Pielęgnica Sajica

Opis

Pielęgnica Sajica – Cichlasoma (Archocentrus) sajica. H. Stallknecht w 1979 roku dokonał chowu wsobnego tego gatunku. Z osobników młodych wybierał jedną lub dwie najwcześniej kojarzące się pary, jako materiał wyjściowy do kolejnych wylęgów. W przypadku chowu wsobnego często następuje utrata intensywności ubarwienia (szczególnie płetw), jednakże to zjawisko nie wystąpiło w przypadku Pielęgnicy Sajica. Gatunek ten posiada szarobrązową łuskową szatę barwną oraz lepiej lub gorzej widoczne pionowe pręgi. W przypadku samców niebieskofioletowe kolory opalizują na bokach ciała, płetwach oraz skrzelach. W trakcie tarła posiada pionową smugę pośrodku ciała. Jak inne pielęgnice jest rybą terytorialną. Samiec zazwyczaj jest większych rozmiarów oraz posiada żywsze ubarwienie. Ponadto dorosły samiec zaopatrzony jest na czole głowy w guz tłuszczowy.

Rodzina

Pielęgnice (Cichlidae)

Pochodzenie

Kostaryka i Panama.

Długość

15 cm.

Odżywianie

Większość pokarmów dostępnych na rynku.

Temperatura

22-27 C (najlepsza z połowy tego zakresu)

Warunki hodowlane

Parametry wody: Twardość 8-16 n oraz pH 6,6-7,5. Akwarium powinno być duże oraz zaopatrzone w sztywne rośliny, groty, otoczaki i korzenie. Gatunek ten można hodować z innymi większymi spokojnymi rybami. Lubi przekopywać żwir, a więc rośliny powinny być dobrze zamocowane.

Rozmnażanie

Jest możliwe w warunkach akwariowych. Młodymi opiekują się oboje rodzice. W trakcie tarła może wykazywać pewien poziom agresji. Za miejsce tarła wybierają wcześniej wykopany dołek w podłożu. Młode wylęgają się po około 70 godzinach. Z chęcią spożywają pyliste pokarmy suche, drobne pokarmy żywe oraz gotowane żółtko jaj.

42 komentarzy

 1. Daniel:

  Kupię parkę tych rybek. Bydgoszcz/Toruń, daniel.wski@gmail.com

 2. hmmm:

  Ile one mniej więcej kosztują?

 3. kuba:

  mi pielęgnica sajica zjada zwoje jajka miałem 50 tera jest 16

 4. Buch:

  Kupię 2 pary Sajica okolice Poznania

 5. wojciech:

  Sprzedam kilkumiesięczne sajiki : okolice częstochowy gg 5480261

 6. Marcin:

  Sprzedam młode Sajica..jeżeli ktoś chce te super rybki piszcie ..gg 6685759..Bytom i okolice..

 7. paweł:

  mam pytanie czy sajica będzie mieć małe jeśli są w akwarium razem z pielęgniczkami akara sajiaca ścigają tamte i już nawet mają wykopany dołek do tarła czy może lepiej wyjąć akarę dziękuję i proszę o pomoc

 8. wera:

  ja poprostu uwielbiam te ryby. moim zdaniem wcale nie są agresywne, ale spokojna. a jeżeli trzyma się w akwarium np 1 samice i 3 samce no to nie dziwię się że walczą. saiki były moimi pierwszymi rybami. najstarsza żyła 5 lat.te rybki są bardzo opiekuńcze. rano wyprowadzają młode z kryjówki a wieczorem kiedy światło w akwarium zgaśnie zbierają młode i zanoszą do kryjówki. bardzo polecam! te rybki są super!

 9. dx:

  Jak odróznić płeć u młodych sajic ? posiadam ich cztery. Jedna jest wieksza od wszystkich, wykopała dołek i nie wiem co to oznacza ;(

 10. sad:

  czy nie zjedzą małych?

 11. sad:

  właśnie mi się rozmnożyły narazie rodzice wachlują ikrę

 12. pomoc:

  Pomocy moje pielęgnice miały młode opiekowały się nimi dopóki nie zaczęły pływać a potem zniknęły co się stało są same w akwarium .

 13. Kuba:

  Mam 2 pielęgnice większa i troszkę mniejsza wydaje mi się ze ta większa to samiec ale nie wiem co to mniejsze jest ten samiec czyli większy goni ta mniejsza cały czas po akwarium nie wiem co zrobić może są to 2 samce proszę o pomoc

 14. AkwarystaR:

  Góral, pielęgnice tak właśnie robią. Biorą do gęby i przenoszą w bezpieczne miejsce. Dlatego to pielęgnice.

 15. Ramireza:

  jest rybą agresywną , ale jest też rybą ładną.Mam tę rybę w akwarium i nie żałuje ze ją kupiłem.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter