Jak i czym karmimy ryby akwariowe?

 Prawidłowe żywienie ryb akwariowych jest gwarancją zdrowia i prawidłowego ich rozwoju. Pokarm dajemy w takiej ilości, aby ryby były w stanie spożyć go w ciągu  około 5 minut. Ryby akwariowe karmimy jeden lub dwa razy dziennie. Jest to ilość w zupełności wystarczająca dla większości ryb akwariowych. Przekarmienie ryb może być bardzo szkodliwe dla ich zdrowia. Należy usunąć resztki pokarmu, żeby zminimalizować zanieczyszczenia w akwarium. Najbardziej wygodne i praktyczne jest trzymanie tak dobranych ryb, aby można było karmić je takim samym rodzajem pokarmu. Jednakże tym bardziej urozmaicony pokarm, tym ryby są w lepszej formie. W przypadku gdy jesteśmy zmuszeni wyjechać na dłużej niż kilka dni konieczne jest zapewnienie osoby która w tym czasie nakarmi nasze ryby .

Obecnie w handlu dostępna jest bardzo szeroka oferta różnorodnych pokarmów. Pokrótce postaram się opisać ich podstawowe rodzaje:

Płatki – Występuje bardzo wiele rodzajów pokarmów płatkowych od wysokobiałkowych dla narybku i osobników młodych po niskobiałkowe dla ryb dorosłych. Pokarmy płatkowe można podzielić również na roślinne skierowane dla roślinożernych, jak również pokarmy mieszane skierowane dla ryb wszystkożernych. Występują również płatki z dodatkiem witamin, uwydatniające ubarwienie i wiele innych rodzajów. Warto stosować kilka rodzajów pokarmów płatkowych. Dietę płatkową dobrze jest uzupełnić innym rodzajem pokarmu.

Pokarmy mrożone – Są to mrożone pokarmy mięsne. Przechowujemy je w zamrażarce.  Najczęściej są oczyszczone z ognisk chorobotwórczych za pomocą promieni gamma. Możemy nabyć również pokarmy mrożone z dodatkiem warzyw. Głównym atutem pokarmów mrożonych jest to że w przeciwieństwie do pokarmów żywych nie musimy regularnie chodzić do sklepu.

Pokarmy liofilizowane – Są to głównie larwy owadów, skorupiaki oraz zooplankton. Dostępne są głównie w formie proszku lub w formie sprasowanych kostek. Kostki przyklejamy po boku akwarium. Głównym atutem tego rodzaju pokarmu jest to, że mimo niewielkiej ilości wilgoci posiadają dużo wartości odżywczych.

Pokarmy żywe – Najlepiej jak pokarmy żywe stanowią podstawę diety ryb akwariowych. Dostępne są w bardzo różnych rozmiarach. Do najbardziej znanych pokarmów żywych możemy zaliczyć: oczliki, wrotki, rureczniki, rozwielitki, larwy ochotki, larwy komarów. Przed karmieniem warto sprawdzić czy nie zawierają drapieżników, które mogłyby się dostać do akwarium.

Granulaty i tabletki – Skierowane są głównie dla ryb przejawiających specyficzne zwyczaje żywieniowe. Tego typu pokarmy są mniej zróżnicowane pod względem składu. 

104 komentarzy

 1. Henryk:

  Dodam do komentarza nowalijki swoje trzy grosze.Ja swoje glonojady karmię gotowaną marchewką,groszkiem konserwowym,ale bez skorupek oraz gotowanymi szyjkami drobiowymi.Mam w swoim akwarium 36cm zbrojnika lamparciego,3 plokostemusy po25-30cm i kilkka zbrojników niebieskich.Szyjki to dls nich rarytas.Pozostałe po konsumpcji kręgi szyjne usuwam.Potrafią również ogolić z mięsa szyki z indyka.

 2. tono:

  ja moje karmię żywym planktonem! gupiki go uwielbiają! polecam

 3. mac:

  do max: najlepiej 3-4 razy dziennie bardzo małymi porcjami a będzie zdrów... jak ryba:->

 4. izabelka:):

  ile razy dziennie mam karmiś rybki gubiki i jakimi ilościami bo mam jedna rybke i karmiir ją 3 razy dziennie po 1 pładku to dobrze?

 5. bartek:

  wystarczy i9m dawać rano i wieczorem ! to powinno w zupelności wystarczyc dla bojownika tak jak dla innych ryb !

 6. Mateusz Olsztyn:

  Karmie swoje rybki o 6 rano bo,tak wychodze do pracy i o 18,mysle to im starczy

 7. zimbabwe:

  Ktoś tu pisał o glonojadach - tak, można im podawać ogórek, czytałam nawet o cukinii (moje ją uwielbiają), ziemniakach, marchewce, szpinaku, sałacie. To wszystko można im podawać bez obaw.

 8. kamcia:

  ja karmiłam bojownika co dziennie , a gupiki karmię karmą OVO VIT polecam nie droga jest ok. 4zl

 9. nowalijka:

  glonojadom mozna podobno podawac nawet plastry ogorka zielonego, czy ktos cos na ten temat wie???

 10. Ala:

  Przeczytałam gdzieś w internecie, że gupikom można podawać dla urozmaicenia liście sałaty czy kasze manną. Czy ktoś z was tak robi?

 11. bartek:

  dżola musisz rozmrozić kostkę

 12. Dżola:

  czy mrożony pokarm należy rozmrozić przed podaniem, czy wystarczy wrzucić zmrożoną kostkę ?

 13. Ona:

  Max, co dwa dni było by najlepiej, bo można je karmić co dziennie i raz w tygodniu ale nie radze najlepiej co 2 dni

 14. max:

  ile trzeba dać karmy bojownikowi dziennie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter