Paletka brunatna

Opis

Paletka brunatna - Symphysodon aequifasciatus axelrodi. Już na długo przed II wojną światową akwaryści daremnie próbowali rozmnożyć ryby rodzaju Symphysodon. Wprawdzie w swojej ojczyźnie, w Brazylii, ryby te występują w różnych typach wód: od mętnych nasyconych miejskimi ściekami o pH 7,0 do czarnych wód o pH 5,0, ale w niewoli są bardzo wrażliwe na jakość wody (twardość węglanowa 0ºdCH). Dyformizm płciowy jest mało wyraźny, płeć można łatwo odróżnić jedynie w okresie tarła.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Wiele dopływów dorzecza Amazonki.

Długość

Duże okazy mogą osiągnąć długość 17 cm.

Odżywianie

Dieta powinna zawierać pokarm żywy i mięsny, na przykład skrobaną wołowinę i serca wołowe. Powinno się uwzględnić również składniki roślinne.

Polecane produkty
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
8,70zł brutto
Opis
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
24,5zł brutto
Opis

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 25-30ºC, w celu rozmnożenia nieco wyższa.

Warunki hodowlane

Ryby te wymagają miękkiej, kwaśnej wody, najlepiej z dodatkiem garbników. Akwarium musi być przestronne i posiadać wolną przestrzeń z przodu otoczoną po bokach i z tyłu roślinami. Dekorować zbiornik możemy skałkami, sporymi korzeniami oraz ciemne drobnoziarniste podłoże.

Rozmnażanie

Pojedyncze pary wydzielone z grupy młodych ryb należy trzymać w zbiornikach dwustulitrowych w temperaturze 28-30ºC. Tarło odbywa się zwykle na tylnej lub bocznych ścianach akwarium albo na gładkiej cegle dziurawce. Inkubacja trwa 48-50 godzin. Wyklute larwy wiszą na krótkich wyrostkach. Po następnych 60 godzinach, kiedy larwy zaczynają pływać, przywierają do boków swoich rodziców, z których skóra wydziela substancję służącą młodym jako pierwsze pożywienie. Po kilku dniach narybek zaczyna aktywnie żywić się larwami solowca i rośnie bardzo szybko. Niepowodzenia w hodowli tych ryb wynika głównie z kanibalizmu rodziców lub są skutkiem tego, że skóra dorosłych osobników nie wytwarza wspomnianej wydzieliny.

206 komentarzy

 1. SzczurDoRur:

  Mógłbym je chodować w akwarium 112l ze skalarami?

 2. krystrian:

  droga magdo nie polecam kupywac 1 paletki lepiej kupic 5-6 sztuk nlodych paletek ale akwarium min.200 litrwe do 120 litrowego akwarium maks 3 szt. paletek ryba cienszka w hodowli.

 3. Rybka:

  Paletki nie powinny być trzymane z rybami innych gatunków.

 4. kuba:

  klaudio do 249L z 6-7 ale wiesz że jedna paletka kosztuje ok.100zł

 5. Klaudia:

  ile paletek bedzie sie dobrze czuło w akwa 249l?? ( narazie nie mam nic)

 6. Mahone:

  do zibi,- parkę i nie więcej.

 7. zibi:

  mam akwarium 180l ile moge miec paletek z dorosla para skalarow

 8. bart:

  paletki to rybki ,które najlepiej czują się w stadzie min. 5 szt.Poza tym na dorosłą paletkę trzeba liczyć min 40-50 litrów wody.Tak więć osobiście odradzam próby chodowli w akwariach mniejszych niż 200 litrów.

 9. Łukasz:

  czy moge hodować parke paletek w akwarium 60l

 10. Iza:

  droga magdo!ja juz mam paletki trzy mies. w zbiorowym akwarium pod warunkiem ze je odrobaczysz i nie będziesz podawać żywego pokarmu. tylko suchy granulat mieszany.miej dużo roślin w akwarium one to lubią.Najlepiej kup parkę paletek

 11. Magda:

  Chcę mieć Paletki ale nie wiem czy będzie im dobrze.Mam zamiar kupić 100-120L akwarium i mieć jedną taką dużą rybę z innymi słodkowodnymi.Poradzie mi co mam robić.Jakie ryby mogą z Paletkami pływać?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter