Paletka brunatna

Opis

Paletka brunatna - Symphysodon aequifasciatus axelrodi. Już na długo przed II wojną światową akwaryści daremnie próbowali rozmnożyć ryby rodzaju Symphysodon. Wprawdzie w swojej ojczyźnie, w Brazylii, ryby te występują w różnych typach wód: od mętnych nasyconych miejskimi ściekami o pH 7,0 do czarnych wód o pH 5,0, ale w niewoli są bardzo wrażliwe na jakość wody (twardość węglanowa 0ºdCH). Dyformizm płciowy jest mało wyraźny, płeć można łatwo odróżnić jedynie w okresie tarła.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Wiele dopływów dorzecza Amazonki.

Długość

Duże okazy mogą osiągnąć długość 17 cm.

Odżywianie

Dieta powinna zawierać pokarm żywy i mięsny, na przykład skrobaną wołowinę i serca wołowe. Powinno się uwzględnić również składniki roślinne.

Polecane produkty
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
Tropical - Wybarwiający pokarm płatkowany dla paletek
8,70zł brutto
Opis
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
Sera - Pokarm dla paletek w formie granulatu
24,5zł brutto
Opis

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 25-30ºC, w celu rozmnożenia nieco wyższa.

Warunki hodowlane

Ryby te wymagają miękkiej, kwaśnej wody, najlepiej z dodatkiem garbników. Akwarium musi być przestronne i posiadać wolną przestrzeń z przodu otoczoną po bokach i z tyłu roślinami. Dekorować zbiornik możemy skałkami, sporymi korzeniami oraz ciemne drobnoziarniste podłoże.

Rozmnażanie

Pojedyncze pary wydzielone z grupy młodych ryb należy trzymać w zbiornikach dwustulitrowych w temperaturze 28-30ºC. Tarło odbywa się zwykle na tylnej lub bocznych ścianach akwarium albo na gładkiej cegle dziurawce. Inkubacja trwa 48-50 godzin. Wyklute larwy wiszą na krótkich wyrostkach. Po następnych 60 godzinach, kiedy larwy zaczynają pływać, przywierają do boków swoich rodziców, z których skóra wydziela substancję służącą młodym jako pierwsze pożywienie. Po kilku dniach narybek zaczyna aktywnie żywić się larwami solowca i rośnie bardzo szybko. Niepowodzenia w hodowli tych ryb wynika głównie z kanibalizmu rodziców lub są skutkiem tego, że skóra dorosłych osobników nie wytwarza wspomnianej wydzieliny.

206 komentarzy

 1. mariusz 87:

  witajcie może ktos podeć przepis na lane ciasto dla paletek

 2. 12-latek:

  witam dostałem od wojka akwarium 240l i mam w nim bocje wspaniałe, neonki ,rozbory, kosiarki ,piskorki, ducha amazoni ,ramirezy ,zbrojnika, kiryski, i jednego skalara czy jesli dokupie pare paletek nie bedie żadnych konfliktów ? dodam że mam 12 lat jestem początkujący ale tata mi pomaga -z góry dziękuje za porady i jesli cos jeszcze mi sie może przydac chętnie wysłucham porad ... pozdrawiam

 3. kkkk:

  ADI, ale głupoty pierdzielisz... nikt tu nie mówi o wypuszczaniu zwierząt na cały świat i niby kto normalny biega po całej Ziemii?! Poza tym to zadbaj o ortografię ;p

 4. multi:

  Paletki nie dla wszystkich ryby te są wymagające co do parametrów i czystości wody.i min 6szt akwa min 300ltr,pokarmy najlepiej kilka odmian plus mixy,radzę sie zastanowić przed zakupem rozmnażanie wbrew inn opiniom nie zbyt trudne jeśli sie spełni odp warunki.

 5. nemo976:

  Mam sześć paletek z Azji a konkretnie z Malezji. Keśli was interesuje skąd je mam to już wam mówię ,a więc tak DISCUS D.D.Kozińscy z pod Radomia to oni sprowadzają te paletki z Azji.

 6. rybka001:

  obawiałabym się co do tych pielęgniczek. Mimo że paletki są z tej samej rodziny to nie powinieneś łączyć ich razem.

 7. Michał3333:

  Paletki bardziej się opłaca kupić czy rozmnożyć?

 8. nemo976:

  popieram ADI

 9. Michał3333:

  Oj ludzie,ludzie,ludzie... Popieram ludzi typu ADI!!! On/Ona ma racje że paletki nie potrzebują akwarium 700l!!! Najprostszy (i najskuteczniejszy) sposób obliczania minimalnej wielkości akwarium:po porostu kupując rybę,należy wziąć pod uwagę jaką wielkość osiągnie ostatecznie i patrzcie (paletka-do 20cm).A akwarium powinno mieć 2x długość ryby i 1x szerokość.Nie wiem czy mnie zrozumieliście ale chodziło mi o to ryba mierząca 20cm wymaga min. 20/40cm akwarium,wysokość nie ma większego znaczenia,o ile nie mówimy o skalarach,wówczas 1x wysokość ryby a jeśli hodujecie stado to do każdej kolejnej ryby to 10cm akwarium w każdą stronę.Zasada nie trzyma się ryb poniżej 15cm (nie można trzymać przecież gupików w kubku).Równie ważny co wielkość akwa jest wystrój (nie należy trzymać ryb w tzw. pustych akwariach czyli po prostu bez dekoracji).Pozdrawiam.

 10. MARCIN!!!!@@@:

  do ADI no nareszcie ktos pisze sensownie 100% popieram ja hoduje rozne gatunki ryb zaczolem od 6 lat i teraz mam 25 i nie mam zamiaru konczyc tego hobby i tak jak ADI mowi maly ciasny ALE ZADBANY!!!!!!!!

 11. specu123:

  Witam Czy można nawozić Makro+Mikro w akwarium z paletkami ?

 12. MiSzEl:

  w rzeszowie w nika zoo byłe z odłowu kosztowały 1000zł.

 13. kaszkaj205:

  paletki mozna trzymac z innymi gatunkami. paletka w brew tego iz jest duza jest plochliwa nie lubi duzych osobnikow innego gatunku i conajmniej powinno byc ich 4 szt wtedy czuja sie dobrze. na jedna paletke powinno przypadac ok 60l. polecam serce wolowe ze szpinakiem lub wazonkowca. kazda osada jes dobra gdy osobniki sa chowane od malych osobnikow razem poza niektorymi wyjatkami. przestrzegajcie tylko litraz ile przypada na jednego osobnika.

 14. SZYMON:

  Czy można mieć paletki z innymi rybami?

 15. Kaj:

  Witam, czy taka obsada jest dobra? Akwarium 112 l: 6x neon czerwony 2x pielęgniczka ramireza 2x palteka 2x glonojad 1x piskorek (pangio kuhli)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter