Proporczykowiec nigeryjski (Proporczykowiec Gardnera)

Opis

Proporczykowiec nigeryjski (Proporczykowiec Gardnera) – Aphyosemion gardneri. Jest jednym z najbardziej zróżnicowanych proporczykowców. W Nigerii i Kamerunie żyje bowiem wiele gatunków ryb, które odpowiadają ogólnemu opisowi morfologicznemu proporczykowca nigeryjskiego. Dlatego w sklepach możemy spotkać o identycznych wymaganiach następujące odmiany Aphyosemion gardneri: A. gardneri gardneri, A. gardneri lacustre, A. gardneri mamfense i A. gardneri nigerianum.

Rodzina

Karpieńcowate.

Pochodzenie

Żyje w Nigerii i zachodnim Kamerunie.

Długość

Dorasta do około 7 cm.

Odżywianie

Jest gatunkiem, który preferuje głównie pokarm żywy, ale zjada niektóre pokarmy suche.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 22-26 C, nieco wyższa do tarła.

Warunki hodowlane

Warunki hodowlane tak, jak u proporczykowca z Kap Lopez (patrz opis). Z jednym wyjątkiem, ponieważ proporczykowiec nigeryjski jest gatunkiem nietolerancyjnym, szczególnie samce toczą między sobą nieustanne walki, dlatego też zaleca się akwarium jednogatunkowe z dużą ilością kryjówek i roślin.

Rozmnażanie

Rozrzuca ikrę między pierzastymi roślinami lub na specjalne mopy umieszczone w zbiorniku. Wylęg następuje po 14-21 dniach. Jeśli ikra będzie przechowywana w wilgotnym torfie przez około 30 dni, to potem po ponownym nawilżeniu, w ciągu kilku godzin nastąpi wylęg.

22 komentarzy

 1. Twilight:

  Ludzie!!!! To zależy od temperamentu ryb. W moim akwarium mam miedziki obrzeżone i proporczykowce Gardnera. Obydwa gatunki należą do niezbyt spokojnych ryb. Ale u mnie jest inaczej - są spokojne i się nie gonią. Natrafiłem akurat na ryby spokojne. Więc powtarzam to zależy od temeramentu ryb. ;-)

 2. Delfin:

  ryba bardzo drapieżna. Trzymałem z piraniami i proporczykowce mi je zatłukły... Moje dorosły do 17 cm! czy to możliwe, że to jakiś zmutowany podgatunek?

 3. Rydwan:

  Zacznijmy od tego, że jest drapieżnikiem preferujacym żywy pokarm. Nic dziwnego, że zjada młode gupiki...

 4. Tomek:

  Proporczykowiec to agresywna ryba w stosunku do rybek mniejszych oraz krewetek red cherry, także z neonkami gupikami, etc nie nadaje się do hodowli.

 5. 13 LATEK:

  Ja mam jesnego w swoim akwarium 160l z neonami itp... NIC IM NIE ROBI ON NIE JEST AGRESYWNY!!!!!!!

 6. ja:

  Nie najlepiej. Ryby te trzyma się w haremach - to po pierwsze i trochę większe akwarium też by Ci się przydało.

 7. zasdert:

  ja mam parę w 25l akwarium to dobrze czy źle ?

 8. scooter:

  kosztuje 15zł

 9. syyyla:

  z dnia na dzień zaczęły mi niknąć neonki i ty była robota proporczykowca

 10. Marzena:

  Dzisiaj urodziło mi się pierwszy raz 6 gupików a proporczykowiec WSZYSTKIE zjadł. Od rana zaglądam do akwarium i jakoś tych malutkich coraz mniej aż w końcu na własne oczy widziałam jak proporczykowiec wciągnął ostatnią :-(((

 11. asia:

  ma takie są śliczne ... trzeba trzymać je w parze samiec-samiczka :) bardzo przyjazne i ciche rybki -POLECAM :)

 12. delTORO:

  Aphyosemion gardneri to teraz Fundulopanchax gardneri

 13. delTORO:

  30 dni ikry w torfie to już jest ryzyko wykluwania się rybek w torfie. Tarło na torfie jest dobre jeżeli chcesz wysyłać ikrę oraz do wyrównania wielkości wylęgu

 14. wojtekx:

  Ile kosztuje proporczykowiec nigeryjski????????????

 15. ZEUS:

  dzięki :D to ja już zaglądam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter