Grubowarg dwubarwny (Labeo bicolor)

Opis

W książkach akwarystycznych możemy spotkać ten gatunek pod nazwÄ… Labeo bicolor (Epalzeorhynchus bicolor). Jest rybÄ… bardzo żywotnÄ… i przydennÄ…. CzÄ™sto przebywa również w Å›rodkowych partiach zbiornika, najczęściej krÄ™ci siÄ™ wokóÅ‚ roÅ›lin i kryjówek. Regularnie pÅ‚ywa tuż przy liÅ›ciach zjadajÄ…c glony. Bardzo ciekawie wyglÄ…da, gdy zjada glony ze spodniej części liÅ›cia. Budowa jego ciaÅ‚a i wyglÄ…d jest Å›ciÅ›le zwiÄ…zany ze Å›rodowiskiem życia, jakim jest strefa przydenna. PÅ‚etwa ogonowa koloru czerwonego lub pomaraÅ„czowego, zaÅ› reszta ciaÅ‚a jest czarna. Osobniki mÅ‚ode posiadajÄ… koÅ„ce pÅ‚etw piersiowej, grzbietowej i odbytowej koloru biaÅ‚ego. Posiada dwie pary wÄ…sików, uÅ‚atwiajÄ…cych poszukiwania pokarmu. Rozróżnienie samca od samicy jest bardzo trudne. Najprawdopodobniej samice majÄ… peÅ‚niejsze partie brzuszne. Grubowarg dwubarwny przy odpowiednich warunkach hodowlanych wyglÄ…da olÅ›niewajÄ…co. Jakiekolwiek niespeÅ‚nienie jego wymagaÅ„ hodowlanych, na przykÅ‚ad nieodpowiednia woda, dieta, wnÄ™trze akwarium, uwidaczniane sÄ… poprzez bledniecie intensywnie czerwonej pÅ‚etwy, poszarzenie aksamitnoczarnego ciaÅ‚a.
NajwiÄ™kszym bÅ‚Ä™dem popeÅ‚nianym przez akwarystów jest umieszczanie tej piÄ™knej ryby w towarzyskim akwarium. Grubowarg dwubarwny zupeÅ‚nie siÄ™ do niego nie nadaje, ze wzglÄ™du na swoje agresywne zachowanie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a także wobec innych grubowargów. Już bardzo mÅ‚ode grubowargi toczÄ… gwaÅ‚towne walki o swe terytorium, a ich agresja wzrasta z wiekiem. Kiedy tylko dostrzeże w obrÄ™bie swego terytorium czerwonÄ… pÅ‚etwÄ™ ogonowÄ… intruza, rusza do ataku. Gatunków inaczej ubarwionych nie zauważa. Grubowargi dostÄ™pne w sprzedaży pochodzÄ… z odÅ‚owów w ich naturalnym Å›rodowisku. W Tajladnii sÄ… również rozmnażane na specjalnych farmach, w warunkach naturalnych.
W sklepach akwarystycznych można spotkać również spokrewnionego z opisywanym gatunkiem grubowarga zielonego (E. frenatus), którego ubarwienie jest nieco jaÅ›niejsze i wszystkie pÅ‚etwy sÄ… czerwone (widoczny na górnym zdjÄ™ciu). AkwaryÅ›ci hodujÄ…cy ten gatunek powinny odznaczać siÄ™ cierpliwoÅ›ciÄ…. Jest to gatunek bardzo ciekawy i interesujÄ…cy.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Tajlandia, Indie Wschodnie.

Długość

Około 13 centymetrów. W naturze do 20 cm.

Odżywianie

Zjada każdy pokarm, w szczególności żywe przydenne. Szczególnie chętnie spożywa doniczkowce, rureczniki, oczliki, rozwielitki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Należy pamiętać, by jego dieta zawierała również składniki roślinne. Szczególnie polecana jest sałata oraz sparzone płatki owsiane. Pokarm suchy musi zawierać glony morskie, proteiny roślinne, chlorofil, błonnik, karoten i witaminy.

Temperatura

23-26 C, wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Grubowarg obiera sobie terytorium, więc w akwarium powinny być umieszczone korzenie, jaskinie, by zapewnić mu możliwość wyboru kryjówek. Funkcję podłoża może pełnić ciemny żwirek . Wymaga akwarium dużego i długiego. Również należy zapewnić mu wolną przestrzeń do pływania. Gatunek ten najlepiej toleruje dojrzałą miękką lub lekko twardą wodę. Grubowargi nie znoszą zbyt jasnego oświetlenia, co wiąże się z ich sposobem życia. Nie atakuje gatunków takich jak.: żaglowiec skalar, kiryśnik czarnoplamy, pielęgnica skośnopręga oraz wąsacz niebieski.

Rozmnażanie

W warunkach domowych bardzo rzadko udaje się rozmnożyć grubowargi. Trudność polega na agresywności ryb w stosunku do własnego gatunku. Używane powinny być zbiorniki 500-1000 litrowe. Woda w zbiorniku tarliskowym być miękka, pH około 6,5 oraz temperatura 26-28 C. Musi działać filtr torfowy. Wywołane hormonalnie tarło prowadzi do rozrzucenia ikry, podczas gdy naturalne przebiega przy dnie zbiornika w zagłębieniu. Młode grubowargi wykluwają się po około dwóch dniach.

130 komentarzy

  1. maciuÅ›:

    Moj grubowarg nic nie je, co moze byc przyczyna? Jest to młody osobnik długosc 4-5 cm. Mam go juz ok miesiaca.

  2. ola:

    można go trzymać z welonem? ma ktoś taki skład w akwa? proszę o wskazówki jakieś:)

  3. falema:

    posiadam 3 labeo, 2 bicolor i 1 zielony, ktory caly czas atakuje pozostale 2.Przez jakis tydzien najnormalniej je przeganial i nic sie nieadzialo, natomiast dzis zaobserwowalem ze oba bicolor siedza przy poowierzchni i sie prawie nieruszaja. reszta rybek zachowyje sie normalnie. ktos wie co sie z nimi stalo. zostaly zameczone?? dodam ze niemaja zadnych uszkodzen.

  4. Adas78:

    Dzisiaj załatwił pięknego bojownika syjamskiego a wcześniej 4 neony innesa nie potrafiłem dojść co się dzieje bo rybki padały w różnych odstępach czasu ale myślę, że znalazłem winowajcę.

  5. liwia:

    Nie toleruje brzanek sumaczańskich. Odradzam to chodowcą brzanek.

  6. Smuga:

    na gornym zjeciu to nie bicolor tylko labeo zielony, pozdro

  7. Rybalt:

    patrx96: poczekaj jak urosna, wtedy dopiero sie Sajgon zacznie. Wszystko przed toba.

  8. patrx96:

    Ja mam juz od tygodnia dwa Labeo bicolor jeden nazywa sie stasiu a drugi waciu :) nie walczą ze sobą tylko pływają razem!!!

  9. Smuga:

    kupilem w sumie 3 labeo: bicolor, zielonego i albinosa do 420 litrowego akwarium. Dopuki byly mlode nie bylo problemow. Jak podrosly zaczela sie walka o dominacje. Albinos odpadl w przedbiegach, bicolor i zielony ganialy sie po calym zbiorniku jak szalone, czasem tak sie obijaly o korzenie, ze mialy boki pocharatane. Pare tygodni temu zielony sie poddal, jak czarny plywa dookola to chowa sie w geste rosliny a albinos za korzenie. Do jaskin nie wchodza bo czarny sprawdza wszystkie metodycznie. Jak pozbyl sie konkurencji zaczal terroryzowac inne ryby w czasie karmienia. Zupelnie jak pisze Nena, Kangur i Damiano. W moim duzym zbiorniku nie jest to wielki problem, jest co obserwowac, ale stanowczo odradzam kupowanie wiecej niz jednego labeo do akwa mniejszego niz 150-200 litrow. Odkad bicolor zostal wodzem znacznie urosl w porownaniu do pozostalych i to w ciagu paru tygodni. Pozdrawiam

  10. Rybalt:

    Marzena134: na serio to ty sobie dziewczyno kup wieksze akwa bo jak ci te dwa labeo urosna to ci te 25 litrow na sniadanie wypija. Pozdrowienia!!!

  11. nena:

    mam 112l w nim 5 żałobniczek i 5 danio tygrysich i jedno labeo jak miał 5 cm to zachowywał się grzecznie obecnie ma 8 cm i od kilku tygodni terroryzuje mi podczas karmienia resztę ekipy przez jakąś godzinę potem mu przechodzi widzę z opisów że to normalne zachowanie i chyba się nasila z wiekiem rybki ;)

  12. marzena134:

    akwa25L a w nim 4 gupiki parki 2 molinezje czarne para 2 platki 4 danio pręgowane 2 labeo biała i czarna 1 sumik miałam wcześniej jeszcze 3 ale dziś zdechły i 6 malucccccccccccchów w plastikowym akwa 5 l mają już z 2 tygodnie maluchy karmie je specialną karmą dla narybku kupiłam ją za 18 zł na serio

  13. wisz511:

    Mam 5 labeo (3 czarne i 2 białe)- wszystkie po ok.12cm hodowane od małego,akwa 200l wielogatunkowe (bocje wspaniałe siatkowe, brzanki sumatrz. i rekinie, neonki,itd), nigdy nie atakowały innych ryb tylko siebie nawzajem. Mam problem z labeo białymi-od 2-ch m-cy powstały na ciele rany jakby pęcherze ale kompletnie na to nie reaguję! co to może być i jak z tym walczyć? pomocy!!

  14. Dawid:

    Mam pytanko czy mogą być razem rybki: 6x sklary 2x labeo 4x molinezje 2x mieczyki 1x sum 3x gurami Bardzo prosze o pomoc!!!!!!

  15. kangur:

    u mnie jak u Damiano labeo bicolor w czasie karmienia terroryzuje cale akwarium, teraz gania juz wiekszosc ryb a smigajace po calym akwa duze brzanki rekinie z labeo na ogonie powoduja panike w zbiorniku. Bocji wspanialych, kiryskow i ducha nie tyka. Jak za bardzo wkurzy ktoras z wiekszych bocji to dochodzi do przepychanki. Moj drugi labeo- zielony jak widzi szalenca to od razu chowa sie za grzalke bo terrorysta przeszukuje wszytkie jaskinie. Dzieki temu zielony nauczyl sie jesc z reki bo to jedyna dla niego szansa na posilek, a wtedy bicolor sie boi podplynac. Jak tak dalej pojdzie to nie wiem czy go nie oddam. Do Mai: one sie nie tra tylko sie bija a jak podrosna to w tym malym akwa sie pozabijaja Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter