Paletka brunatna

Opis

Paletka brunatna - Symphysodon aequifasciatus axelrodi. Już na długo przed II wojną światową akwaryści daremnie próbowali rozmnożyć ryby rodzaju Symphysodon. Wprawdzie w swojej ojczyźnie, w Brazylii, ryby te występują w różnych typach wód: od mętnych nasyconych miejskimi ściekami o pH 7,0 do czarnych wód o pH 5,0, ale w niewoli są bardzo wrażliwe na jakość wody (twardość węglanowa 0ºdCH). Dyformizm płciowy jest mało wyraźny, płeć można łatwo odróżnić jedynie w okresie tarła.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Wiele dopływów dorzecza Amazonki.

Długość

Duże okazy mogą osiągnąć długość 17 cm.

Odżywianie

Dieta powinna zawierać pokarm żywy i mięsny, na przykład skrobaną wołowinę i serca wołowe. Powinno się uwzględnić również składniki roślinne.

Polecane produkty
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
8,70zł brutto
Opis
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
24,5zł brutto
Opis

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 25-30ºC, w celu rozmnożenia nieco wyższa.

Warunki hodowlane

Ryby te wymagają miękkiej, kwaśnej wody, najlepiej z dodatkiem garbników. Akwarium musi być przestronne i posiadać wolną przestrzeń z przodu otoczoną po bokach i z tyłu roślinami. Dekorować zbiornik możemy skałkami, sporymi korzeniami oraz ciemne drobnoziarniste podłoże.

Rozmnażanie

Pojedyncze pary wydzielone z grupy młodych ryb należy trzymać w zbiornikach dwustulitrowych w temperaturze 28-30ºC. Tarło odbywa się zwykle na tylnej lub bocznych ścianach akwarium albo na gładkiej cegle dziurawce. Inkubacja trwa 48-50 godzin. Wyklute larwy wiszą na krótkich wyrostkach. Po następnych 60 godzinach, kiedy larwy zaczynają pływać, przywierają do boków swoich rodziców, z których skóra wydziela substancję służącą młodym jako pierwsze pożywienie. Po kilku dniach narybek zaczyna aktywnie żywić się larwami solowca i rośnie bardzo szybko. Niepowodzenia w hodowli tych ryb wynika głównie z kanibalizmu rodziców lub są skutkiem tego, że skóra dorosłych osobników nie wytwarza wspomnianej wydzieliny.

206 komentarzy

 1. paletka:

  czy w 160l 80x40x50 mogą być paletki

 2. Pawlos:

  Możecie je trzymać nawet w 40l i będą żyły, kolega trzyma od 5 lat 1 paletke ma ok.15cm i jest jej dobrze

 3. micha hoda:

  ja mam 8 akwa jedno 100l pięć po 500l i dwa 1000 l i rozmnazam paletki i kiedys miałem 64l to tez rozmnozylem paletki

 4. skalar:

  jeżeli będą miały dobre warunki to mogą

 5. max:

  nie nie mogą zyć w takim małym akwarium

 6. ronaldinho:

  Mam pytanko: Czy paletki mogą żyć w akwa 126l??

 7. wrazliwy na głupie pytania:

  Don Vito : Jesli mieszkasz w willi to czujesz sie dobrze i jestes szczesliwy a jak w 10 metrowej kawalerce to nie jest za fajnie. Tak samo z paletkami jak maja gdzie pływac duzo miejsca itp to są ladniej wybarwione , nie boją sie pokazują sie , i sa mniej podatne na choroby. Teraz zostaje mi parka white diamond ok 13-15 cm. przesadzilem je do 120 zeby mialy spokoj. Jak bd miał małe to sprzedaje paletki i biore sie za inne ryby. Pozdr.

 8. madzior:

  Ja Wam powien,ze Wyjesteście wszyscy chorzy psychicznie jak to czytam . . . Paletki w 100l akwa i ze skalarami do tego ! PORAŻKA !!!! . W 200l TO MINIMUM .

 9. Konrad:

  Też się nie zgadzam że do paletek potrzebne są ogromne zbiornik. Jest to spowodowane tym że takie warunki są najbardziej optymalne. Paletki przeżyją też w gorszych warunkach ale nie pożyją za długo moim zdaniem.

 10. rysiek:

  z jakimi rybami moga byc paletki

 11. Don Vito:

  Pomyśl Matisek choć raz własnym rozumem a nie patrz poprzez pryzmat stereotypów i bzdur wykreowanych tylko po to żeby zarobić pieniądze! Nawciskają Tobie i innym czego to nie trzeba mieć, żeby ryba czuła się super, biznes to biznes, większe akwarium - droższe akwarium i jego elementy,a natury i tak nie odwzorujesz, odpowiedz mi na pytanie w jakim Ty domu mieszkasz? każdemu by się żyło super w willi z basenem, ale to tylko marzenia wielu, a ludzie potrafią żyć szczęśliwie w "nieco" gorszych realiach, przemyśl to, ponoć człowiek to istota myśląca, chociaż ja zaczynam w to wątpić z każdym dniem...

 12. Matisek:

  Don Vito jak jest u Was w mieście psycholog to jak najszybciej zamów wizytę.

 13. proszę o szybką odpowiedź:

  Mam akwarium 240 l. i trzymam tam 2 paletki . Wczoraj dokupiłem trzecią . I mam problem bo nie zabardzo polubiły tą nową paletkę i cały czas ją gryzą . Niewiem co zrobić . PILNE !

 14. Don Vito:

  ja mam dwie paletki w 25l i czują się świetnie, dokupię jeszcze dwie, przynajmniej je widzę i nie muszę ich szukać w wielkim zbiorniku, filtr wydajny do 100l i glonojad, wodę zabarwiam że jest ciemno i klimatycznie, jedzenie żywe, mrożone i płatki kolorowe:)

 15. Wiesław:

  Chciałbym sie dowiedzieć dlaczego mi od 8 miesięcy nie rosną tak jak powinny.Pochodzą od hodowćów.Wyglądają jak karłowe.Zbiornik mam 250litrów.Proszę o pomoc.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter