Duch amazoński (brazylijski)

Opis

Duch amazoński (brazylijski) - Apteronotus albifrons. Jest koloru czarnego, tylko w tylniej części trzonu ogona oraz na głowie posiada kremowobiałe przejaśnienia. Tuż za głową znajduje się otwór odbytowy, natomiast za nim zaczyna się bardzo długa, prawie ciągle falująca płetwa odbytowa. Można śmiało powiedzieć, że jest zbudowana w dosyć dziwaczny sposób. Płetwy piersiowe oraz płetwa ogonowa stanowią główną siłę napędową tej ryby. Posiada niezwykłą umiejętność pływania we wszystkich kierunkach. Pływa jakby była pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak za sprawą specyficznego sposobu orientowania się w terenie. Jest to tak zwana elektrolokacja. Dzięki temu duch amazoński potrafi pływać wśród bardzo gęsto rosnących roślin. Gatunek ten posiada bardzo ciekawą umiejętność emitowania do otocznia słabego pola elektrycznego, a także rejestrowanie zakłóceń tego pola.

Długość

W naturze do 47 cm.

Odżywianie

Ogólnie nie sprawia większych problemów. Zajda pokarmy takie jak: larwy wodzeni, larwy ochotek, doniczkowce, rureczniki oraz dżdżownice.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego (minimum 250 litrów) oraz gęsto porośniętego roślinnością. Akwarium powinno być zaopatrzone w kryjówkę. Może ona być zbudowana z szyby, przez co ryba będzie widoczna. Jego zmysł elektrolokacyjny będzie go informował, że jest w małej zamkniętej przestrzeni, dzięki czemu będzie czuł się bezpieczny. Ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb. Więcej niż jednego osobnika można hodować w ogromnych zbiornikach. Oczywiście mogą być hodowane z rybami nie posiadającymi zdolności elektrolokacji. Nadaje się do zbiorników towarzyskich. Za współtowarzyszy nie może mieć ryb zbyt małych, ponieważ mogą być potraktowane jako pokarm. Odczyn i twardość wody nie są zbyt istotne.

Rozmnażanie

Ryby dostępne w handlu pochodzą ze stymulowanych rozmnożeń w niewoli. W okresie tarła samica wyłącza pole elektryczne. Ikrę składa przez kilka dni. Dorosłe nie interesują się zapłodnionymi jajami. Po około 8 dniu od wylęgu u młodych zaczyna działać narząd elektrolokacyjny.

298 komentarzy

 1. mariusz 87:

  mam ducha od ponad roku karmie go tylko mrożoną ochodką i wygląda na zdrowego jak go kupiłem miał jakieś 6 cm teraz ma 17 cm (zbiornik 240l)

 2. SMERF:

  POMOCY KUPIŁEM DUCHA 4 DNI TEMU I JESZCZE NIE WIDZIALEM ZEBY COS JADŁ POMOCY

 3. miłosz:

  po czym poznać czy to on czy ona . Ja mam akwa 112l hoduje w nim ducha ma biały końcowy ogonek , 1 glonojada złotego , 1 glonojada lamparciego (nie wiem jaki mi urośnie narazie ma około 2 - 3 cm) , 1 gupika, 1 kirysa pstrego , 1bocje pręgowaną, 1 bocje siatkowaną, 2 neony czarne, 2 molinezje nakrapiane, 2 kosiarki, 5 mieczyków, 6 neonów inessa , 1 danio pręgowane, i to wszystko jeszcze raz sie pytam po czym poznać płeć ducha amazońskiego dziękuje

 4. wojtek:

  czy duch musi miec jakas kryjowke czy nie

 5. Krzyś:

  Czy duchy jedzą pokarmy suche i mrożone? Czy wtedy będą zdrowe i odporne?

 6. Tomthor:

  mam pytanie czy wie ktos jak rozpoznacz czy to on czy ona?? :D

 7. welonki i bojowniki:

  Janek jak akwa duże to bocje wspaniałe.Skalarek 10 masz przerybienie.

 8. Wilczyca:

  Janek a ilu litrowe masz akwarium ?

 9. Janek:

  Jakie rybki proponujecie, do towarzystwa dla ducha? Takie zeby było bardziej kolorowo, bo będę miał jeszcze tam Zbrojniki i sumiki? Co kolorowego??

 10. Michał...:

  ZAINWESTUJCIE W TLEN!Miałem ducha ale mi zdechł po niestety jednym dniu.Okazało się że sie udusił bo filtr w nocy przestał działać.Teraz mam drugiego i żeby nie wyszło tak drugi raz kupiłem rybkom powerheada,który napowietrza i robi prąd wody i teraz żyją sobie świetnie.A JEŚLI NIE CHCECIE KUPOWAĆ NAPOWIETRZACZA ALBO POMPY MEMBRONOWEJ CZY WIRNIKOWEJ TO ZAGĘSZCZENIE RYB W AKWARIUM NIE POWINNO PRZEKRACZAĆ 1 RYBA/10L WODY

 11. Wilczyca:

  ewuha ty gratulujesz skalarkowi ? Za to, że męczy te biedne duchy w 100 litrowym akwarium i na dodatek urodziły mu się młode ? Gorszej męczarni nie widziałam jeszcze.

 12. Michał...:

  Piszecie że wam się duchy URODZIŁY. To one są żyworodne?

 13. ewuha:

  :+) Skalarkowi pogratulować! Dochować się małych duszków to sukces! Mi nigdy dwa nie przeżyły. Jeden z nich zdychał po około tygodniu. Pewnie dlatego, że dwóch elektryków w małym nocniczku to zbyt wiele. Mam teraz kolejnego ducha..., rośnie jak szalony w 60 litrach, ale jak zaczyna już wystawać ze swojego schowka to uwalniam go - oddając komuś kto ma kilkaset litrów! Pozdrawiam wszystkich pasjonatów :+)

 14. skalarek10:

  ja mam dwa duchy w 100 litrowym akwarium i urodziły się 3 malutkie duszki :)))

 15. Wilczyca:

  legucik45 - myślę, że minimum to 300 litrów. Mój duch w moich 200 litrowym akwarium urósł do 30 cm i teraz sprzedaje go komuś innemu co ma większe akwarium. A kupiłam go jak miał 8 cm i po półtora roku tak mi urósł.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter