Buszowiec ostropyski

Opis

Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre. Można uznać ją z rybę nadającą się do akwarium towarzyskiego, mimo że jest drapieżnikiem, aczkolwiek płochliwym i spokojnym. Rodzaj Ctenopoma jest blisko spokrewniony z rodzajem Anabas oraz z rodzajem Sandelia.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z dolnego i górnego dorzecza Konga.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Zjada większość dostępnych pokarmów suchych i żywych dostępnych w sprzedaży.

Temperatura

Preferuje zakres temperatur 23-28ºC.

Warunki hodowlane

Mimo, że ma okazałe rozmiary jest rybą płochliwą, ukrywającą się w ciągu dnia. Największą aktywność przypada na czas nocy. W tym celu w akwarium muszą się znaleźć odpowiednie kryjówki oraz wolna przestrzeń do pływania. Aby obserwować tę rybę po zmroku warto zainstalować oświetlenie nocne. Parametry wody nie są istotne jeśli jej ogólna jakość jest dobra.

Rozmnażanie

Zadaniem samca jest zbudowanie gniazda z piany. Może dojść, choć rzadko, do sytuacji, w której zaopiekuje się on ikrą.

18 komentarzy

 1. ;):

  Rybki bardzo fajne wiec polecam;) Ja je mam w akwarium towarzyskim i nie zauważyłam żeby nie tolerowały one innych rybek. Młode rybki innego gatunku moga uznać za pokarm więc trzeba uważać. Są płochliwe, ukrywają się i już przejęły jedną ze skałek ;)

 2. Maja:

  CZeść miałam takie ryby w 60l ale czymały sie rok a póżniej zachorowały na Katarakte i zdechły :(

 3. Busz:

  bardzo fajna rybka mam takie 2 :)

 4. Aqua Janek :

  Mam parkę buszowców karmie je solowcem oraz ochotką.Są to raczej spokojne rybki i często gdy chce im się przyjrzeć chowają się do kryjówek lub chowają się w rośliny :)Samiec ma około 7-8 cm a samiczka ma 4-5 cm.

 5. wojtiq:

  w moim malym akwarium 180 litrów, trzymam 3 sztuki. Mieszkaja bez zadnych problemów z gurami, neonkami, kilkoma Carinotetraodon travancoricus, wężem wodnym, żółwiami, krabem. Jesli od malego sa trzymane z innymi rybami to nie ma z nimi wiekszych problemow

 6. BAKU:

  WITAM, GDZIE MOGE KUPIC TE RYBY W ŁODZI. KTOS WIE?? BO NIE MOGE ICH NIGDZIE DOSTAC, POZDRO

 7. BAKU:

  WITAM, GDZIE MOGE KUPIC TE RYBY W ŁODZI. KTOS WIE?? BO NIE MOGE ICH NIGDZIE DOSTAC, POZDRO

 8. usche:

  ja mam 2 buszowce, chyba już z pół roku; karmię je szklarką- najchętniej ją jedzą, ale płatkami też nie pogardzą. Prawie w ogóle nie wychodzą z kryjówek w ciągu dnia, ewentualnie gdy je zaskoczę- dzielnie udają liście :) są nadal strasznie płochliwe, niegroźne dla innych rybek (oczywiście dla tych, które są za duże do połknięcia). Mam z nimi jeden problem. Na moich buszowcach pojawiły się jakby białe dziurki. Na początku przeraziłam się że to może być ospa rybia, ale inne ryby się nie zaraziły, poza tym to wygląda właśnie na dziurki, jakby nakłucia; większy buszowiec ma w dodatku za skrzelem coś jakby bliznę. Co to może być? u innych rybek nie widzę żadnych zmian tego typu, są całkowicie zdrowe.

 9. darek:

  witam was serdecznie ja posiadam te rybki buszowce lamparcie ale mam do was pytanie czemu jedna mi urosła i to dużo a druga nie

 10. Michał:

  Gdzie i za ile można ją kupić?

 11. Shrek Forever:

  Czy można go trzymać w 112 litrach ?

 12. Idalia:

  Witam ! Jakie rybki mogę trzymać z tą rybą ?

 13. VifonMaster:

  Płeć można rozpoznać po pierwszej łusce za okiem. U samców na tej łusce można zauważyć kolce, a u samicy łuska ta niczym się nie wyróżnia.

 14. zby:

  mój jada tylko pokarm żywy lub mrożony, innego nie tchnie

 15. superfosfad:

  oczy to mają fajne..

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter