Jak i czym karmimy ryby akwariowe?

 Prawidłowe żywienie ryb akwariowych jest gwarancją zdrowia i prawidłowego ich rozwoju. Pokarm dajemy w takiej ilości, aby ryby były w stanie spożyć go w ciągu  około 5 minut. Ryby akwariowe karmimy jeden lub dwa razy dziennie. Jest to ilość w zupełności wystarczająca dla większości ryb akwariowych. Przekarmienie ryb może być bardzo szkodliwe dla ich zdrowia. Należy usunąć resztki pokarmu, żeby zminimalizować zanieczyszczenia w akwarium. Najbardziej wygodne i praktyczne jest trzymanie tak dobranych ryb, aby można było karmić je takim samym rodzajem pokarmu. Jednakże tym bardziej urozmaicony pokarm, tym ryby są w lepszej formie. W przypadku gdy jesteśmy zmuszeni wyjechać na dłużej niż kilka dni konieczne jest zapewnienie osoby która w tym czasie nakarmi nasze ryby .

Obecnie w handlu dostępna jest bardzo szeroka oferta różnorodnych pokarmów. Pokrótce postaram się opisać ich podstawowe rodzaje:

Płatki – Występuje bardzo wiele rodzajów pokarmów płatkowych od wysokobiałkowych dla narybku i osobników młodych po niskobiałkowe dla ryb dorosłych. Pokarmy płatkowe można podzielić również na roślinne skierowane dla roślinożernych, jak również pokarmy mieszane skierowane dla ryb wszystkożernych. Występują również płatki z dodatkiem witamin, uwydatniające ubarwienie i wiele innych rodzajów. Warto stosować kilka rodzajów pokarmów płatkowych. Dietę płatkową dobrze jest uzupełnić innym rodzajem pokarmu.

Pokarmy mrożone – Są to mrożone pokarmy mięsne. Przechowujemy je w zamrażarce.  Najczęściej są oczyszczone z ognisk chorobotwórczych za pomocą promieni gamma. Możemy nabyć również pokarmy mrożone z dodatkiem warzyw. Głównym atutem pokarmów mrożonych jest to że w przeciwieństwie do pokarmów żywych nie musimy regularnie chodzić do sklepu.

Pokarmy liofilizowane – Są to głównie larwy owadów, skorupiaki oraz zooplankton. Dostępne są głównie w formie proszku lub w formie sprasowanych kostek. Kostki przyklejamy po boku akwarium. Głównym atutem tego rodzaju pokarmu jest to, że mimo niewielkiej ilości wilgoci posiadają dużo wartości odżywczych.

Pokarmy żywe – Najlepiej jak pokarmy żywe stanowią podstawę diety ryb akwariowych. Dostępne są w bardzo różnych rozmiarach. Do najbardziej znanych pokarmów żywych możemy zaliczyć: oczliki, wrotki, rureczniki, rozwielitki, larwy ochotki, larwy komarów. Przed karmieniem warto sprawdzić czy nie zawierają drapieżników, które mogłyby się dostać do akwarium.

Granulaty i tabletki – Skierowane są głównie dla ryb przejawiających specyficzne zwyczaje żywieniowe. Tego typu pokarmy są mniej zróżnicowane pod względem składu. 

104 komentarzy

  1. olunia10lat:

    ja mam rybki juz od dawna tylko nie wiem ile trzeba miec temperatury żeby była dobra jak ktoś mogłby mi podac to niech pisze na moje gadu-gadu 5431854! PROSZĘ!!!

  2. pozytywnie zakręcona:

    kacper:na noc wyłącz światło ryby też muszą spać:] a co do karmienia glonojady jedzą glony,pokarm ryb i pokarm w postaci tabletek a papuzie pokarm w płatkach w granulkach a jakie to ci "twój"zoolog powie

  3. kacper:

    dostałam na gwiazdkę pielęgnicę papuzią i glonojada w 110 l akwarium. Nic nie wiem o hodowli ryb akwariowych, może ktoś mi podpowie jak karmić te ryby- jaki pokarm, ile i jak często, czy lampy na noc mają być włączone czy nie?

  4. DW:

    Kiedy dawać posiłek welonom żeby było dobrze?

  5. Iza:

    Tropical-podstawowy pokarm wieloskładnikowy. Jest bardzo dobrym pokarmem dla gubików. Polecam serdecznie :)

  6. kangur:

    nowa 2009: ryby zawsze sa glodne, moga jesc i jesc. W naturze przewaznie musza b. dlugo czekac na maly posilek. To, ze skubia jest normalne. Jak zaczynalem zabawe z akwarystyka (dawno temu) zawsze przekarmialem ryby- przeciez karmienie to najfajniejszy moment. Efekt byl taki; ze stracilem wiele najfajniejszych ryb, ktore byly na tyle sprytne, ze nauczyle sie jesc mi z reki. Poczytaj sobie na tej stronie o otluszczeniu narzadow wewnetrznych. Zanim wykalkulujesz ile i co im dawac rob im posty co jakis czas i dokladnie odsysaj dno z resztek pokarmu (szczegolnie jak masz duzo roslin) Pozdrawiam

  7. nowa2009:

    A propos karmienia, nie jestem pewna, czy moje rybki nie sa glodne, robia cos na zasadzie ,,dziobania,, po roslinach, dnie, pniu, kamieniach , czy to znaczy, ze sa glodne, czy to ich ,,normalne,, odruchy?? karmie dwa razy dziennie , ok 3-4 min i pokarmu nie ma, male moze nie nadaza za wiekszymi, zeby sie najesc ?

  8. daszkiet:

    A ja swoim pielęgnicom poaje do jedzenia 2-3 tygodniowe gupiki i molinezje tylko nie codziennie oczywiscie ale jako urozmaicenie diety

  9. Łukasz:

    ej mam 2 gupiki i 3neony ile razy je karmic ja je karmie raz dziennie

  10. Znawca:

    Nie!!Masz je karmic tylko dwa razy dziennie..A zarcia syp w zalezosci od ilosci ryb!!

  11. Sebo:

    Mam w akwarium kilka gatunków rybek: skalary, molinezje, mieczyki kiryśniki, węgorki, bocje, glonojady i ducha, od samego początku karmiłem je mrożonym i żywym. Natomiast od kilku dni zacząłem podawać suchy granulat. Rybki bardzo chętnie jedzą za wyjątkiem węgorków i duszka. Natomiast jak wrzucę mrożony to wszystkie się częstują. Co zrobić żeby wszystkie rybki były nakarmione i zadowolone. Jak często je karmić żeby nie przekarmić?

  12. Maksymilian:

    Nasyp szczypte 3 razy dziennie rano popołudniu i wieczorem i tylko szczypte

  13. Gosia :

    Hej :) Wczoraj kupiłam sobie rybki tylko nie wiem jak mam je karmić ;/ wydaje mi sie że one są cały czas głodne ale nie chcem ich przekarmic... jak mam je karmić? mam karme w formie płatków.

  14. Martynaa:

    Hej! Chce kupić sobie rybki ale nie wiem jakie.Czy możecie mi pomóc? Z góry dziękuje:*

  15. zaz:

    moj glonojad je tabletki roslinne ktore z checia jedza molinezje ale pozatym jedza pokarm płatkowy i granulowany roślinny platki jedza platkowe pokarmy a danio wszystkie pokarmy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter