Orłowicza 20 sklep zoologiczny cena raczka jest po 20 zł za sztuke

 8. herakles1:

  miałem kiedyś raka i zeżarł mi pełno ryb nie polecam

 9. muszkieter:

  do brak jajek uraka ale z tego co czytałem u tych raków marmurkowych nie ma samców i juąż nie wiem co robic ??

 10. brak jajek u raka:

  do muszkietera - samice raka co jakiś czas składają jaja,ale jak będą nie zapłodnione to po pewnym czasie jaja znikną .Wystarczy załatwić samca na 2-3 dni trzymać w zbiorniku i będzie ok. Ja miałem 3 raki trzymałem je około 2 miesięcy miały 3-4 cm i w tedy je rozłączyłem ,po 2 tyg zauważyłem jaja u samicy i dochowałem się maluchów ,musiały się sparzyć przed odłowieniem.

 11. muszkieter:

  witam mam pytanie ostatnio mój rak nie wychodził z kokosa i ja go wydarłem z tamtąd i zobaczyłem że pod ogonem ma jakies czerwone jajeczka po 5 dniach znowu zobaczyłem i ich nie było wiec co sie mogło stac

 12. maxx:

  wie ktos co to moze znaczyć? mój rak marmurkowy wrzuca na siebie piasek i tak spaceruje z paroma ziarenkami na sobie :)

 13. Patryk:

  Jaką powierzchnię powinno mieć akwarium dla raka florydzkiego? Na internecie czytam, że wystarczy im 20 l. Ale ja nie chcę męczyć tego stworzenia. Jak rośnie do 10-15 cm to wystarczy akwarium 60x30x30tj. 54 l?

 14. PreceL:

  Mam raczka pręgowanego znalazłem w rzece ;) Zjadł mi wszystkie rośliny i małe rybki ale i tak jest świetny :))

 15. kaczy:

  mój rak chyba zdech albo zamkną się w muszli i zrobł coś w rodzju kokona wygląda to jak pajenczyna wiecie możę co się z nim dzieję

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter