Mech jawajski

Opis

Mech jawajski - Vesicularia dubyana. Jest pięknym zielonym mchem, którego przywiązuje się do korzeni i kamieni. Kształtem przypomina naszego rodzinnego zdrojka, ale jest jeszcze delikatniejszy z żywo-zielonymi i mocno rozgałęzionymi łodyżkami. Jest dekoracyjna rośliną, ale również pożyteczną. Dzięki niej ryby mają miejsce do składania ikry. Pochodzi z wysp Archipelagu Sudańskiego i Filipin. Bardzo często żyje tam emersyjnie na wilgotnych brzegach, jednakże dzięki dużej zdolności przystosowania się do warunków można go z sukcesem hodować jako roślinę submersyjną Jest niewielką rośliną rosnącą od 5 do 20 cm. Znakomicie nadaje się do pierwszego obsadzenia akwarium. Służy do tworzenia tła w zbiorniku oraz stanowi doskonałe schronienie dla narybku. Raz na jakiś czas można go delikatnie opłukiwać, nie odłączając, jeśli trzyma się korzeni lub innych trwałych elementów. W przypadkach gdy woda zawiera dużo mułu, mech jawajski dzieli się na bardziej luźne kłębki, które są cienkie, tracą powoli listki. Po pewnym czasie zamierają podzielone jak nici. Nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, zadowala się standardowym światłem, miękką lub twardą wodą o pH 5,5-8 i temperaturze 18-28 C. Gdy jest mocno oświetlany słońcem to szybko porastają go glony. Z łatwością da się rozmnażać przez podział odpowiednio dużego egzemplarza.

54 komentarzy

 1. lol97:

  drogi. 20zł w gdańsku ...

 2. Justyna:

  Nasz mech jawajski pieknie sie rozrosl,swietnie sluzy jako zlobek, siedza w nim maluszki - gupiki,molinezje i platki( wszystkie urodzone tydzien temu):)

 3. GREMLIN:

  Fajowe, ale mój kumpel ze szkoły kupił noi mu zatkało filtry (miał sporo czyszczenia) czy gdybym dał go w miejscu z dala od sprzętów to nie ma takiego ryzyka?!

 4. edek33:

  jak długo wytrzyma bez wody

 5. tomaszekekdkkdk :

  w dzierzoniowie 3.50 tanio i piekny pozdrawiam

 6. patryk:

  szybko rośnie będe maiał do sprzedania za niedługo pisac gg 6814066

 7. kolo...:

  ile kosztuje????????????????

 8. KAsia:

  A ile w Szczytnie???

 9. kaśka25:

  ładna kępka przytwierdzona do kamienia nicią długości 14 cm to 8 zł

 10. hghhhh:

  u mnie w dzierzy 3 zeta:)

 11. cywil90:

  rośnie szybko, pamiętaj o nie za mocnym świetle i temperaturze ok 24. najlepiej przyczepić do korzenia na niezbyt oświetlonym miejscu i patrzeć jak neonki zaczynają kochać to miejsce ;)

 12. sdfghjkl:

  Gdzie się to kupuje?

 13. kamil:

  czy szybko on rośnie/

 14. kamil:

  czy szybko on rośnie/

 15. Ulem:

  5 zł na swiebockim :D:D WROCŁAW

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter