Krewetki w słodkowodnym akwarium

Krewetki od pewnego czasu stają się modne w słodkowodnej akwarystyce. Ogólnie krewetkami nieformalnie nazywane są drobne skorupiaki z rzędu dziesięcionogów. Należą do zwierząt wodnych, ale nie tylko. Swoją coraz większą popularność zawdzięczają przed wszystkim niezwykłemu wyglądowi oraz tendencji do tworzenia małych, aczkolwiek urzekających zbiorników. Wiele osób nie posiada wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, aby móc pozwolić sobie na posiadanie dużego zbiornika. Z tej przyczyny bardzo często decydują się na hodowlę krewetek. Stanowią one pod wieloma względami idealnych mieszkańców takiego zbiornika. Krewetki są najaktywniejsze w trakcie nocy. W trakcie dnia najłatwiej możemy je zauważyć w jakimś spokojnym miejscu. Boją się silnego światła oraz potrzebują się czegoś trzymać w czasie transportu. Raz na jakiś czas przechodzą proces linienia. Dlatego jeśli zauważymy coś jakby krewetkę leżącą bezwładnie, sprawdźmy czy nie jest to po prostu pusty pancerz.

                              

 Woda


Poszczególne odmiany krewetek nieznacznie różnią się co do wymagań odnośnie parametrów wody. Ogólnie można przyjąć, że wymagają wody o temperaturze nie wyższej niż 18-26 C, miękkiej o twardości ogólnej do 10 dGH oraz lekko kwaśnej (pH 6,5). Konieczna jest regularna podmiana wody w celu utrzymania jej w odpowiedniej czystości, a także wskazany jest dodatek garbników i kwasów humusowych.

                                    

 Odżywianie


Jedzą rozmaite glony, a także mech jawajski. Za ich sprawą szyby w akwarium są czyste, jednakże nie zjadają dużego porostu glonów nitkowatych. Zjadają również drobny plankton zwierzęcy, mułek oraz niewielki narybek. Podstawę ich diety powinny stanowić pokarmy roślinne. Z uwagi na fakt, że w akwarium glony szybko się kończą powinno się im podawać sztuczne karmy w postaci tabletek roślinnych, liście olszy lub dębu oraz namoczone płatki. Raz na jakiś czas możemy karmić je pokarmami pochodzenia zwierzęcego takimi jak np.: tabletki dla sumików oraz kryl w płatkach. Pokarm najlepiej jest podawać na pozbawionym roślinności fragmencie piaszczystego podłoża. Zazwyczaj karmimy je raz dziennie w niewielkiej ilości, ponieważ należy unikać przekarmiania.

          

 Krewetkarium


Poszczególne gatunki krewetek mogą nieznacznie różnić się pod względem wymagań, jednakże ich podstawowe potrzeby są identyczne. Krewetki najlepiej jest hodować w oddzielnym zbiorniku. Oczywiście wiele niewielkich gatunków ryb nie zjada dorosłych krewetek, jednakże ich potomstwo może z chęcią zostać przez nie pożarte. Akwarium nie musi być duże, a w zupełności wystarczy już 20 litrowe. Krewetki hodujemy w dużych grupach z dużą ilością roślinności wodnej. Oświetlenie powinno być dosyć jasne, a posłużyć za nie może żarówka energooszczędna lub lampka zaopatrzona w świetlówkę kompaktową. Zwierzęta te wydalają do wody dosyć dużo związków azotowych na które są dosyć wrażliwe. Z tej przyczyny nasz zbiornik powinien być zaopatrzony w odpowiedni filtr. Szczególnie polecić można rzadko już w dzisiejszych czasach używany filtr gąbkowy. Taki filtr doskonale nadaje się do zbiornika z krewetkami, ponieważ jest bezpieczny nawet dla świeżo wyklutych osobników, jest tani, a także nie sprawia żadnych problemów w użytkowaniu. Możemy również zastosować mały filtr przelewowy, który umieszczamy na tylniej lub bocznej ścianie akwarium. Na rurkę zasysającą takiego filtra nakładamy czystą pończochę lub kawałek gęstej gąbki.

Zapobiegnie to dostaniu się malutkich krewetek do wnętrza filtra. Z uwagi na fakt, że krewetki preferują temperaturę w graniach 19-24 C nie ma potrzeby nabywania grzałki i sztucznego dogrzewania krewetkarium. Za podłoże możemy zastosować drobny piasek. Jest to najlepsze podłoże, ponieważ pozwala krewetkom na kopanie się w nim, osadzają się na nim nawet bardzo małe kawałki pokarmu oraz widać na nim mieszkańców krewetkarium. Piasek możemy przykryć suchymi liśćmi drzew. Nadają się do tego liście olchowe, bukowe lub dębowe. Stanowią one źródło ważnego pokarmu przeczyszczającego oraz ułatwiają pozbycie się ewentualnych pasożytów wewnętrznych. Ponadto wydzielają one do wody pewne ilości kwasów humusowych oraz garbniki. W krewetkarium można umieścić także korzenie i kamienie. Kamienie musza być obojętne chemicznie. Przed włożeniem do akwarium należy je dokładnie wyszorować oraz wygotować. Drewna nie stosujemy w zbyt dużej ilości. Bardzo dobrze do tego celu nadaje się drewno wydobyte z torfowisk. Przed włożeniem do krewetkarium należy je moczyć przez 2 tygodnie w często podmienianej wodzie. W akwarium doskonale prezentuje się fragment łupiny orzecha kokosowego. Taką łupię najlepiej nabyć w zwykłym sklepie, a nie zoologicznym. Specjale łupiny są pozbawione włókna drzewnego, które uwielbiają spożywać krewetki. Łupina orzecha nie wymaga żadnych wcześniejszych zabiegów poza oczyszczeniem z kopry oraz dokładnym umyciu. W akwarium umieszczamy możliwie dużą liczbę roślin. Podłoże może być utworzone z gałęzatki. Jest to glon, który na podłożu tworzy bardzo gęste plechy. Bardzo dobrze jak w naszym zbiorniku znajdzie się mech jawajski. Możemy stosować wszelkie miniaturowe gatunki roślin.

                           

 Najpopularniejsze gatunki krewetek:

- Krewetka japońska (Caridina japonica) - Nazywana jest również krewetką Amano, ku chwale znanego japońskiego akwarysty i popularyzatora Takashi Amano. Osiąga ona 4 cm długości. Samice są minimalnie większe od samców. Generalnie polecana jest początkującym hodowcom. Jej ciało jest szkliste z ciemną linią biegnącą wzdłuż grzbietu oraz drobnymi plamkami na bokach, które u samic mają kształt kresek, a u samców kropek. Może zaadoptować się do wody kwaśnej, twardej i zasadowej. Temperatura wody nie powinna przekraczać 25 C. Rozmnożenie w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe ze względu na wielkie trudności w odchowaniu wykluwających się młodych. Samice składają dużą liczbę malutkich jaj, z których wykluwają się słabo rozwinięte larwy, a te przechodzą przez kilka stadiów rozwoju w wodzie słonawej.

- Cardina cf.babaulti - Tworzą one doskonały kontrast w stosunku do czerwonych (Crystal Red). W naturze występuje od Mayanmaru poprzez subkontynent indyjski aż do Iraku. Żyją zarówno w gęsto porośniętych stawach, jak również w wodach płynących. Najlepiej czują się w gęsto zarośniętych zbiornikach o mocnym natlenieniu. Ze względu na swoje zielone ubarwienie są dosyć słabo widoczne na tle roślinności. Spożywają te same pokarmy co inne gatunki. Potrafią szybko zmienić kolor na pomarańczowy, brązowawy lub stać się prawie przeźroczyste. Najprawdopodobniej w ten sposób próbują się dostosować kolorystycznie do otoczenia. Stres powoduje odwracalną utratę kolorów. Zdrowe i prawidłowo pielęgnowane wykazują intensywniejsze barwy.

- Cardina sp. ,,Crystal Red” - Została wyhodowana przed 13 laty w Japonii. Uzyskano wiele starannie wyselekcjonowanych szczepów o ustalonych standardach ubarwienia. Posiada naprzemiennie ułożone perłowo białawe i krwistoczerwone paski. Samice tej odmiany osiągają do 3,5 cm, a samce do 2,5 cm.

- Cardina ,,Biene” - Pochodzi z południowych Chin oraz Hong Kongu. Jej pancerz jest pokryty szerokimi, poprzecznie naprzemiennie ułożonymi białymi i czarnymi pasami, pomiędzy którymi znajdują się delikatne pomarańczowe prążki. Dosyć łatwo rozmnaża się w niewoli pod warunkiem zapewnienia odpowiednich parametrów wody.

- Cardina ,,Tiger” - Jej nazwa wywodzi się od pięciu czarnych pasów widniejących na ciele. Samice tego gatunku są większe od samców. Istnieje odmiana żółta, biała, i niebieska. Preferuję wodę miękką.

- Cardina ,,Fire Red” - Została wyhodowana na Tajwanie z osobników pochodzących z Chin. Z pewnością nadaje się do hodowli przez początkujących hodowców krewetek. Jest uznawana za gatunek dosyć odporny. Samice osiągają 3 cm, natomiast samce 2 cm. Spośród innych gatunków wyróżnia się krwistoczerwonym i intensywnym ubarwieniem. Stosunkowo łatwo rozmnaża się w warunkach domowych. Samica składa do 50 jaj, z których młode wykluwają się po około 3 tygodniach. Dojrzałość osiągają po około 3-4 miesiącach. Młode karmimy tym samym pokarmem co dorosłe. Jest to bardzo ciekawy gatunek.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Pawła Gołębiewskiego.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

287 komentarzy

 1. gracjan:

  witam!! Czy krewetki crystal Red kżyżują się z red cherry i Yellow? Pilnie prosze o odpowiedź:)

 2. Michał:

  Mam akwarium 112 l. Choduję już dwa sumiki rekina i pięć neonów. w najbliższej przyszłości chcę dokupić jeszcze kilka rybek.Myślę również nad chodowlą krewetek.Mam pytanie-jak często trzeba wymieniać wodę i jaki ryby można chodować z krewtkami?Jaki gatunek nadaje się na początek? Ile krewetek kupić żeby było dobrze, a nie chcę dużo?

 3. abc:

  poczytaj co kilka linii powtarza się to pytanie

 4. magda:

  czy ktoś m mże powiedzieć czy krewetk mogą żyć z inny rybam w akwarum??//akwarium 200 ltrów

 5. rybka:

  powiedzcie, jak dochodzi u krewetek do tego że znikają bez śladu, ja miałam 2 i jedna się zgubiłą nawet jak myłam akwarium nie było już jej druga zaś żyje sobie spokojnie

 6. Patuśka:

  Czy mogę mieć krewetki w akwarium 50 litrowym gdzie mieszkają już neonki, danio i gupiki? Jak tak to ile?

 7. Ewa:

  Mam akwarium 25 l. w nim 4 neonki,2 mieczyki , glonjada ,3 gupiki . czy mogę dokupić sobie do tego 2-3 krewetki ? Jakie najlepiej?

 8. 112l:

  Pomóżcie bo nie wiem:)..Czy krewetki zjadają rośliny żywe w akwarium ??

 9. ooookkkkooo:

  mam pytanie . ile najlepiej mieć krewetek w akw na początek (babaulti)?

 10. patyk:

  Witam chcę spróbować sił z paletkami w małym akwa 84l będę w nim miał również krewetki (jeszcze nie wiem jakie) i mam pytanie czy paletki jeśli będą od wychowywać się z krewetkami to czy jak dorosną będą je zjadały?

 11. czarnygol:

  witam mam pytanie... mojej zonie podobaja sie strasznie krewetki :) mamy akwarium 30l , rybki zyjace w tadzie, typu...gupiki, zalobniczki, glonojad, i jakies tego typu ryby...czy mozemy wsadzic do akwarium ze 2-3 krewetki? bardzo dziekuje za komenatrz!!!pozdrawiam

 12. Robert:

  Witam, po bardzo wielu latach wróciłem do akwarystyki jako hobby... W zbiorniku 72 l. mam kilka mieczyków, gupików itp zyworódek oraz małe (na razie) bocje (4szt). Wpuściłem też ze sześć krewerek "red cherry" i jedną piękną biało-czerwoną. Rano już ich nie znalazłem, czy ryby je zjadły, czy się gdzieś pochowały?

 13. rybka:

  mam w akwarium molinezje,gupiki,młode gurami ,mieczyki i bojownika czy któraś z tych rybek mogła by zjeść krewetki?

 14. krystian:

  Ja trzymam 6 krewetek Amano oraz jedną Atya Gabonensis (nigdy jeszcze mi sama nie wyszła niestety z ukrycia - czekam aż podrośnie bo osiąga do 15cm :) )ze Skalarami, gurami, zbrojnikiem niebieskim-glonojadem i nie mam żadnych problemów, oczywiście krewetki są wielkości od 1,5cm do 2cm i atya trochę większa, mniejsze krewetki były rzeczywiście pokarmem dla skalarów. Do tej pory nie dostrzegłem żadnej agresywności względem krewetek przez żadną rybę, akwa 130 litrów - 40cm wysokości ( dlatego pozwoliłem sobie na skalary )

 15. krystian:

  Ja trzymam 6 krewetek Amano oraz jedną Atya Gabonensis (nigdy jeszcze mi sama nie wyszła niestety z ukrycia - czekam aż podrośnie bo osiąga do 15cm :) )ze Skalarami, gurami, zbrojnikiem niebieskim-glonojadem i nie mam żadnych problemów, oczywiście krewetki są wielkości od 1,5cm do 2cm i atya trochę większa, mniejsze krewetki były rzeczywiście pokarmem dla skalarów. Do tej pory nie dostrzegłem żadnej agresywności względem krewetek przez żadną rybę, akwa 130 litrów - 40cm wysokości ( dlatego pozwoliłem sobie na skalary )

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter