Duch amazoński (brazylijski)

Opis

Duch amazoński (brazylijski) - Apteronotus albifrons. Jest koloru czarnego, tylko w tylniej części trzonu ogona oraz na głowie posiada kremowobiałe przejaśnienia. Tuż za głową znajduje się otwór odbytowy, natomiast za nim zaczyna się bardzo długa, prawie ciągle falująca płetwa odbytowa. Można śmiało powiedzieć, że jest zbudowana w dosyć dziwaczny sposób. Płetwy piersiowe oraz płetwa ogonowa stanowią główną siłę napędową tej ryby. Posiada niezwykłą umiejętność pływania we wszystkich kierunkach. Pływa jakby była pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak za sprawą specyficznego sposobu orientowania się w terenie. Jest to tak zwana elektrolokacja. Dzięki temu duch amazoński potrafi pływać wśród bardzo gęsto rosnących roślin. Gatunek ten posiada bardzo ciekawą umiejętność emitowania do otocznia słabego pola elektrycznego, a także rejestrowanie zakłóceń tego pola.

Długość

W naturze do 47 cm.

Odżywianie

Ogólnie nie sprawia większych problemów. Zajda pokarmy takie jak: larwy wodzeni, larwy ochotek, doniczkowce, rureczniki oraz dżdżownice.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego (minimum 250 litrów) oraz gęsto porośniętego roślinnością. Akwarium powinno być zaopatrzone w kryjówkę. Może ona być zbudowana z szyby, przez co ryba będzie widoczna. Jego zmysł elektrolokacyjny będzie go informował, że jest w małej zamkniętej przestrzeni, dzięki czemu będzie czuł się bezpieczny. Ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb. Więcej niż jednego osobnika można hodować w ogromnych zbiornikach. Oczywiście mogą być hodowane z rybami nie posiadającymi zdolności elektrolokacji. Nadaje się do zbiorników towarzyskich. Za współtowarzyszy nie może mieć ryb zbyt małych, ponieważ mogą być potraktowane jako pokarm. Odczyn i twardość wody nie są zbyt istotne.

Rozmnażanie

Ryby dostępne w handlu pochodzą ze stymulowanych rozmnożeń w niewoli. W okresie tarła samica wyłącza pole elektryczne. Ikrę składa przez kilka dni. Dorosłe nie interesują się zapłodnionymi jajami. Po około 8 dniu od wylęgu u młodych zaczyna działać narząd elektrolokacyjny.

298 komentarzy

 1. kobieciarz217:

  Do Duchovny:A co ty wiesz o akwarystyce zajmij się klatkami dla królików bo coś o tym wiesz i czyszczeniem słoików po musztardzie a nie akwarystyką żeby coś wiedzieć o akwarystyce to trzeba mieć pojęcie a nie czepiać się ludzi

 2. Duchovny:

  kobieciarz217 : a ty lepiej zajmij sie kobietami a nie rybkami. Moze w tym jestes lepszy. Mozesz trzymac gupika w sloiku po musztardzie i napisac, ze czuje sie dobrze. Skad bedziesz wiedzial jak sie czuje? Powie ci? Zgroza i znecanie sie nad zwierzetami.

 3. Duchovny:

  Brronek: jak bedziesz trzymal wilczura w klatce dla krolika to tez ci skarlowacieje. I bedzie mial cudowne zycie. Ryb nie trzyma sie po to zeby karlowacialy. To nie jest akwarystyka

 4. Duchovny:

  Duch Amazonski: Jeszcze jedno- wyzywasz od głąbów ludzi, ktorzy maja jakie takie pojecie o akwarysryce a jak nazwiesz siebie? Nakupowales ryb do malego baniaka (tak- 112 litrow to maly baniak) a teraz ci wszystkie zdychaja. Czytalem twoje komentarze przy brzankach sumatrzanskich. Za bardzo sie napalasz a za malo czytasz i pytasz. Akwarystyka wymaga pokory i cierpliwosci.

 5. Mati 10 lat:

  2 dni temu pod mi labeo,a duch ma się dobrze jest już u mnie 1 tydzień ma ok.6cm.strasznie wcina ochotke teraz mój tata i ja kupiliśmy mu jakieś 5 kolorowe żarcie.Gdy wrzucam kostke to on ją łapie,rozszarpuje i porzera.UWAGA!!! gdyby ktoś chciał kupić sobie duch to co najmniej musi mieć 5 roślin i jakiś korzeń.Ja mam 6 roślin i 2 korzenie.

 6. kobieciarz217:

  Witajcie mam ducha i się dowiedziałem że duch w mniejszym akwarium duży nie urośnie urośnie kilka centymetrów i tyle bo ja mam akwarium 60l i ducha mam dopiero 4,5tygodni i czuje się świetnie i do akwarium wsadziłem zamek i duch od razu polubił zamek i tam ciągle siedzi do tej pory pływa może raz na kilka min wyjdzie a tak ciągle siedzi w zamku mój duch jest fajny i pro

 7. Duch Amazoński:

  Dawid: 400 L ??? człowieku, ogarnij się w 400 L to mógłbyś mieć spokojnie od 2-3 duszków a ty piszesz, że 400 L to minimum dla ducha, nie poważny jesteś... mam 112L i jednego ducha, kiedy go zakupiłem miał 8 cm teraz ma około 15 cm i dalej się rozwija także uważam również, że opcja 200 L jako minimum dla niego to też głupota, i niby 112 L to mało a jednak duszek miewa się świetnie cały czas rośnie dużo pływa, lubi się chować obok filtra i nie wygląda na niezadowolonego z życia. Także nie słuchajcie tych głąbów co wyczytają byle gdzie, że duch musi mieć minimum 200L bo tak trzeba a co dopiero jak kolega Dawid ujął 400L. A druga sprawa ktoś niżej napisał, że Duch to agresor a guzik prawda, jest to bardzo towarzyska ryba i kompletnie nie zainteresowana resztą ryb w aqua ... pozdrawiam

 8. mati 10:

  ja mam 1 ducha w 112,ale mój duch,ma 7cm i bardzo nie lubi się z labeo!!!a są to moje ulubione ryby.co mogę z nimi zrobić?????????

 9. mati 10 lat:

  Mam 112L,miałem ducha miał 4cm i 3 gurami dwuplamisty 1 brzankę różowom 6 molinezji 6 rozbor 2 glojady mają po 1,5cm 1 labeo 5 neonek 6 danio 2 platki 5 zwinnik bleheri.Wcoraj zdechł mi duszek dzisiaj jadę kupić nowego,powiedzcie mi czy kupić 1 czy 2???

 10. Redi:

  Kupiłem tego ducha z innego miasta i jechał autobusem przez 5 godzin byl dobrze zabezpieczony.Lecz jak go wpuscilem do wody do swojego akwarium to po 5sek zdech co moze byc przyczyna

 11. duchoman:

  Mam ducha amazońskiego (brazylijskiego) i ma on trudność wypływania do góry . Boję się co dalej będzie.:(

 12. Brronek:

  "Duchovny" Mogą być śmiało trzymane i w mniejszych akwariach, gdyż każda rybka w zależności od rozmiaru akwarium i zarybienia dostosowuje swój przyrost i rozmiar "karłowacieje" wiem z własnego doświadczenia z poprzednich lat.

 13. Paulinka:

  Mam duszka razem z dwoma dużymi glonojadami są razem od czasu gdy założyłam akwarium i nic się nie dzieje

 14. Duchovny:

  Bambo:niestety ale 150 litrow bedzie dla ducha za male. Potrafi on szybko wyrosnac do 35-40 cm

 15. Bambo:

  Mam 6neonek 2skalary teleskopa 2molinezje 6głupikow pretnika glonojada kiriśnika 2gurami dwuplamiaste 3caluski i kupiłem długonosa pewnie będzie rzeź? Chce kupić ducha mam akw 150l filter700l/h. Czy rybki które mam i duch będą ze soba żyły w zgodzie?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter