Grzałka do akwarium (grzałki akwariowe)

W poniższym artykule postaram się przybliżyć początkującym akwarystom zagadnienie związane z grzałkami akwariowymi. Grzałka odgrywa zasadnicza rolę w funkcjonowaniu akwarium. Szczególną rolę spełnia w przypadku hodowli ryb pochodzących z obszarów tropikalnych. Grzałka akwariowa ogrzewa bezpośrednio wodę w zbiorniku. Najczęściej jest pod postacią rurki ze szkła lub metali nierdzewnych, które są wypełnione piaskiem o małej granulacji ziaren. Piasek otacza zamontowaną w środku spiralę grzewczą. Grzałkę przyczepiamy do ścian zbiornika za pomocą dołączonych przez producenta przyssawek. Zaczepy wykonane są z nietoksycznego plastiku. W dzisiejszej akwarystyce występują grzałki akwarystyczne bez termostatu, jak również z termostatem połączonym w zestaw. Grzałka i termostat zamknięte są w jednej szklanej rurce. Urządzenie to nabywamy gotowe do pracy. Na rynku dostępne są również termostaty zewnętrzne. Grzałki z termostatem należy wymieniać co kilka lat, ponieważ ich dokładność może z upływem czasu zmniejszyć się. W akwarium warto zamontować również jakiś system alarmowy, który poinformuje nas o drastycznym wzroście temperatury. W sprzedaży dostępne są specjalne kontrolery i czujniki temperatury. Współczesne grzałki mogą być całkowicie znużone. W dużych zbiornikach lepiej zastosować dwie słabsze grzałki po obu stornach akwarium, niż jedną w większej. Dzięki takiemu zabiegowi akwarium będzie równomierniej ogrzewane. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podłączenie grzałki lub kilku do termostatu. Grzałka do niego podłączona nie może być zbyt mocna, ponieważ w czasie awarii (ciągła praca) może przegrzać wodę w akwarium. Pamiętajmy, że grzałki do akwarium w czasie pracy muszą być całkowicie zanurzone. Odsłonięta i włączoną grzałka bez wody z pewnością pęknie. Temperaturę w akwarium kontrolujemy za pomocą termometru.

Obliczenie mocy grzałki do konkretnego akwarium nie jest łatwe. Moc grzałki zależy od wielkości zbiornika, temperatury panującej w danym pomieszczeniu, gatunków hodowanych ryb i innych czynników. Bardzo ogólnie możemy przyjąć, że akwarium ok. 60 l w chłodnym pomieszczeniu będzie potrzebować mocy 1W na 1 L wody. Do zbiorników większych wystarczy 0,5W na 1L wody. W cieplejszych pomieszczeniach akwarium należy zdecydowanie słabiej ogrzewać. Dno akwarium możemy dogrzewać przy pomocy specjalnych przewodów grzejnych. Temperaturę kontrolujemy za pomocą termometru umieszczonego wewnątrz akwarium. Jeśli posiadamy kilka zbiorników w pomieszczeniu specjalnie dla nich przeznaczonym to optymalnym rozwiązaniem ogrzewanie całego pomieszczenia. Montując grzałki powinniśmy bezwzględnie stosować się zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi. Ponadto nie należy zanurzać grzałek głębiej niż do poziomu zaznaczonego na obudowie. Akwarium najładniej się prezentuje w przypadku, gdy grzałka jest ładnie zamaskowana.

Dziękuję za uwagę Łukasz Gontarski – użytkownik serwisu.

39 komentarzy

  1. Zuzu ;):

    Cześć, mam pytanie. Chciałabym założyć większe akwarium, takie 150/200 litrów. Ale muszę się na razie dowiedzieć o sprzęcie. Wiec: jaka grzalke powinnam kupić? (moc, wielkość ilośc, z termostatem, itd) z góry dziękuje za pomoc.

  2. tomek:

    zaczynaja mj podgniwiac paprocie w akwarium od dolu dodaje nawoz i nic co zrobic.

  3. Rfx:

    kama- tak.No chyba,że jest bez termostatu i jest źle dobrana do wielkości akwarium.

  4. dawidex:

    jak mam grzałke 50 w w akwa 60l i sie dobrze sprawuje

  5. Arterix300:

    Ognisko rozpalić pod akwa.i pilnować ognia

  6. kama:

    MAM PYTANIE POSIADAM GRZAŁKĘ OD PÓŁ DNIA I CHCIAŁAM SIĘ ZAPYTAC CZY ONA POWINNA BYĆ WŁĄCZONA PRZEZ CAŁY CZAS??????PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ Z GÓRY DZIĘKUJĘ!!!

  7. pecet:

    Witam. Mam pytanie, otóż posiadam grzałkę Elite 25w z termostatem i zaobserwowałem, że przy ustawieniu pokretła blisko max mam temperaturę ok 22(rano)do 25 stopni C(wieczorem), a grzałka załącza się co ok 12s na ok 17s(przy 25*C). Przy zanurzeniu do granicy plastiku i szkła u góry, po zanurzeniu głebiej(do połowu "czapki") nic się nie zmieniło, nie ma różnicy czy jest w strumieniu wody z filtra, czy akurat nie. Nadmienię, że akwa ma 26l i 25w żarówkę, która świeci przez ok 12 h diennie, co podnosi temperaturę ok 2-3 stopni za dnia, bo sama grzałka po nocy wyciąga ok 22 stopnie. Temp otoczenia ok 15 stopni. Czy ktoś może potwierdzić, że ta grzałka powinna mieć takie krótkie cykle czy po prostu źle działa? Bo coś mi to nie wygląda normalnie. Grzałka jest nowa.

  8. meduza:

    Witam, Ja również polecam grzałki z termostatem. Niektóre są naprawdę nie drogie, a znacznie ułatwiają panowanie nad temperaturą w akwarium. Jednak powinniśmy się kierować zasadą ograniczonego zaufania. Złośliwość rzeczy martwych - lubią się psuć, konieczny jest termometr umieszczony w odległości od grzałki i wyrobić sobie nawyk patrzenia na termometr klika razy dziennie. I uwaga na gwałtowne skoki temperatury! Żadne gwałtowne zmiany parametrów wody nie będą korzystne dla naszych podopiecznych.

  9. kruk:

    ja mam pytanie czy jest jakas grzalka co malo pradu pobiera bo np. taka 76 W to pobiera tyle co telewizor :(

  10. Zafira:

    mamia: jak decydujesz sie na akwarium to musisz byc odpowiedzialna i sprawdzac rybki i temperature w akwa co rano i kilka razy dziennie. Pierwsze slysze o ugotowaniu rybek grzalka z termostatem

  11. akwarysta:

    Ja mam grzałkę automatyczną.Dałam za nią 87 złotych.Działa na zasadzie że woda nagrzeje się do np.28 stopni i grzałka się wyłaczy i jak opadnie do np.24 stopni to zpowrotem się włącza i dalej nagrzewa.Polecam

  12. mamia:

    mi przez taka grzalke z termostatem ugotowały sie ryby i przeyrwał tylko narybek gupika

  13. ruler:

    Grzałka tylko z termostatem... jak czytam niektóre wypowiedzi (kasia) to mi słabo. Po co ją wyłączać w ciepłe dni ??? sama się wyłączy!!!!!!

  14. kangur:

    Kiko : Swieta racja, wazne jest tez gdzie umieszczona jest grzalka. Nie moze byc ona schowana za dekoracjami czy roslinami, musi kolo niej przeplywac woda. Nie moze tez byc za bardzo w rogu bo czasem ryby chowaja sie w nocy za grzalke i moga sie popazyc.Przy akwariach 150 cm i dluzszych lepiej miec 2 grzalki, chyba ze jestesmy pewni, ze silny prad wody stale oplywa grzalke. Dobrze jest sprawdzic temperature w roznych miejscach akwa. Czasem silne swiatlo pod pokrywa moze nagrzewac powierzchnie wody i jesli grzalka nie jest umieszczona wystarczajaco gleboko termostat moze sie nie wlaczyc i woda przy dnie bedzie zimna. Poza tym gorace powietrze pod pokrywa moze byc zabojcze dla skalarow i kiryskow, ktore pobieraja powietrze atmosferyczne. Pozdrawiam,

  15. REMI:

    Gościu który zakładał mi akwarium ustawił grzałkę na 26 stopni. Termometr pokazuje 25 czy to nie za dużo dla Kardynałków?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter