Mech jawajski

Opis

Mech jawajski - Vesicularia dubyana. Jest pięknym zielonym mchem, którego przywiązuje się do korzeni i kamieni. Kształtem przypomina naszego rodzinnego zdrojka, ale jest jeszcze delikatniejszy z żywo-zielonymi i mocno rozgałęzionymi łodyżkami. Jest dekoracyjna rośliną, ale również pożyteczną. Dzięki niej ryby mają miejsce do składania ikry. Pochodzi z wysp Archipelagu Sudańskiego i Filipin. Bardzo często żyje tam emersyjnie na wilgotnych brzegach, jednakże dzięki dużej zdolności przystosowania się do warunków można go z sukcesem hodować jako roślinę submersyjną Jest niewielką rośliną rosnącą od 5 do 20 cm. Znakomicie nadaje się do pierwszego obsadzenia akwarium. Służy do tworzenia tła w zbiorniku oraz stanowi doskonałe schronienie dla narybku. Raz na jakiś czas można go delikatnie opłukiwać, nie odłączając, jeśli trzyma się korzeni lub innych trwałych elementów. W przypadkach gdy woda zawiera dużo mułu, mech jawajski dzieli się na bardziej luźne kłębki, które są cienkie, tracą powoli listki. Po pewnym czasie zamierają podzielone jak nici. Nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, zadowala się standardowym światłem, miękką lub twardą wodą o pH 5,5-8 i temperaturze 18-28 C. Gdy jest mocno oświetlany słońcem to szybko porastają go glony. Z łatwością da się rozmnażać przez podział odpowiednio dużego egzemplarza.

54 komentarzy

 1. olobed:

  nie polecam dla tych co mają krewetki

 2. edzio:

  u mnie 1zł za dośc duży pęczek :)

 3. MECH:

  MAM PYTANIE. JAK GO PRZYCZEPIĆ DO ŻWIRU ALBO RUREK

 4. Kirgo <=ŁDZ=>:

  W Łodzi 5zł. za średni Pęczek, ale to zależy u kogo. U jednego za średni pęczek kosztował aż 60 zł i do tego taki jakby cały ogloniały -.-

 5. gaka:

  w zgorzelcu kosztuje 20zł

 6. erni:

  ja za dużą garść 2,5 zeta zapłaciłem

 7. Marik:

  W Radomsku za dużą garść dałem 5zł.spoko

 8. przemo:

  jak go przyczepić

 9. adamon:

  tak, tylko musisz go przyczepić;)

 10. mech:

  a czy mech jawajski sie przyczepi do zwiru lub na plastikowe rury?

 11. SW:

  Piotrus666 - na glony najlepsze są glonojady ;) Sympatyczne, a przy okazji pożyteczne... (czy też raczej "zbrojniki" sćiśle rzecz biorąc) A podpisuję się pod pytaniem dc? Jak szybko mech przytwierdzi się do korzenia?

 12. Krzychu:

  U nas w Kielcach 5 zł za kuleszke która jak pieść jest! Fajnie się rozrasta :P

 13. m.:

  kosiarek nie polecam jak urosną to zaczynają obgryzać płetwy innych ryb

 14. dc:

  Po ilu dniach mech przytwierdzi się do korzenia a po ilu do podłoża z kamienia?

 15. igła124:

  do piotrus666 kup sobie krewetki albo kosiarkę bardziej polecam krewetki;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter