Pielęgniczka trójpręga

Opis

Pielęgniczka trójpręga - Apistogramma trifasciata. Łacińska nazwa gatunkowa (tri = trzy, fasciatus = pasiasty) informuje, iż cechą charakterystyczną tego gatunku są 3 widoczne pasy na jej ciele. Pas na samej górze jest w postaci rzędu czarnych kropek biegnących u nasady płetwy grzbietowej. Drugi jest lepiej widoczny i czarny, który biegnie od nasady płetwy ogonowej do pyska. Trzeci przebiega od pierwszego promienia płetwy odbytowej do nasady płetwy piersiowej. Cechą charakterystyczną samców są mocno wydłużone twarde promienie płetwy grzbietowej. Sprawia to wrażenie przepięknego jakby indiańskiego pióropusza. Ciała samców są świetliście błękitne. U obu płci promienie płetw brzusznych są dosyć mocno wydłużone. Samice są mniejsze oraz bardziej niepozornie ubarwione.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Pochodzi z rzek Guapore i Paraguay.

Długość

Samice – 5 cm, natomiast samce do 6 cm.

Odżywianie

Pielęgniczki trójpręgie możemy odżywiać urozmaiconą karmą mrożoną oraz raz na jakiś czas pokarmami żywymi.

Temperatura

20-28 C.

Warunki hodowlane

Gatunek ten wymaga akwarium dużego. Wymagają wody lekko kwaśnej do obojętnej (pH 6,5-7,0) oraz średnio twardej (do 15 n). Są gatunkiem wrażliwym na zmiany wody. Z tej przyczyny należy wymieniać bardzo małe ilości wody w dosyć częstych odstępach . Do filtra możemy dodać niewielką ilość torfu, który pozytywnie wpływa na kondycję ryb.

Rozmnażanie

Jednemu samcowi powinny towarzyszyć 2-3 samice. Samiec po kolei odbywa tarło z każdą samicą. Następnie każda z nich oddzielnie opiekuje się własnymi młodymi. Do tarła odpowiednia jest woda o twardości około 5 n oraz pH 6,5. W wyższej twardości wody, nawet jeżeli ikra zostanie złożona często dochodzi do jej pleśnienia. Jaja są zazwyczaj składane na szerokolistnych roślinach, w grotach lub doniczkach. Składają jednorazowo około 100 jaj. Bardzo ciekawa jest obserwacja opieki nad narybkiem. Samica opiekuje się narybkiem, natomiast samiec strzeże rewiru. Samica wodzi swoje młode ku źródłu pożywienia. W przypadku zagrożenia samice z furią odganiają potencjalnych intruzów. Ruchami płetw piersiowych sygnalizują młodym zbliżające się zagrożenie. Wówczas młode szybko opadają na dno i stają się niewidoczne. Młodym podajemy świeżo wylęgłe larwy solowców. Można podawać także przesiane oczliki.

5 komentarzy

  1. fiszu:

    czy mogę chodować pielęgniczkę ramireza z trójpręgą

  2. rybokuba:

    na tym polega kamuflaż

  3. Uszatek:

    Ja mam pielęgniczkę trójpręgą ona mi się jak by maskuję w roślinach robi się cała żółto-zielona ,a przy skałach cała szara czy to normalne?

  4. dick:

    w sklepie

  5. rys:

    gdzie mozna kupic

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter