Mech jawajski

Opis

Mech jawajski - Vesicularia dubyana. Jest pięknym zielonym mchem, którego przywiązuje się do korzeni i kamieni. Kształtem przypomina naszego rodzinnego zdrojka, ale jest jeszcze delikatniejszy z żywo-zielonymi i mocno rozgałęzionymi łodyżkami. Jest dekoracyjna rośliną, ale również pożyteczną. Dzięki niej ryby mają miejsce do składania ikry. Pochodzi z wysp Archipelagu Sudańskiego i Filipin. Bardzo często żyje tam emersyjnie na wilgotnych brzegach, jednakże dzięki dużej zdolności przystosowania się do warunków można go z sukcesem hodować jako roślinę submersyjną Jest niewielką rośliną rosnącą od 5 do 20 cm. Znakomicie nadaje się do pierwszego obsadzenia akwarium. Służy do tworzenia tła w zbiorniku oraz stanowi doskonałe schronienie dla narybku. Raz na jakiś czas można go delikatnie opłukiwać, nie odłączając, jeśli trzyma się korzeni lub innych trwałych elementów. W przypadkach gdy woda zawiera dużo mułu, mech jawajski dzieli się na bardziej luźne kłębki, które są cienkie, tracą powoli listki. Po pewnym czasie zamierają podzielone jak nici. Nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, zadowala się standardowym światłem, miękką lub twardą wodą o pH 5,5-8 i temperaturze 18-28 C. Gdy jest mocno oświetlany słońcem to szybko porastają go glony. Z łatwością da się rozmnażać przez podział odpowiednio dużego egzemplarza.

54 komentarzy

 1. ebachorz@o2.pl:

  kto sprzeda troche mchu

 2. stonecold:

  ja przybiłem mech do korzenia gwoździem

 3. stasiu:

  w rymanowie 1,50 za 13 cm kawałek. łatwo go podzielić na 4 części i mamy obsadzony np. korzeń.

 4. Wojtas:

  We Wrocławiu po 12zł.

 5. Kulka:

  w Żaganiu 5 zeta ale mały kawałek

 6. Soltys:

  W opolu w realu mech za 8zeta

 7. akwarysta:

  Fajna roślinka. Mało wymagająca. Przy dobrym oświetleniu szybko rośnie. Można ją przymocować zieloną nitką do korzenia lub przygnieść żwirkiem do podłoża.

 8. kaziula:

  W jaki sposób najlepiej go mocować ? Mam korzeń i siatkę. Czy położyć na korzeń mech i owinąć go siatką?

 9. KarasDJ:

  w gdańsku dzis zamalutki pęczek 12zł w folwarku zwierzęcym galerii. :(

 10. elo ziomek lolek bolek colek frolek dabigabisolowololek:

  Kirgo <=ŁDZ=> a gdzie kupiłes? I gdzie można tanio kupić taki mech ?? (łódź)

 11. Sylwia:

  Marik gdzie kupiłeś w Radomsku? (gg;9278989)

 12. rudy126:

  kupiłem dużą Kempę mchu jawajskiego i podzieliłem ją na dwa w obu akwariach po kilku dniach kępki zmieniły kolor na ciemno brązowy i bardzo zrzedniał a stosuje nawóz i mam bardzo dobre światło w akwa

 13. Matisek:

  U mnie w Lublińcu 25 zł ale takie mega że hej!

 14. Lugia007:

  Mój starsznie się paskudzi mułem. Co nie wyczyszcze to i tak zaraz sie zasyfi. Tak samo jak gałęzatka...

 15. BLUE015:

  do edzio;p za ile bys sprzedal tak ze 3 garsci???******NR. GG:5828247******

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter