Ostrogon Deissnera (Sumatrzak)

Opis

Ostrogon Deissnera - Parosphromenus deissneri. Do Europy sprowadzono ten gatunek na początku XX wieku, aczkolwiek nie jest popularnym gatunkiem, na jego niekorzyść przemawiają: niewielki rozmiar, płochliwa natura i duże wymagania. Istnieje niewiele odkrytych odmian ostrogonów. Nadal trwają naukowe badania nad odkryciem nowych odmian.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z wyspy Banka w Indonezji, Sumatry i Półwyspu Malajskiego.

Długość

Osiąga wielkość około 4,5 cm.

Odżywianie

Jest drapieżnym gatunkiem, który preferuje pokarm żywy, aczkolwiek zjada również pokarm suchy.

Temperatura

Temperatury powinny mieścić się w zakresie 24-28ºC.

Warunki hodowlane

Jest płochliwym gatunkiem, dlatego też akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością oraz posiadać kilka grot. Najlepszymi towarzyszami w akwarium są małe, spokojne i nieagresywne gatunki. Woda powinna być miękka i kwaśna, a oświetlenie niezbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

Ostrogon składa ikrę na wewnętrznym sklepieniu groty. Jeśli tarło będzie zakończone, samiec wytwarza pęcherzyki powietrza, w celu osłonięcia ikry. Po trzech dobach następuje wylęg młodych, których pilnuje samiec.

4 komentarzy

 1. J.M.:

  Ostrogon Deissnera... nie czasem Sumatrzak Deissnera? Ostrogona nie przypomina... (u Ostrogona który jest osobnym gatunkiem jak sama nazwa wskazuje ogon jest "ostro" zakończony) hmm...

 2. rexona:

  Czy jest taka we wrocławiu? Ile kosztuje? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 3. piter:

  Ładna rybka.Z chęcią bym taką sobie kupił.

 4. Anna:

  bardzo ladna rybka

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter