Krewetki w słodkowodnym akwarium

Krewetki od pewnego czasu stają się modne w słodkowodnej akwarystyce. Ogólnie krewetkami nieformalnie nazywane są drobne skorupiaki z rzędu dziesięcionogów. Należą do zwierząt wodnych, ale nie tylko. Swoją coraz większą popularność zawdzięczają przed wszystkim niezwykłemu wyglądowi oraz tendencji do tworzenia małych, aczkolwiek urzekających zbiorników. Wiele osób nie posiada wystarczająco dużo miejsca w mieszkaniu, aby móc pozwolić sobie na posiadanie dużego zbiornika. Z tej przyczyny bardzo często decydują się na hodowlę krewetek. Stanowią one pod wieloma względami idealnych mieszkańców takiego zbiornika. Krewetki są najaktywniejsze w trakcie nocy. W trakcie dnia najłatwiej możemy je zauważyć w jakimś spokojnym miejscu. Boją się silnego światła oraz potrzebują się czegoś trzymać w czasie transportu. Raz na jakiś czas przechodzą proces linienia. Dlatego jeśli zauważymy coś jakby krewetkę leżącą bezwładnie, sprawdźmy czy nie jest to po prostu pusty pancerz.

                              

 Woda


Poszczególne odmiany krewetek nieznacznie różnią się co do wymagań odnośnie parametrów wody. Ogólnie można przyjąć, że wymagają wody o temperaturze nie wyższej niż 18-26 C, miękkiej o twardości ogólnej do 10 dGH oraz lekko kwaśnej (pH 6,5). Konieczna jest regularna podmiana wody w celu utrzymania jej w odpowiedniej czystości, a także wskazany jest dodatek garbników i kwasów humusowych.

                                    

 Odżywianie


Jedzą rozmaite glony, a także mech jawajski. Za ich sprawą szyby w akwarium są czyste, jednakże nie zjadają dużego porostu glonów nitkowatych. Zjadają również drobny plankton zwierzęcy, mułek oraz niewielki narybek. Podstawę ich diety powinny stanowić pokarmy roślinne. Z uwagi na fakt, że w akwarium glony szybko się kończą powinno się im podawać sztuczne karmy w postaci tabletek roślinnych, liście olszy lub dębu oraz namoczone płatki. Raz na jakiś czas możemy karmić je pokarmami pochodzenia zwierzęcego takimi jak np.: tabletki dla sumików oraz kryl w płatkach. Pokarm najlepiej jest podawać na pozbawionym roślinności fragmencie piaszczystego podłoża. Zazwyczaj karmimy je raz dziennie w niewielkiej ilości, ponieważ należy unikać przekarmiania.

          

 Krewetkarium


Poszczególne gatunki krewetek mogą nieznacznie różnić się pod względem wymagań, jednakże ich podstawowe potrzeby są identyczne. Krewetki najlepiej jest hodować w oddzielnym zbiorniku. Oczywiście wiele niewielkich gatunków ryb nie zjada dorosłych krewetek, jednakże ich potomstwo może z chęcią zostać przez nie pożarte. Akwarium nie musi być duże, a w zupełności wystarczy już 20 litrowe. Krewetki hodujemy w dużych grupach z dużą ilością roślinności wodnej. Oświetlenie powinno być dosyć jasne, a posłużyć za nie może żarówka energooszczędna lub lampka zaopatrzona w świetlówkę kompaktową. Zwierzęta te wydalają do wody dosyć dużo związków azotowych na które są dosyć wrażliwe. Z tej przyczyny nasz zbiornik powinien być zaopatrzony w odpowiedni filtr. Szczególnie polecić można rzadko już w dzisiejszych czasach używany filtr gąbkowy. Taki filtr doskonale nadaje się do zbiornika z krewetkami, ponieważ jest bezpieczny nawet dla świeżo wyklutych osobników, jest tani, a także nie sprawia żadnych problemów w użytkowaniu. Możemy również zastosować mały filtr przelewowy, który umieszczamy na tylniej lub bocznej ścianie akwarium. Na rurkę zasysającą takiego filtra nakładamy czystą pończochę lub kawałek gęstej gąbki.

Zapobiegnie to dostaniu się malutkich krewetek do wnętrza filtra. Z uwagi na fakt, że krewetki preferują temperaturę w graniach 19-24 C nie ma potrzeby nabywania grzałki i sztucznego dogrzewania krewetkarium. Za podłoże możemy zastosować drobny piasek. Jest to najlepsze podłoże, ponieważ pozwala krewetkom na kopanie się w nim, osadzają się na nim nawet bardzo małe kawałki pokarmu oraz widać na nim mieszkańców krewetkarium. Piasek możemy przykryć suchymi liśćmi drzew. Nadają się do tego liście olchowe, bukowe lub dębowe. Stanowią one źródło ważnego pokarmu przeczyszczającego oraz ułatwiają pozbycie się ewentualnych pasożytów wewnętrznych. Ponadto wydzielają one do wody pewne ilości kwasów humusowych oraz garbniki. W krewetkarium można umieścić także korzenie i kamienie. Kamienie musza być obojętne chemicznie. Przed włożeniem do akwarium należy je dokładnie wyszorować oraz wygotować. Drewna nie stosujemy w zbyt dużej ilości. Bardzo dobrze do tego celu nadaje się drewno wydobyte z torfowisk. Przed włożeniem do krewetkarium należy je moczyć przez 2 tygodnie w często podmienianej wodzie. W akwarium doskonale prezentuje się fragment łupiny orzecha kokosowego. Taką łupię najlepiej nabyć w zwykłym sklepie, a nie zoologicznym. Specjale łupiny są pozbawione włókna drzewnego, które uwielbiają spożywać krewetki. Łupina orzecha nie wymaga żadnych wcześniejszych zabiegów poza oczyszczeniem z kopry oraz dokładnym umyciu. W akwarium umieszczamy możliwie dużą liczbę roślin. Podłoże może być utworzone z gałęzatki. Jest to glon, który na podłożu tworzy bardzo gęste plechy. Bardzo dobrze jak w naszym zbiorniku znajdzie się mech jawajski. Możemy stosować wszelkie miniaturowe gatunki roślin.

                           

 Najpopularniejsze gatunki krewetek:

- Krewetka japońska (Caridina japonica) - Nazywana jest również krewetką Amano, ku chwale znanego japońskiego akwarysty i popularyzatora Takashi Amano. Osiąga ona 4 cm długości. Samice są minimalnie większe od samców. Generalnie polecana jest początkującym hodowcom. Jej ciało jest szkliste z ciemną linią biegnącą wzdłuż grzbietu oraz drobnymi plamkami na bokach, które u samic mają kształt kresek, a u samców kropek. Może zaadoptować się do wody kwaśnej, twardej i zasadowej. Temperatura wody nie powinna przekraczać 25 C. Rozmnożenie w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe ze względu na wielkie trudności w odchowaniu wykluwających się młodych. Samice składają dużą liczbę malutkich jaj, z których wykluwają się słabo rozwinięte larwy, a te przechodzą przez kilka stadiów rozwoju w wodzie słonawej.

- Cardina cf.babaulti - Tworzą one doskonały kontrast w stosunku do czerwonych (Crystal Red). W naturze występuje od Mayanmaru poprzez subkontynent indyjski aż do Iraku. Żyją zarówno w gęsto porośniętych stawach, jak również w wodach płynących. Najlepiej czują się w gęsto zarośniętych zbiornikach o mocnym natlenieniu. Ze względu na swoje zielone ubarwienie są dosyć słabo widoczne na tle roślinności. Spożywają te same pokarmy co inne gatunki. Potrafią szybko zmienić kolor na pomarańczowy, brązowawy lub stać się prawie przeźroczyste. Najprawdopodobniej w ten sposób próbują się dostosować kolorystycznie do otoczenia. Stres powoduje odwracalną utratę kolorów. Zdrowe i prawidłowo pielęgnowane wykazują intensywniejsze barwy.

- Cardina sp. ,,Crystal Red” - Została wyhodowana przed 13 laty w Japonii. Uzyskano wiele starannie wyselekcjonowanych szczepów o ustalonych standardach ubarwienia. Posiada naprzemiennie ułożone perłowo białawe i krwistoczerwone paski. Samice tej odmiany osiągają do 3,5 cm, a samce do 2,5 cm.

- Cardina ,,Biene” - Pochodzi z południowych Chin oraz Hong Kongu. Jej pancerz jest pokryty szerokimi, poprzecznie naprzemiennie ułożonymi białymi i czarnymi pasami, pomiędzy którymi znajdują się delikatne pomarańczowe prążki. Dosyć łatwo rozmnaża się w niewoli pod warunkiem zapewnienia odpowiednich parametrów wody.

- Cardina ,,Tiger” - Jej nazwa wywodzi się od pięciu czarnych pasów widniejących na ciele. Samice tego gatunku są większe od samców. Istnieje odmiana żółta, biała, i niebieska. Preferuję wodę miękką.

- Cardina ,,Fire Red” - Została wyhodowana na Tajwanie z osobników pochodzących z Chin. Z pewnością nadaje się do hodowli przez początkujących hodowców krewetek. Jest uznawana za gatunek dosyć odporny. Samice osiągają 3 cm, natomiast samce 2 cm. Spośród innych gatunków wyróżnia się krwistoczerwonym i intensywnym ubarwieniem. Stosunkowo łatwo rozmnaża się w warunkach domowych. Samica składa do 50 jaj, z których młode wykluwają się po około 3 tygodniach. Dojrzałość osiągają po około 3-4 miesiącach. Młode karmimy tym samym pokarmem co dorosłe. Jest to bardzo ciekawy gatunek.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Pawła Gołębiewskiego.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

287 komentarzy

 1. anitta:

  mam pytanko dostałam w "spadku" akwarium 50l chciałabym je zarybić oraz kupić do akwarium krewetki- czy orietujecie sie z jakimi rybami one najlepiej zyja- bo wsrod komentarzy nie ma jaso wypisanych gatunkow-a sprzedawca w zoologicznym nieumial mi odpowiedziec, znajomi na krewekach tez sie nieznaja- bede niezmiernie wdzieczna za odp:)

 2. anitta:

  mam pytanko dostałam w "spadku" akwarium 50l chciałabym je zarybić oraz kupić do akwarium krewetki- czy orietujecie sie z jakimi rybami one najlepiej zyja- bo wsrod komentarzy nie ma jaso wypisanych gatunkow- bede niezmiernie wdzieczna:)

 3. ziom:

  czytajcie na bieżąco a nie 100 razy piszecie o tym samym KREWETKI SZYBKO SIĘ ROZMNAŻAJĄ !!!!!!!!

 4. Sławek:

  kolego po paru miesiącach w stałej temperaturze 24 30 stopni rozmnożą ci się jak je dobrze będziesz karmił ja miałem 20 RED CHERRY a teraz liczę w setkach i w dalszym ciągu mi się rozmnażają :) ale teraz chciałbym kupić jakieś większe krewetki ale nigdzie nie można ich kupić :(

 5. OLEK :):

  Krewetki są bardzo ładne, ja ich będę miał 24 w akwa 35 l, 4 czerwone, 4 białe, 4 niebieskie, 4 żółte, 4 zielone, 4 białe w czerwone paski, oraz parke pielęgniczek ramireza. A PROPO, A KREWETKI TO SZYBKO SIĘ ROZMNAŻAJĄ CZY WOLNO ??????

 6. MadeRick:

  ja mam 4 krewetki RED CHERRY w akwaium 54l. mam w nim 6x neon inessa 2x platka 2x mieczyki (wiem że za małe akwa ale co mam zrobić nie wywale ich) i 4x gupik. Rybki olewają krewetki ;) Dla mnie RED CHERRY są najlepsze, miałem też amano ale nie są tak kolorowe i zdechły mi ;(.RED CHERRY mam już z 2 miechy i jest good ;).

 7. Slawek:

  możecie kupić krewetki rybki na ogół olewają krewetki i odwrotnie no chyba że je głodzisz to mogą być lekko agresywne i rybki mogą podgryzać krewetki a małe nawet zjeść. Ja mam w akwarium krewetki RED CHERRY glonojady zbrojniki weloniaste i zwykłe oraz bojownika i molinezje utrzymuje stałą temp. około 30 stopni i dobrze karmie. Dlatego wszystko mi się rozmnaża i jest oki. niedługo będę musiał się części pozbyć bo mam za dużo tego (pare setek) :) wiendz za pare miesięcy będę miał wam coś do zaoferowania jeśli będziecie chcieli :) ja chętnie bym od kogoś kupił większe krewetki 10 cm :)

 8. wojtek22:

  Mam w akwa 150l 2 kirysniki. Czy moge kupic krewetki czy kirysniki je zjedza?

 9. Martin:

  Jaka odmiana krewetek jest najlepsza do ryb: Glonojad (Zbrojnik),Gupik pawie oczko,Mieczyki hellera , Piskorek Myersa,Molinezja ostrousta, Kirysek spiżowy ?

 10. Asia:

  Czy pictus ktory żyje w zgodzie z gupikami i bojownikami zje mi krewetki lub małe raczki?

 11. ziom:

  tak

 12. ktoś :):

  ja mam 2 krewetki amano, które uwielbiają przebywać w kokosie. Będę musiał dokupić jeszcze więcej bo biedaczki nie radzą sobie z glonami. Akwa 60l.

 13. Baśpol:

  hej czy moja krewetka amano moze zjesc narybek molinezji???

 14. eFa2oo9:

  Ostatnio wiele osób zajmuje się hodowlą Krewetek.Są to bajeczne zwierzęta.Jeżeli posiadamy małe akwarium które swoi nieużywane na strychu lub po prostu nie mamy miejsca na większy zbiornik,polecam założenie krewetkarium. W małych zbiornikach można stworzyć śliczny podwodny świat który będzie miał bardzo wiele uroku,przy stosunkowo nie wielkich nakładach pieniężnych.Do założenia krewetkarium wystarczy zbiornik od 15l wzwyż,nie musi posiadać pokrywy wystarczy świetlówka zawieszona nad wodą.w akwarium powinno być drobne podłoże i wiele drobnolistnych roślin i mchów.Krewetki muszą mieć gdzie się chować gdyż w innym przypadku będą gubić jajeczka,kryjówki są ważne także w okresie wylinki.W akwarium powinien być filtr najlepiej kaskada lub kubełek z prefiltrem na rurce zasysającej wodę,może też być zwykły filtr ale wtedy musi być naciągnięta na niego np. pończocha. Dla początkujących "krewetkarystów" polecane są takie odmiany jak BABAULTI i RED CHERRY,gdyż nie są tak wrażliwe na złe parametry wody jak również szybko się rozmnażają. Krewetki można trzymać w akwarium również z rybami ale rybki nie mogą być drapieżne gdyż zafundujemy im tylko kolacyjkę :). Do akwarii ogólnych są polecane krewetki tzw. FILTRUJĄCE gdyż nie należy ich za bardzo karmić. Krewetki lubią pokarmy ze Spiruliną. jedzą również banany,brokuły i ogórki zielone oczywiście przed podaniem należy je "sparzyć",krewetki mogą również połakomić się na pokarm płatkowy dla rybek,są też dostępne pokarmy szczególnie dla nich Przed wpuszczenie krewetek do akwarium,akwarium powinno stać ok.3 tyg. z zasadzonymi roślinami i aktywnym filtrem. W ten sposób wytworzy się jedzonko dla naszych podopiecznych. Przy dobieraniu gatunków krewetek trzeba uważać żeby krewetki nie zaczęły się krzyżować, gdyż wtedy mogą wyjść krewetki które nie będą za bardzo ładne ani przyciągające oko. Natomiast możemy je wtedy wykorzystać jako żywy pokarm dla rybek (jeśli je hodujemy)Nie które krewetki takie jak AMANO czy FILTRUJĄCE noszą jajeczka w wodzie słodkiej ale larwy rozwinął się tylko w "zielonej" wodzie słonej!Młodych raczej przez pierwsze 2 tyg nie powinno się karmić gdyż spożywają glony pływające i osiadające na szybach akwarium.Krewetki filtrującej nie udało się jeszcze rozmnożyć w warunkach domowych. Krewetki lubią raczej wodę ciepłą dochodzącą nawet do 30st.C jednak radzą sobie nawet w temp 24-25st.C Krewetki czasem choć rzadko wybierają się na spacery poza akwarium,ale tylko wtedy gdy woda jest dla nich nie odpowiednia więc jeżeli mamy dobrą wodę nie musimy inwestować w pokrywę. Skorupiaki lubią duży ruch wody i dobre,silne napowietrzanie.Oświetlenie musi być założone! Jest to absolutnie niezbędne.Na Litr wody powinno przypadać conajmniej 0,5 w światła najlepiej gdyby to było światło ze świetlówek ze względu chociażby na mchy. W przypadku kiedy nie ma możliwości zastosowania świetlówek może być żarówka energooszczędna!POZDRAWIAM

 15. ^^:

  Ja najbardziej lubię Biene ale zamierzam kupić RC. Biene nie znajdę. xD

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter