Grubowarg dwubarwny (Labeo bicolor)

Opis

W książkach akwarystycznych możemy spotkać ten gatunek pod nazwÄ… Labeo bicolor (Epalzeorhynchus bicolor). Jest rybÄ… bardzo żywotnÄ… i przydennÄ…. CzÄ™sto przebywa również w Å›rodkowych partiach zbiornika, najczęściej krÄ™ci siÄ™ wokóÅ‚ roÅ›lin i kryjówek. Regularnie pÅ‚ywa tuż przy liÅ›ciach zjadajÄ…c glony. Bardzo ciekawie wyglÄ…da, gdy zjada glony ze spodniej części liÅ›cia. Budowa jego ciaÅ‚a i wyglÄ…d jest Å›ciÅ›le zwiÄ…zany ze Å›rodowiskiem życia, jakim jest strefa przydenna. PÅ‚etwa ogonowa koloru czerwonego lub pomaraÅ„czowego, zaÅ› reszta ciaÅ‚a jest czarna. Osobniki mÅ‚ode posiadajÄ… koÅ„ce pÅ‚etw piersiowej, grzbietowej i odbytowej koloru biaÅ‚ego. Posiada dwie pary wÄ…sików, uÅ‚atwiajÄ…cych poszukiwania pokarmu. Rozróżnienie samca od samicy jest bardzo trudne. Najprawdopodobniej samice majÄ… peÅ‚niejsze partie brzuszne. Grubowarg dwubarwny przy odpowiednich warunkach hodowlanych wyglÄ…da olÅ›niewajÄ…co. Jakiekolwiek niespeÅ‚nienie jego wymagaÅ„ hodowlanych, na przykÅ‚ad nieodpowiednia woda, dieta, wnÄ™trze akwarium, uwidaczniane sÄ… poprzez bledniecie intensywnie czerwonej pÅ‚etwy, poszarzenie aksamitnoczarnego ciaÅ‚a.
NajwiÄ™kszym bÅ‚Ä™dem popeÅ‚nianym przez akwarystów jest umieszczanie tej piÄ™knej ryby w towarzyskim akwarium. Grubowarg dwubarwny zupeÅ‚nie siÄ™ do niego nie nadaje, ze wzglÄ™du na swoje agresywne zachowanie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a także wobec innych grubowargów. Już bardzo mÅ‚ode grubowargi toczÄ… gwaÅ‚towne walki o swe terytorium, a ich agresja wzrasta z wiekiem. Kiedy tylko dostrzeże w obrÄ™bie swego terytorium czerwonÄ… pÅ‚etwÄ™ ogonowÄ… intruza, rusza do ataku. Gatunków inaczej ubarwionych nie zauważa. Grubowargi dostÄ™pne w sprzedaży pochodzÄ… z odÅ‚owów w ich naturalnym Å›rodowisku. W Tajladnii sÄ… również rozmnażane na specjalnych farmach, w warunkach naturalnych.
W sklepach akwarystycznych można spotkać również spokrewnionego z opisywanym gatunkiem grubowarga zielonego (E. frenatus), którego ubarwienie jest nieco jaÅ›niejsze i wszystkie pÅ‚etwy sÄ… czerwone (widoczny na górnym zdjÄ™ciu). AkwaryÅ›ci hodujÄ…cy ten gatunek powinny odznaczać siÄ™ cierpliwoÅ›ciÄ…. Jest to gatunek bardzo ciekawy i interesujÄ…cy.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Tajlandia, Indie Wschodnie.

Długość

Około 13 centymetrów. W naturze do 20 cm.

Odżywianie

Zjada każdy pokarm, w szczególności żywe przydenne. Szczególnie chętnie spożywa doniczkowce, rureczniki, oczliki, rozwielitki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Należy pamiętać, by jego dieta zawierała również składniki roślinne. Szczególnie polecana jest sałata oraz sparzone płatki owsiane. Pokarm suchy musi zawierać glony morskie, proteiny roślinne, chlorofil, błonnik, karoten i witaminy.

Temperatura

23-26 C, wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Grubowarg obiera sobie terytorium, więc w akwarium powinny być umieszczone korzenie, jaskinie, by zapewnić mu możliwość wyboru kryjówek. Funkcję podłoża może pełnić ciemny żwirek . Wymaga akwarium dużego i długiego. Również należy zapewnić mu wolną przestrzeń do pływania. Gatunek ten najlepiej toleruje dojrzałą miękką lub lekko twardą wodę. Grubowargi nie znoszą zbyt jasnego oświetlenia, co wiąże się z ich sposobem życia. Nie atakuje gatunków takich jak.: żaglowiec skalar, kiryśnik czarnoplamy, pielęgnica skośnopręga oraz wąsacz niebieski.

Rozmnażanie

W warunkach domowych bardzo rzadko udaje się rozmnożyć grubowargi. Trudność polega na agresywności ryb w stosunku do własnego gatunku. Używane powinny być zbiorniki 500-1000 litrowe. Woda w zbiorniku tarliskowym być miękka, pH około 6,5 oraz temperatura 26-28 C. Musi działać filtr torfowy. Wywołane hormonalnie tarło prowadzi do rozrzucenia ikry, podczas gdy naturalne przebiega przy dnie zbiornika w zagłębieniu. Młode grubowargi wykluwają się po około dwóch dniach.

130 komentarzy

  1. riba666:

    czy labeo może być w akwarium 120l o długości 80cm i czy nie będzie walczył z giętkozębem malawijskim?

  2. Patryk92Szcz:

    Mam pytanie, czy da się hodować takiego labeo wraz z molinezją (wiem, że prawdopodobnie będzie tu konflikt), 3 kiryskami, 2 glonojadami (jeden ma z 7 cm, drugi maleńki koło 1 cm) i co najważniejsze z moim ulubieńcem krabem tęczowym (niebieski pancerz, białe szczypce, żółte \"podbrzusze\" i CZERWONE NOGI)? krab jest spory, ma ok 8 cm szerokości (samego pancerza). Trzymam te zwierzątka w akwarium 65L tak ze 3/4 zapełnione wodą, bo krab potrzebuje też powietrza atmosferycznego. Pytanie czy Labeo nie sterroryzuje mi akwa i czy nie zacznie atakować kraba co skończy się dla niego niechybną śmiercią? I czy tak małe akwarium wystarczy? Rybka podoba mi się niesamowicie, szczególnie odmiana bicolor.

  3. anek:

    kilka lat temu miałam 1 labeo,pilnował tylko swojej groty inne ryby go wogóle nie interesowały.Niedawno ponownie kupiłam 1 osobnika,ale tym razem trafiłam na bardzo agresywnego.Dzisiaj go oddałam bo sterroryzował mi wszystkie ryby w akwarium.Widać ryba rybie nie jest równa,trzeba mieć szczęście by trafić na spokoją rybe tego gatunku :/

  4. Saymon:

    Hej ja mam dwie te rybki w akwarium ogólnym i nic się nie dzieje żyją sobie spokojnie wraz z innymi gatunkami więc nie wszystko to co piszą się zgadza teoria teorią a fakty faktami

  5. assasin:

    ja mam akwarium 3000l i mam tam 2 labeo moim zdaniem te 3000l to troche dla nich za mało wiec szukam jakies akwarium ok. 6000l-15000l jak znajdziecie jakies takie akwarium to piszcie interesuje mnie cena do 150000zł jak cos znajdziecie to piszcie

  6. kangur:

    marcinnmo: bo masz duze akwa i obydwa maja spore terytoria dla siebie. Labeo nadaja sie do wiekszych akwariow a jak chcecie miec dwa to musiecie sprawic sobie takie akwa jak marcinnmo albo min 300 litrow z duza iloscia kryjowej (dla slabszego labeo)

  7. Michał.:

    Do Kasia: Jak nie masz z czy trzymać grubowarga dwubarwnego to ci polecam p.pawiokie,albo bocje wspaniałe.

  8. cobra:

    czy nie będzie agresywny dla 2 zbrojników i 3 kirysów w 90l bo go chce kupić

  9. marcinnmo:

    Ja mam dwa labeo od trzech lat zyja ze soba i innymi gatunkami ryb i jak do tej pory nic szczegolnego nie zauwazylem.Akwa 450 l.

  10. marcinnmo:

    Ja mam dwa labeo od trzech lat zyja ze soba i innymi gatunkami ryb i jak do tej pory nic szczegolnego nie zauwazylem.Akwa 450 l.

  11. Tabita:

    Mój grubowarg goni mułojada po całym akwarium. Mój mułojad jest wyluzowany i nigdy się nie chowa, więc jak grubowarg go zobaczy, to go gania. Grubowarg czasami siedzi sobie z bojownikową w kryjówce. Ogólnie, to cały czas zajmuje się czyszczeniem roślinek.

  12. julaa:

    mam 3 labeo(2-labeo i 1-albinos) narazie 2 są małe a jeden duzy a wojna trwa akwa ma ok.65l.pozdro

  13. Paweł0906:

    A ja mam labeo , który ma ok. 10cm i żyje z wszystkimi rybami w zgodzie;)

  14. Rata:

    Ampularia: masz racje, jak bikolor dorosnie to mu te 60 litrow rozwali w drobny mak

  15. Yao:

    czy Labeo Bicolor moze zyc razem z sumem rekinim?? Labeo ok.:6cm,sum 7 cm

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter