Pielęgnica skośnopręga

Opis

PielÄ™gnica skoÅ›noprÄ™ga – Mesonauta festiva. Jej ciaÅ‚o jest dość wÄ…skie, Å›cieÅ›nione po bokach, barwy zielononiebieskiej z wyraźnÄ… brunatnÄ… skoÅ›nÄ… prÄ™gÄ… biegnÄ…cÄ… od oka do koÅ„ca pÅ‚etwy grzbietowej. TÄ™czówka oka jest czerwona. Od stanu emocjonalnego zależy intensywność ich ubarwienia. Samica jest nieco mniejsza i ma mniej wydÅ‚użone pÅ‚etwy. W zbiorniku przebywa gÅ‚ównie w przydennej i Å›rodkowej strefie. Jest rybÄ… pÅ‚ochliwÄ…, wiÄ™c lepiej jÄ… trzymać w gromadzie tych samych ryb lub w towarzystwie podobnych dużych i spokojnych pielÄ™gnic. W warunkach akwariowych mogÄ… dożyć kilkunastu lat.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w niewielkich stadach w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Ameryki Południowej od Gujany aż po Rio Paraguay.

Długość

W akwarium osiąga długość 16-17 cm, a nawet więcej. Samice są mniejszych rozmiarów i zazwyczaj nie przekraczają 11 cm.

Odżywianie

Pokarm powinien być żywy, dość duży i urozmaicony. Koniecznie należy uwzględnić w diecie pokarm roślinny. Oprócz pokarmów gotowych możemy podawać im takie jak np.: sałata, płatki owsiane, mniszek lekarski czy szpinak.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 22-27C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem dosyć pÅ‚ochliwym, dlatego zbiornik musi stać w miejscu spokojnym. Ryba ta wymaga dużego zbiornika z kÄ™pami wysokich roÅ›lin, dobrze oÅ›wietlonego i z miejscem na kryjówki, np. korzenie, groty. Ponadto w akwarium musi znaleźć siÄ™ wolna przestrzeÅ„ do pÅ‚ywania. Dobrze jest umieÅ›cić kilka roÅ›lin pÅ‚ywajÄ…cych, które uspokajajÄ…co wpÅ‚ywajÄ… na ryby. Woda powinna być miÄ™kka, dobrze natleniona, o pH 6,5-7,2. Jest rybÄ… nieodpornÄ… na chemikalia i tzw. „starÄ… wodÄ™”, wiÄ™c woda powinna być częściowo wymieniana ok. 20% co 2 tygodnie. Parametry fizyko-chemiczne wody majÄ… bardzo duże znaczenie. W nieodpowiednich warunkach Å›rodowiskowych nie cieszÄ… siÄ™ dobrym zdrowiem. Jest rybÄ… zgodnÄ… w okresie poza tarÅ‚owym, chociaż może zjadać maÅ‚e kÄ…saczowate. CzÄ™sto można zauważyć przejawy agresji w stosunku do osobników wÅ‚asnego gatunku. W zapobiegniÄ™ciu temu zjawisku pomaga hodowla w bardzo dużym zbiorniku. ZdarzajÄ… siÄ™ ryby zdecydowanie bardziej agresywne od innych. W trakcie tarÅ‚a agresja bardzo siÄ™ nasila. Najlepiej czujÄ… siÄ™ w stadzie skÅ‚adajÄ…cym siÄ™ z okoÅ‚o 6-8 osobników. W niewÅ‚aÅ›ciwych warunkach Å‚atwo zapada na choroby infekcyjne oraz pasożytnicze. Leczenie nie zawsze daje oczekiwane efekty. Z tej przyczyny leki oraz ich dawka muszÄ… być szczegółowo dobrane. Ponadto warunkiem wyleczenia jest zapewnienie wÅ‚aÅ›ciwych parametrów fizyko-chemicznych wody.

Rozmnażanie

Aby rozmnożyć ten gatunek koniecznie należy zapewnić odpowiednie warunki, a także musimy posiadać odpowiednią parę rozpłodową. Najlepiej jest zakupić około 10 młodych osobników. W wieku około 10 miesięcy zaczynają dobierać się w pary. Trwałe pary hodowlane nie są tworzone od razu. Samiec jest dosyć wybredny i często odbywa tarło z kilkoma samicami. Do tarła najlepiej jest zastosować oddzielny około 100 litrowy zbiornik. Codzienna podmiana około 20% wody pobudza pielęgnice do tarła. Parametry wody: lekko kwaśna (pH 6,5), miękka (około 5 n) o temperaturze 28-29 C. Odpowiednio dobrana para jest troskliwymi rodzicami. Ikra jest składana na kamieniach, szybach lub twardych i sztywnych liściach. Larwy wylęgają się po dwóch dniach i rodzice umieszczają je w przygotowanym dołku w piasku. Po 3-4 dniach młode zaczynają pływać, pokarmu szukają blisko powierzchni i między roślinami. Karmimy je wtedy drobnym planktonem, później skrobanym mięsem. Konieczny jest pokarm roślinny. Możemy wychowywać młode z udziałem rodziców, bądź bez. Zależy to od właściwie dobranej pary hodowlanej. W zbiorniku z młodymi należy zagwarantować idealną higienę. Codziennie usuwamy nieczystości i resztki pokarmu. Dolewana woda powinna być o identycznych parametrach, krystalicznie czysta oraz dobrze natleniona. Zagwarantowanie takich warunków jest podstawą sukcesu hodowlanego.

8 komentarzy

  1. Dominik:

    Mam gurami mozaikowe i strasznie goni skośnopręgą i chowa się po kątach,roślinkach.

  2. Tito:

    Mam parkę i powiem że nie może być trzymana z osobnikami powolnymi i z długimi płetwami bo mają zwyczaj do obgryzywania ich...np moje piękne duże skalary zostały oszpecone przez te dwa osobniki

  3. skosek:

    Oby dwie to sÄ… samice :)

  4. joseph1985:

    a ja miałem taką w akwarium 150l i wyskakiwała po pokarm który przylepiał się do szyb nad powierzchnią wody:D

  5. johny 182:

    własnie obale tą informacje bo moja pielęgnica skośnopręga miała dokładnie 22 cm :)

  6. wlkp:

    eee nie wydaje wam siÄ™ podobna do gurami? xD

  7. larwarro:

    ja miałem 1 sztuke w akwa 112l i wyrosła mi aż do ok.20 cm heh była poprostu piękna

  8. ♦BOSS♦:

    A ta rybka z dołu czy z góry to samiec?? Mam jedną sztukę, podobno rozumie ludzi więc z nią gadam ;]

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter