Ostrogon z Kupang (Cupang)

Opis

Ostrogon z Kupang - Pseudosphromenus cupanus. Jest gatunkiem, który łatwo przystosowuje się do panujących warunków. W naturze występuje w różnych środowiskach i w wodzie o różnych parametrach. Nie ma wyraźnego dyformizmu płciowego, można w okresie tarła dostrzec różnice, ponieważ samce mają czerwieńsze oczy, a samice pełniejsze brzuchy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Nie ma jasno określonego miejsca pochodzenia, prawdopodobnie pochodzi z obszarów przy południowym wybrzeżu Indii, spotykany również na Sri Lance oraz w Bengalu, Birmie, na Sumatrze i północnym Wietnamie.

Długość

Dorasta do około 6 cm.

Odżywianie

Żywi się większością pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Preferuje zakres temperatur 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Jest spokojną rybą, dzięki czemu można ją trzymać z innymi gatunkami, ale nieagresywnymi. W akwarium powinna się znajdować gęsta roślinność, tworząca kryjówki. Ciemne podłoże eksponuje jego ubarwienie. Woda powinna być miękka o pH neutralnym, choć toleruje pewne odstępstwa.

Rozmnażanie

Gniazdo z piany jest budowane w grocie lub pod szerokim liściem. Tarło odbywa się pod gniazdem, a opadającą ikrę umieszczają oboje rodzice w gnieździe. Po około 2 dniach wylęgają się młode, którymi opiekuje się samiec.

1 komentarzy

  1. ciekawy:

    Ktoś je widział w krajowych sklepach? (albo jakiekolwiek inne ostrogony)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter