Szczupieńczyk Playfaira

Opis

Szczupieńczyk Playfaira – Pachypanchax playfairi. Jest barwy zielonożółtej z 5-6 rzędami delikatnych czerwonych kropek. Samiec jest barwniejszy od samicy i ma nieco dłuższe oraz zaostrzone płetwy. Są agresywnymi rybkami i nie należy jej trzymać z innymi gatunkami, ponieważ odgryzają innym płetwy ogonowe aż do podstawy. Z przedstawicielami swojego gatunku żyje w pełnej harmonii.

Rodzina

Karpieńcowate.

Pochodzenie

Żyje w płytkich, mocno zarośniętych zbiornikach, na południe od Mozambiku oraz na Seszelach i Madagaskarze.

Długość

Ryby te osiągają długość 9 cm.

Odżywianie

Woli zdecydowanie pokarm żywy, ale zjada również suchy dobrej jakości. Chętnie żywi się uskrzydlonymi i bezskrzydłymi muszkami owocowymi, ich larwami i poczwarkami.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 22-26 C. Są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium średniej wielkości, dobrze obsadzonego roślinami, w zbiorniku powinny się znaleźć również rośliny pływające. Woda powinna być średnio miękka, pH około 7. akwarium powinno być dobrze przykryte, gdyż ryby te wyskakują z wody.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się wśród roślin powierzchniowych, w temperaturze około 26 C. Młode wylęgają się po 12-14 dniach. Pokarmem dla nich jest plankton. Narybek rośnie nierównomiernie, dlatego też większe sztuki mogą zjadać mniejsze.

2 komentarzy

  1. ert:

    W moim akwarium gdy przyniosłem je z zoologicznego od razu podeszły do tarła niestety zorientowałem się za późno i narybek zniknął:(

  2. infectah:

    zgadzam sie jest to ryba agresywna jak sama nazwa wskazuje (killfish), goni krewetki (prawdopodobnie wszystki mi wykonczyla, choc niektore schowaly sie w pniu), oslabiona neonke od razu wpakowala do jego szerokiego pyska, lecz byla kapke za durza i przetrwala jeszcze chwile w separacji. pozatym zachowuje sie mega spokojnie, nie obgryza pletw (skalary itd), plywa po calym akwa i jest przepiekna, samiec caly czas goni samice, czasami wyglada to jak walka o terytorium, czasami zapedy sexualne, czesto plywaja spokojnie, polecam do akwa wielogatunkowego

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter