Pielęgnica Meeka

Opis

Pielęgnica Meeka - Thorichthys meeki. Posiada ciało barwy niebieskoszarej z dwoma czarnymi plamami. Spód ciała jest barwy krwistoczerwonej, a płetwy brunatnoczerwone. Rozróżnienie płci jest dosyć trudne. Płetwa odbytowa samca jest bardziej zaostrzona. Ponadto samiec jest większy oraz masywniej zbudowany. Pielęgnica Meeka jest bardzo płochliwa i lubi mieć kryjówki wśród kamieni czy roślin wodnych. Dorosłe ryby są monogamiczne i mają własne terytorium, którego zaciekle bronią nawet przed większymi od siebie, groźnymi drapieżnikami. Należy do ryb litofilnych, tzn. składających jaja na twardym, kamienistym podłożu, z reguły na płaskich kamieniach.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w stawach i rzekach Gwatemali i regionu Jukatanu w Meksyku.

Długość

Dorasta do 11 cm. W warunkach naturalnych osiąga długość 15 cm.

Odżywianie

Wolą pokarm w większych kęsach, np. dżdżownice, małe rybki, kawałki wołowiny. Lubią także duże larwy wodnych owadów – pływaka żółtobrzeżka lub ważek z rodzaju Aeschna.

Temperatura

Dorosłe ryby są bardzo odporne na spadek temperatury: wystarcza im 20ºC, a okresowo mogą nawet wytrzymać temperaturę 15ºC. Optymalna temperatura wynosi około 25-27 C.

Warunki hodowlane

Mogą być hodowane z innymi rybami, ponieważ są stosunkowo spokojnie usposobione. W bardzo dużym zbiorniku mogą być hodowane z innymi pielęgnicami. Najlepiej jest wpuścić kilka nie terytorialnych ryb, aby zwracały na siebie uwagę. Muszą to być ryby znaczących rozmiarów, żeby nie zostały potraktowane za pokarm. Nie mogą mieć towarzyszy w czasie tarła, ponieważ wtedy stają się bardziej agresywne. Raz na jakiś czas wśród tego gatunku zdarzają się osobniki bardziej agresywne od innych. Konieczność intensywnego karmienia ryb zmusza do regularnego czyszczenia zbiornika. W akwarium hodowlanym, z dużym stadem ryb, musi być stale włączony filtr, a ponadto raz lub dwa razy w tygodniu należy wymienić 2/3 wody na świeżą. Zbiornik około 130 litrowy powinien wystarczyć do hodowli jednej pary. Do dekoracji akwarium mogą służyć płaskie bądź zaokrąglone kamienie, tworząc kilka grot. Niezbędne jest zaopatrzenie akwarium w liczne kryjówki. Najlepsza jest woda średniej twardości, o pH neutralnym do zasadowego. Zastosowane rośliny muszą silny system korzeniowy oraz mocne liście.

Rozmnażanie

Jednym z głównych warunków umożliwiających rozmnożenie tego gatunku jest posiadanie dobranej pary. Przed planowanym tarłem ryby należy intensywnie karmić pokarmami pochodzenia zwierzęcego. W tym celu najlepsze są dżdżownice, wazonkowce oraz tubifex. Dzięki takiemu pokarmowi ryby chętniej przystępują do tarła. Optymalna temperatura wody do odbycia tarła i rozwoju jaj wynosi 26-27ºC, twardość 10ºdGH, 2ºdCH, a pH nie powinno spadać poniżej 6,0. Większe zakwaszenie wody i wzrost stężenia azotanów ujemnie wpływa na zdrowie ryb i może nawet doprowadzić do śnięcia bez dodatkowych, wyraźnych przyczyn. Rodzice mają silne rozwinięty instynkt opiekuńczy, oboje opiekują się jajami i narybkiem. Pielęgnica Meeka jest gatunkiem bardzo płodnym. Zazwyczaj składa około 200 ziarenek żółtawej ikry o średnicy około 0,1 cm. Po tarle samica wachluję złożoną ikrę w celu zapewnienia jej dużej ilości tlenu. Raz na jakiś czas samiec przejmuje jej rolę, jednakże większość czasu spędza na odpędzaniu wrogów oraz pilnowaniu terytorium. Młode wylęgają się po około 3 dobach i od razu są przenoszone do wykopanego przez rodziców dołka. Po upływie kilku dni młode pozbywają się woreczka żółciowego i od tego momentu należy rozpocząć dokarmianie. Narybek żywi się początkowo larwami solowca lub widłonogów, później innym pokarmem, np. siekanymi rurecznikami, zooplanktonem, larwami komarów, skrobanym mięsem wołowym, wołowymi sercami. Jedzą bardzo dużo. Należy pamiętać o regularnej podmianie co około 3 dni 15% wody. Oddzielamy młode w momencie gdy zauważamy, że dorosłe przestają się nimi opiekować.

80 komentarzy

  1. sylwia:

    a ja bym chciała mieć, ale bym chciała od kogoś kupić dobraną parę...

  2. raf:

    Tycjan musiales miec wiecej samcow od samiczek i walczyly o wplywy dobrze jest od razu kupic meeki w stosunku 1:1tzn jeden samiec na jedna samiczke,postaraj sie rozroznic plec tych co masz w akwa i wtedy dokupic,powodzenia bedzie ok

  3. Tycjan:

    U mnie problem z agresja jest ale miedzy Meekami bo tylko one są w zbiorniku, na początku było ich 6 ale niestety zostały 3. Zrobię tak jak mówisz dokupię z innego źródła, tylko trochę może być problemów bo te co mam już trochę są podrośnięte.

  4. raf:

    Tycjan moj problem z meekami tzn z atakowaniem innych ryb zaczal sie wlasnie odkad maja mlodze,sa juz dobrane w pary,nie jest to takie proste trzeba kupic wieksza liczbe teoretycznuch par najlepiej z dwoch roznych zrodel ,na poczatku jak kupilem tylko z jednego zrodla nic sie nie dzialo po zakopie w innym zoologicznum w przeciagu ok 2 tygodni mialem dobrane pary.Majac mlode sa bardzo agresywne u mnie zostaly przy zyciu samie pielegnice.Ale warto widok opiekujacych sie narybkiem jest wspanialy,powodzenia i cierpliwosci dobiora sie w pary tylko to troche trwa acha czesto podmieniaj ok polowe stanu wody to pomaga.

  5. Tycjan:

    raf a dobrały Ci sie już w pary?? wypytuje o te szczegóły ponieważ moje w prawdzie jeszcze nie wybarwione ale wydaje mi się ze już powinny dobrać się w pary.

  6. raf:

    witam moje meeki mialy ok 3cm teraz maja jakies 8cm na oko

  7. sapmar4:

    moja była w akwa ogólnym z gupikami, neonkami itp. trzymała sie swojego rewiru i jeśli nic tam nie wpływalo to wszystko było ok, w przeciwnym razie pogoniła intruza, a była dość pokażnych rozmiarów ok. 10-11 cm

  8. palo:

    Ja kupiłem dwa dni temu ładna parke i zrobiłem podmiane wody i jest efekt wczoraj zaczeło sie tarło

  9. Tycjan:

    Witam wszystkich!! raf mam do Ciebie pytanie a mianowicie jakiej wielkości były Twoje pielęgnice jak z nimi zaczynałeś??

  10. raf:

    to zalezy od wielkosci akwa,meeka niestety jest terytorialna,u mnie jest ze skalarami i jest ok

  11. erni:

    moge miec ta rybke ze skalarami ??

  12. raf:

    no niestety zaczely pokazywac charakterek toleruja tylko ryby ktore byly juz w akwa inne zabijaja

  13. raf:

    no niestety zaczely pokazywac charakterek toleruja tylko ryby ktore byly juz w akwa inne zabijaja

  14. karo024:

    jak odrużnić płeć

  15. igi:

    trzeba miec sporo szczescia zeby trafic na spokojne egzemplaże sa piękne kilka razy podchodziłem do ich trzymania i wiem ze nawet poczatkowo łagodne osobniki jak tylko wyczuja ze maja moc potrafia stac sie mordercami ale niezawsze powodzenia w chodowli bo sa niesampowite

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter