Pielęgnica miodowa

Opis

Pielęgnica miodowa - Herotilapia multispinosa. Jedna z najspokojniejszych pielęgnic, w usposobieniu podobna do Akary z Maronii. Ryba bardzo towarzyska więc może być hodowana z innymi rybami o podobnym usposobieniu. Czasami bywa wręcz płochliwa, jednak jest z natury dość żywa i energiczna. Mimo swojej łagodności potrafi się „odgryźć” w odpowiedzi na zaczepki lub np. podskubuje inne osobniki w zbiorniku podczas karmienia, by przegonić je od pokarmu. Warte uwagi jest piękne ubarwienie tej ryby, chwilowo zmienne w zależności od danej sytuacji w zbiorniku. Dominującym w ubarwieniu jest kolor żółty, szczególnie intensywny w okresie podniecenia. Można zaobserwować także metaliczny kolor niebieski na łuskach oraz na krawędziach płetwy grzbietowej i brzusznej. Wzdłuż ciała ryby, od głowy do nasady płetwy ogonowej biegnie ciemny (czasami przerywany) pas. Najchętniej zajmuje środkową oraz przydenną strefę w akwarium. Jest wszystkożerna, co oznacza między innymi to, iż należy zadbać o odpowiednią obsadę roślin, gdyż lubi te delikatniejsze podskubywać. Dymorfizm płciowy: Rozróżnienie płci nie jest kwestią prostą. Zazwyczaj samica jest mniejsza od samca i ma bardziej wydatny brzuch, podczas gdy samiec jest większy i bardziej płaski. Jednak nie jest to regułą i nie może być jedynym wyznacznikiem przy doborze obsady (pary) do akwarium. Bardziej charakterystyczne są płetwy grzbietowa oraz odbytowa, które u dojrzałego samca są bardziej wydłużone i szpiczaste niż u samicy. U samca wraz z wiekiem pojawia się tzw. garb tłuszczowy na czole. U młodych osobników te różnice naprawdę są znikome i trudniej jest dobrać parę. Chyba, że dobieramy je z jednego, kilkumiesięcznego miotu, gdzie rybki dorastały razem w tych samych warunkach.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Zamieszkuje Amerykę Środkową - rzeczki i strumienie niemal na jej całej powierzchni. Można ją także spotkać w jeziorze Managua.

Długość

Zazwyczaj ok. 10 - 15 cm, chociaż na wolności można spotkać osobniki, których rozmiar sięga nawet do 17 cm.

Odżywianie

Pokarm roślinny, płatkowany, żywy, mrożony.

Temperatura

Temperatura: 22-28 C

Warunki hodowlane

Nie jest to ogromna pielęgnica, jednak potrzebuje nieco obszaru do pływania oraz takich miejsc w zbiorniku by czuć się bezpiecznie i móc stworzyć swój rewir. Dlatego też warto wyposażyć akwarium w kryjówki i roślinność w której mogłaby znaleźć swoje miejsce. Ważne jest też umieszczenie w akwarium np. płaskich kamieni lub litych dekoracji, służących im jako miejsce do składania ikry. Najlepiej trzymać je w parze lub w miniharemie, z którego jest szansa, iż utworzy się para. Na dno zbiornika optymalny byłby drobny żwirek. Hodowla tych ryb nie jest kłopotliwa. Nie są agresywne (jedynie w czasie tarła mogą wykazywać zwiększoną rodzicielską wojowniczość) więc generalnie sprawdzają się w towarzystwie, nie wprowadzając terroru w zbiorniku, tak jak uczynić to lubi np. żółtaczek indyjski. Lubi natomiast tak jak i on skubać drobne i delikatne roślinki, więc by temu zapobiec należy w zbiorniku posadzić rośliny twarde lub niesmaczne (u mnie są to odpowiednio anubiasy i kryptokoryny). W celu urozmaicenia diety, oraz zapobiegając podgryzaniu roślinek można w ich menu włączyć nawet kawałki liścia sałaty lub szpinak. Z całą pewnością musi w diecie wystąpić pokarm roślinny. (Preferuje Ph: 6,5 - 7)

Rozmnażanie

Jest to ryba litofilna, co oznacza, że ikrę składa na płaskich kamieniach i litych dekoracjach np. w doniczce. Do tarła przystępują dobrane pary, temperatura w zbiorniku optymalna dla tarła to 25-28 stopni. Samica czyści dokładnie kamień i na nim składa ikrę w ilości minimum 100 ziarenek, dochodząc sporadycznie nawet do 1000 sztuk. Rodzice wachlują płetwami nad kamieniem ze złożoną ikrą powodując w ten sposób zwiększoną wymianę wody w tym miejscu, pielęgnując w ten sposób ikrę by zapobiec jej pleśnieniu. Narybek wykluwa się po około 24 godzinach, po kilku dniach jest gotowy do samodzielnego pływania. Zdarza się, że rodzice przenoszą wykluty narybek do wcześniej wykopanego w piachu dołka, lub np. wykopują z podłoża roślinę, która dryfując pod powierzchnią jest przez kilka dni schronieniem dla młodych. Rureczniki, nicienie i pierwotniaki stanowią ich pierwszy posiłek. Uwaga! Może się zdarzyć, że ikra zostanie zjedzona przez rodziców. Przyczyną takiej sytuacji jest najczęściej niepokój rodziców wywołany towarzystwem innych, np. niespokojnych ryb. Dlatego też optymalnym byłoby oddzielenie tarlaków do przygotowanego wcześniej akwarium tarliskowego zapewniając im odpowiednie warunki i atmosferę do odbycia tarła. Opis napisany i przesłany przez Panią Monikę Rutkowską. Serdecznie dziękujemy.

23 komentarzy

 1. thomo81:

  zapraszam do mojej galeri z moimi miodkami:) w 1 miesiąc 2 tarła:)

 2. blake:

  Sprzedam 5 sztuk dorosłych rybek (po 10 cm). Wśród nich dobrana para. Odbiór osobisty w Nowym Sączu. kontakt gg 35250

 3. Czarek 2108:

  Mogę odsprzedać 6 par wielkości 6-8cm.Skarżysko-Kamienna i okolice tel.608443969.Pozdrawiam wszystkich hodowców tej spokojnej pielęgnicy.

 4. Michał:

  Sprzedam PArę Miodowych + 4 mniejsze szt. okolice Tarnowskich Gór tel.793-280-604

 5. Rafał Wałbrzych:

  do piotrek Z dorosłymi mieczykami można z gupikami nie próbowałem ale to zawsze pielęgnica i pysk ma dość wydajny

 6. Rafał Wałbrzych:

  Witam.wspaniała pielęgnica!rozmnaża się w akwarium ogólnym,wystarczy podczas tarła oddzielić je czarną plexi od reszty ryb.u mnie najchętniej składają ikrę na liściach żabienicy

 7. esterasum:

  do pawła.pawełwszystkie pielęgnice nie zjadają swoich młodych opiekuja sie nimi

 8. Jaro:

  Witam! Gdzie dostanę te pielęgnice w 3-mieście? Pozdrawiam!

 9. pawel:

  oddzielilem tarlo od rodzicow czy moga rodzice byc z mlodymi

 10. Bas:

  można ją karmić mrożoną ochotką?

 11. misiek_jb:

  Witam Serdecznie. Znów mam młode pielęgniczki miodowe. Zdjęcia w mojej galerii!!!!

 12. Siwy1960:

  Witam tajemnicą w rozmnażaniu jest temperatura wody minimum 26stopni do 30 stopni C

 13. jaroslawcywka:

  witam ja trzymam z wieloma innymi pielegnicowatymi i innymi gatunkami spokojnych ryb i jest ok mam 350 litrow akwa to jest bardzo piekna ryba tylko ze powoli rosnie ale jest piekna

 14. mati:

  Mam dobrana parke pielegnic miodowych ale nie chca mi sie rozmozyc co zrabic aby sie rozmnozyly??

 15. Czarek 2108:

  Podziękowanie dla misiek_jb za dobrą radę efekt można zobaczyć w galerii zdjęć. U mnie małe pielęgnice są w cenie 4-6zł. Akwarium dla pielęgnic im większe tym lepsze. Pielęgnice miodowe można trzymać razem z innymi spokojnymi gatunkami ryb. Nie polecam hodowli z innymi gatunkami ryb pielęgnicowatych.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter