Grzałka do akwarium (grzałki akwariowe)

W poniższym artykule postaram się przybliżyć początkującym akwarystom zagadnienie związane z grzałkami akwariowymi. Grzałka odgrywa zasadnicza rolę w funkcjonowaniu akwarium. Szczególną rolę spełnia w przypadku hodowli ryb pochodzących z obszarów tropikalnych. Grzałka akwariowa ogrzewa bezpośrednio wodę w zbiorniku. Najczęściej jest pod postacią rurki ze szkła lub metali nierdzewnych, które są wypełnione piaskiem o małej granulacji ziaren. Piasek otacza zamontowaną w środku spiralę grzewczą. Grzałkę przyczepiamy do ścian zbiornika za pomocą dołączonych przez producenta przyssawek. Zaczepy wykonane są z nietoksycznego plastiku. W dzisiejszej akwarystyce występują grzałki akwarystyczne bez termostatu, jak również z termostatem połączonym w zestaw. Grzałka i termostat zamknięte są w jednej szklanej rurce. Urządzenie to nabywamy gotowe do pracy. Na rynku dostępne są również termostaty zewnętrzne. Grzałki z termostatem należy wymieniać co kilka lat, ponieważ ich dokładność może z upływem czasu zmniejszyć się. W akwarium warto zamontować również jakiś system alarmowy, który poinformuje nas o drastycznym wzroście temperatury. W sprzedaży dostępne są specjalne kontrolery i czujniki temperatury. Współczesne grzałki mogą być całkowicie znużone. W dużych zbiornikach lepiej zastosować dwie słabsze grzałki po obu stornach akwarium, niż jedną w większej. Dzięki takiemu zabiegowi akwarium będzie równomierniej ogrzewane. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podłączenie grzałki lub kilku do termostatu. Grzałka do niego podłączona nie może być zbyt mocna, ponieważ w czasie awarii (ciągła praca) może przegrzać wodę w akwarium. Pamiętajmy, że grzałki do akwarium w czasie pracy muszą być całkowicie zanurzone. Odsłonięta i włączoną grzałka bez wody z pewnością pęknie. Temperaturę w akwarium kontrolujemy za pomocą termometru.

Obliczenie mocy grzałki do konkretnego akwarium nie jest łatwe. Moc grzałki zależy od wielkości zbiornika, temperatury panującej w danym pomieszczeniu, gatunków hodowanych ryb i innych czynników. Bardzo ogólnie możemy przyjąć, że akwarium ok. 60 l w chłodnym pomieszczeniu będzie potrzebować mocy 1W na 1 L wody. Do zbiorników większych wystarczy 0,5W na 1L wody. W cieplejszych pomieszczeniach akwarium należy zdecydowanie słabiej ogrzewać. Dno akwarium możemy dogrzewać przy pomocy specjalnych przewodów grzejnych. Temperaturę kontrolujemy za pomocą termometru umieszczonego wewnątrz akwarium. Jeśli posiadamy kilka zbiorników w pomieszczeniu specjalnie dla nich przeznaczonym to optymalnym rozwiązaniem ogrzewanie całego pomieszczenia. Montując grzałki powinniśmy bezwzględnie stosować się zaleceń producenta zawartych w instrukcji obsługi. Ponadto nie należy zanurzać grzałek głębiej niż do poziomu zaznaczonego na obudowie. Akwarium najładniej się prezentuje w przypadku, gdy grzałka jest ładnie zamaskowana.

Dziękuję za uwagę Łukasz Gontarski – użytkownik serwisu.

39 komentarzy

  1. Kiko:

    Ja stwierdziłem że dobrze jest zainstalowaną mocniejszą grzałkę niż potrzeba do naszego zbiornika. Grzałka o większej mocy szybciej nagrzeje wodę a co za tym idzie krócej będzie pracowała i troszeczkę zaoszczędzimy na rachunkach. Warto też tak ustawić obieg wody w akwarium by przy jednej grzałce dobrze rozprowadzało ciepło. Zgadzam się z autorem że lepiej mieć dwie grzałki po obu stronach ale niestety nie każdy ma taką możliwość. Faktem jest również iż mimo termostatu temperaturę trzeba sprawdzać, grzałka to tylko martwy przedmiot który może się zepsuć a nie chcemy zrobić krzywdy naszym podopiecznym.

  2. lol:

    jak grzałka to tylko termostatem chyba że ktoś zamierza gotowac zupe ryba albo siedziec całymi dniami przed termometrem i wyłaczac samemu z gniazdka grzałke kiedy za mocno przygrzeje hahaa

  3. davinczi:

    ponadto polecam zapytać sprzedawce czy grzałka ma możliwość dostrojenia( wyskalowania, bo często przekłamują, a jak ma taką możliwość to można ją sobie wyregulować :) (na pewno można regulować grzałki JBL, Eheim Jager)

  4. k11111:

    sama sie wylacz!! Boze czytanie ze zrozumieniem nie boli...

  5. kasia :

    czy (np. w ciepłe dni ) można wyłączać grzałkę ??

  6. cypis:

    Ja również się zgadzam, jednak jak ktoś ma tak jak ja filtr zewnętrzny to zdecydowanie polecam grzałkę przepływową, Super sprawa, a i nie zaśmieca akwa.

  7. kangur:

    Jak zakladacie akwarium to kupujcie tylko grzalki z termostatem. Skoki temperatury rzedu 5-6 stopni w ciagu doby (a tak niektorzy maja) sa dla tropikalnych ryb wrecz zabojcze. Jak macie cieplo w domu grzalka sie po prostu nie wlaczy. Oszczedzajac pare zlotych na grzalce mozecie stracic duzo na rybach, nie mowiac ju o ich cierpieniu. To samo jesli chodzi o filtr.

  8. Maxymiliangw:

    zgadzam sie w 100% z kolegą u góry

  9. Dyziek:

    Wg mnie grzałka z wbudowanym termostatem to najlepszy pomysł. Zajmuje mało miejsca, regulacja od góry. Gdy chcemy grzałkę bez termostatu a do tego termostat zewnętrzny, to należy również umieścic w środku akwarium termoparę- czujnik, co wiąże z większą ilością kabelków itp. Zdecydowanie polecam grzałki z wbudowanym termostatem

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter