Pielęgniczka żółta (Borella)

Opis

Pielęgniczka żółta (Borella) – Apistogramma borelli. Kiedyś nazywana była A. reitzigi. Jest to pokojowo nastawiona ryba, którą można polecić początkującym akwarystom. W zarysie jej ciało jest owalne oraz lekko wygrzbiecone. Płetwy stosunkowo duże; grzbietowa wysoka o długiej podstawie, natomiast ogonowa zaokrąglona. W warunkach naturalnych występują dwie odmiany barwne. Pierwsza odmiana jest ubarwiona niebiesko; na dolnej części głowy i pokrywach skrzelowych zauważalne są podłużne plamki i czerwone kropki. Druga odmiana posiada złotawo żółto ubarwioną głowę i partie piersiowe. Pozostała część ciała jest niebieska. Od ogona do oka przebiega nieregularny ciemny pas, który jest lepiej zauważalny w tylniej partii ciała. Ubarwienie samic jest mniej intensywne. Płetwy grzbietowe samców w tylniej partii, o miękkich promieniach, oraz płetwy odbytowe są znacznie wydłużone.

Rodzina

Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie

W warunkach naturalnych żyją w rzekach, strumieniach i rozlewiskach o łagodnym nurcie wody w dorzeczu rzeki Paraquay, od Mato Grosso w południowej części Brazylii, aż do północnych regionów Argentyny.

Odżywianie

Pokarm żywy, a także płatkowany. Powinien być możliwie urozmaicony.

Temperatura

22-26 C. Nie powinna spadać poniżej 22 C.

Warunki hodowlane

Pielęgniczkę żółtą możemy pielęgnować w niedużych zbiornikach jednogatunkowych. W jednym zbiorniku mogą być hodowane w całym stadku. Osobniki młodociane nadają się do trzymania w akwarium wielogatunkowym. W zbiorniku powinny się znaleźć liczne kryjówki oraz partie gęsto porośnięte roślinami. Powinny mieć również zapewnioną wolą przestrzeń do pływania. Odnośnie wody nie są wymagające. Preferowane parametry: pH 6,0-7,8; twardość 2-18 n. Ponadto woda musi być czysta.

Rozmnażanie

Młode samce odbywają tarło z jedną samicą, natomiast starsze nawet z kilkoma. Zazwyczaj do akwarium tarliskowego przenosimy jedną lub ewentualnie dwie pary. Taki zbiornik powinien mieć około 30 litrów. Pod względem wystroju może być podobny do zbiornika ogólnego. Temperaturę wody podnosimy o około 2 C. Samica składa ikrę w kryjówce. Samiec pilnuje rewiru wokół gniazda, natomiast samica opiekuje się ikra. Samica dosyć łagodnie traktuje samca. Zazwyczaj ilość narybku waha się od 50 do 100 sztuk. Jego wychów nie sprawia większych kłopotów. Po około 5 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Młode od razu możemy karmić drobnymi larwami solowców. Po kolejnych około pięciu dniach młode możemy już karmić drobnymi oczlikami, a następnie drobnymi rozwielitkami. Młode wybarwiają się po trzech miesiącach, a po 12 są już zdolne do rozrodu. W trakcie wychowu młodych pamiętajmy o okresowej częściowej wymianie wody oraz usuwaniu produktów przemiany materii.

23 komentarzy

  1. Michal:

    Czy można je trzymać z innymi pielęgniczkami np.Ramireza

  2. szaman:

    czy można je trzymać z pielęgnicowatymi?

  3. Miron:

    Mam takie głupie pytanie. Czy można hodować kakadu(1+2) i samicę żółtej? Czy będą pływać razem?

  4. Dawid:

    Kupie kilka sztuka. Prosze o kontakt: d1h@op.pl

  5. Paweł:

    Cz moge trzyma 3 samiczki i 1 samca w 35 litrach.Czy to nie zamały zbiornik???

  6. Krawi:

    Na allegro są z poznania po 5 zł za sztukę przy zakupie za min 50 na róznych aukcjach wysyłka pkp 26 zł

  7. Łukasz..:

    Wiecie może gdzie można kupić tę rybkę w Bydgoszczy?

  8. GOŚĆ:

    W WAWIE DOSTĘPNE NA SOLIDARNOŚCI (SKLEPIK PRZY SĄDACH)

  9. Hubi:

    Poproście sprzedawcę, który jeżdzi na targi, żeby kupił, ryby szybko się sprzedają.

  10. Mika29:

    Ogólnie te ryby są trudne do zdobycia. Ja w wawie kupilam je, bo w Tesco mam zaprzyjaźnionego akwarystę które pojechał dla mnie do hurtowni i stąd mam te rybki ;)

  11. c:

    Bardzo prosze o pomoc. Gdzie w wawie moge kupić takie ryby?

  12. rafał:

    gdzie można kupić borelki w krakowie lub okolicy? pozdrawiam

  13. Akwarysta:

    sproboj w RCMB Maja tam b. duzy wybor pielegnic

  14. Adrian07:

    można je nabyć w Rzeszowie jak tak to gdzie i za jaką cene????

  15. wooke:

    dorastają do około 5 cm długości. Ciało ryby lekko spłaszczone,samiec jest niebiesko-żółty,posiada również tzw. grzebień na tułowiu. Samica jest z reguły żółta,w okresie tarła przybiera intensywną złotawą szatę barwną.Ponadto wzdłuż ciała samicy biegnie zazwyczaj czarny pas od oka do płetwy ogonowej. Nie są agresywne,można je hodować w haremach, niektórzy hodują w jednym zbiorniku tylko parkę tych ryb.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter