Wielkopłetw wspaniały

Opis

Wielkopłetw wspaniały - Macropodus opercularis. Jest rybą najdawniej hodowaną w akwariach. Po złotej rybce jest drugą najstarszą rybą akwariową. Na brunatnoszarym tle ma 10-12 nieregularnych pionowych pasów, na przemian na przemian niebieskozielonych i czerwonych, płetwy są czerwonawe. Znana jest również odmiana albinotyczna – różowa z czerwonymi pasami. Jego kuzynami jest mało znany wielkopłetw plamisty i chiński. Samiec jest większy, ma dłuższe płetwy i silne zgrubiałe wargi. Samce, szczególnie w czasie tarła są bardzo agresywne. Wielkopłetwy wspaniałe są obdarzone wybitną indywidualnością. Spotyka się wśród nich zarówno osobniki łagodne, jak i niezwykle wojownicze. Jedynie w okresie godowym wszystkie stają się agresywne. W trakcie lata może być hodowany w oczkach wodnych na wolnym powietrzu.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w bagnistych rowach i na polach ryżowych Półwyspu Indochińskiego i południowo-wschodnich Chin.

Długość

Osiąga długość 7-10 cm.

Odżywianie

Lubią pokarm żywy, zwłaszcza w większych kęsach, np. larwy owadów, narybek, ikrę kawałeczki mięsa itp. W akwariach hamują nadmierny rozwój ślimaków i wypławków.

Temperatura

Toleruje temperatury od 16 do 27ºC. Są rybami bardzo odpornymi dzięki czemu od czerwca do września można je trzymać w basenach ogrodowych.

Warunki hodowlane

Źle czuje się w towarzystwie bardziej wojowniczych ryb oraz ogólnie raczej nie pasuje do towarzystwa innych ryb, chyba że posiadane przez nas akwarium jest naprawdę duże. Samce powinny być trzymane osobno ze względu na nietolerancje wobec siebie. Akwarium obsadzamy gęstą roślinnością i zapewniamy rybom przestrzeń do pływania. Ponadto zbiornik powinien być raczej jasno oświetlony oraz dobrze przykryty. Wskazane są rośliny pływające. Parametry wody nie mają znaczenia, ale powinna być regularnie nieznacznie odświeżana. W akwarium muszą znaleźć się kryjówki w których będą mogły się skryć zbytnio napastowane samice oraz słabsze samce.

Rozmnażanie

Gdy samiec rozczapierzy płetwy, w zalotach albo strasząc innego samca, czerwona płetwa ogonowa przyjmuje kształt zbliżony do liry. Samiec buduje z pęcherzyków powietrza gniazdo, pod którym odbywa się tarło z jedną lub wyjątkowo z kilkoma samicami. Tarło pod pienistym gniazdem stanowi niebywały widok. Jeśli ryby tarły się w akwarium zbiorowym, całe gniazdo wraz z larwami przenosimy do osobnego zbiornika. Jeśli do tarła używamy specjalnego zbiornika musi ono mieć 20-50 litrów. Na powierzchni wody umieszczamy kępki roślin, aby umożliwić samicy ukrycie się, samcowi stworzyć rusztowanie pod gniazdo. W akwarium tarłowym umieszcza się jedną parę. Samicę usuwa się zaraz po zakończeniu tarła, a samca wówczas, gdy młode zaczynają samodzielnie pływać. Ogólnie możemy powiedzieć, że rozmnożenie tego gatunku jest zadaniem dosyć łatwym.

40 komentarzy

 1. Michał3333:

  Do Adiś:Masz prawdopodobnie jakąś dziwną odmianę hodowlaną (np. krzyżówkę w.wspaniałego i w.czarnego).

 2. eryk123:

  Z doświadczenia to labiryntowce nawet w ścieku przeżyją ale wystarczy jeden wdech zimnego powietrza i zaraz po nich.

 3. stefan:

  Odpowiadam na większość pytań: Zanim kupicie jakąkolwiek rybkę najpierw poczytajcie na jej temat i jeżeli nie macie odpowiednich warunków, to zrezygnujcie z zakupu.

 4. Miron:

  marc94 słuchaj najpierw napisz ile miałeś w tych akwach ryb i jakie gatunki bo wydaje mi się że akwa były za małe

 5. marc94:

  miałem dwie sztuki w akawrium 54l o pH6,2-7,0 a drugiego w takim samym akwarium o pH 8,0 (oba zbiorniki wielogatunkowe), i nie wiem dlaczego mi padły:/ prosze o pomoc..

 6. Adiś:

  Dlaczego moja rybka nie ma pasków??? Nie ma nawet śladu. Pozdrawiam.

 7. Adyś:

  Mam dwa pytanie mam 2 samiczki i planuje zakupić samca ale mam jeden zbiornik a zależy mi na rozmnażaniu co tera?Moje rybki są jeszcze młode i nie maja ani śladu pasków dlaczego? Pozdrawiam!

 8. Kamcia:

  mi rozmnożyły się nie raz, lubią cieplejszą wodę 26- 28 stopni, roślinki pływające. Ja zawsze karmiłam suchym płatkowanym i raz na tydzień żywy pokarm. Nic więcej :) Uwielbiam te rybki!!

 9. olaa:

  mam wielkopłetwa ktory podejrzewam ze jest w ciazy.. jest bardzo ale to bardzo gruby i nie wiem co mam zrobic. pomocy

 10. olga:

  miałam 3wielkopłetwy wspaniałe pewnego dnia kupiłam 2 sance gupika jednemu zjadły cały ogon drugiemu nie zdarzyły i zjadły pół zgineły mi także 3 skalary

 11. rok:

  u mnie 4 wielkopłetwy żyły z kilkoma molinezjami, 3 gupikami i 5 danio prze miesiąc, i dzisiaj nagle zabiły gupiki i 4 molinezje, nadmienię że molinezje zjadły, także wyczyściły mi akwarium

 12. Patryk:

  Ja mam parke wielkopłetwów i dużo malutkich mieczyków, ale wielkopłetw nie atakuje ich pływają obok siebie i nie ma zgrzytów. Jak mogę doprowadzić do tarła?

 13. Jan160:

  Najlepiej jeśli macie możliwość wybrać jak najmniejszego, mniej wybarwionego samca i podobną rozmiarem samicę wtedy macie największe szanse że nie pogoni wam innych rybek i samicy.

 14. wojtek fan ŁKS:

  są ładne ale agresywne do Damiana: jaja se robisz może był latem

 15. ewus555:

  do ewus666: w sklepie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter