Duch amazoński (brazylijski)

Opis

Duch amazoński (brazylijski) - Apteronotus albifrons. Jest koloru czarnego, tylko w tylniej części trzonu ogona oraz na głowie posiada kremowobiałe przejaśnienia. Tuż za głową znajduje się otwór odbytowy, natomiast za nim zaczyna się bardzo długa, prawie ciągle falująca płetwa odbytowa. Można śmiało powiedzieć, że jest zbudowana w dosyć dziwaczny sposób. Płetwy piersiowe oraz płetwa ogonowa stanowią główną siłę napędową tej ryby. Posiada niezwykłą umiejętność pływania we wszystkich kierunkach. Pływa jakby była pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak za sprawą specyficznego sposobu orientowania się w terenie. Jest to tak zwana elektrolokacja. Dzięki temu duch amazoński potrafi pływać wśród bardzo gęsto rosnących roślin. Gatunek ten posiada bardzo ciekawą umiejętność emitowania do otocznia słabego pola elektrycznego, a także rejestrowanie zakłóceń tego pola.

Długość

W naturze do 47 cm.

Odżywianie

Ogólnie nie sprawia większych problemów. Zajda pokarmy takie jak: larwy wodzeni, larwy ochotek, doniczkowce, rureczniki oraz dżdżownice.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego (minimum 250 litrów) oraz gęsto porośniętego roślinnością. Akwarium powinno być zaopatrzone w kryjówkę. Może ona być zbudowana z szyby, przez co ryba będzie widoczna. Jego zmysł elektrolokacyjny będzie go informował, że jest w małej zamkniętej przestrzeni, dzięki czemu będzie czuł się bezpieczny. Ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb. Więcej niż jednego osobnika można hodować w ogromnych zbiornikach. Oczywiście mogą być hodowane z rybami nie posiadającymi zdolności elektrolokacji. Nadaje się do zbiorników towarzyskich. Za współtowarzyszy nie może mieć ryb zbyt małych, ponieważ mogą być potraktowane jako pokarm. Odczyn i twardość wody nie są zbyt istotne.

Rozmnażanie

Ryby dostępne w handlu pochodzą ze stymulowanych rozmnożeń w niewoli. W okresie tarła samica wyłącza pole elektryczne. Ikrę składa przez kilka dni. Dorosłe nie interesują się zapłodnionymi jajami. Po około 8 dniu od wylęgu u młodych zaczyna działać narząd elektrolokacyjny.

298 komentarzy

 1. kangur:

  ona44: no to gratuluje, to jak trzymanie psa na polmetrowym lancuchu. Nie chce mi sie nic wiecej pisac...

 2. legucik45:

  Ile on potrzebuje litrów minimum?????

 3. kaspian:

  obake : moim zdaniem bez problemu ale w sumie pielengnice moglyby go zabic

 4. obake:

  witam mam dwa akwaria 200l i 300l i chcę dołączyć do mojej kolekcji ducha i tu moje pytanie czy duch gdy urośnie może przebywać z dorosłymi pielęgnicami pawie oko?

 5. Wilczyca:

  ona44 - To mi szczeka opadła. Chodź teraz ja cie skarze na wiezienie na 9 lat tak za nic.

 6. Hodowca:

  ja mam ducha, pielęgnice uaru , 4 pyszczaki bocje i tęczanke w jednym akwarium przez 6 lat się nie gryząani nic akwarium ma 120 litrów

 7. ona44:

  ja mam ducha w 50 litrach i zyje 9 lat ani razu nie zachorował nie wiem co wy gadacie

 8. kangur:

  Zgadzam sie z Dyrektorem Aquael Zoo. Jesli duch jest dobrze karmiony i oswojony z reszta rybek w akwa to nie przejawia w stosunku do nich zadnej agresji. Tez polecam ducha bardziej doswiadczonym akwarystom i tylko do dojrzalego i istniejacego juz od dawna akwa. Duch jest wrazliwy na zmiane parametrow wody i na lekarstwa. Mojego ducha zabila powowa normalnej dawki leku na ospe, ktora, nieopatrznie przywloklem do akwa z nowa rybka. Duch nadaje sie tylko do duzych akwa i wymaga wielu kryjowek. Pzdr :)

 9. Wilczyca:

  Ja bym nie polecała neonów i innych małych rybek bo mój duch zjada nawet kosiarki. Wiec duch nie równy duchowi.

 10. BBoy_Gleba:

  Duchovny czego się czepiasz Kobieciarza? Idź człowieku do Biedronki połóż głowę na wagę i naciśnij burak. Wiesz coś o rybach? Skoro o musztardzie gadasz to idź w spożywczaku rób a nie na takim forum się udzielasz.

 11. Dyrektor Aquael Zoo:

  Tak naprawdę Duch Amazoński to bardzo przyjazny dla innych ryb gatunek.Trzeba go jednak oswoić.Jeżeli jest oswojony może pływać nawet z neonkami i innymi małymi rybkami.Taniec godowy Ducha Amazońskiego jest przecudowny.Polecam tę rybę doświadczonym akwarystykom.

 12. Koterba:

  Cos ten Duch Amazonski zamilkl. Pewnie mu juz wszystkie rybki zdechly (biedne) a taki byl madrala. Ja mysle, ze ten Kobieciaz i Next 99 to ta sama osoba bo tak samo sie zafaflunil w swoich komentarzach. Wszyscy madrzy tylko rybek szkoda bo jakby poczytal jeden z drugim i dowiedzial sie czegos zanim kupil to rybki by zyly a oni mieliby fajne baniaki. Pozdrowienia dla rozsadnych :)

 13. Wilczyca:

  Do Duch Amazoński – To ty pitolisz takie głupoty, aż mi nie dobrze się robi. 400 litrów to max dla dwóch duchów. 200 litrów to jest nawet za mało dla dorosłego ducha. Wiem bo mam 200 litrów i mam 30 centymetrowego ducha. Jak go kupiłam miał 8 cm. Teraz ledwo się mieści w 200 litrach. Wiec przestań wprowadzać w błąd nie doświadczonych akwarystów. A to, że duch jest łagodny to tak to jest prawda jak jest młody to jest łagodny. Ale jak osiągnie 20 cm to staje się drapieżcą. Masz jeszcze młodego ducha wiec tak naprawdę nic nie wiesz o nim jeszcze. I nie wiem czy osiągnie twój duch co najmniej 30 cm w tym twoim małym baniaczku, a jak osiągnie to szczerze mu współczuje bo nie będzie mógł się nawet obrócić.

 14. Duchovny:

  next 99: Nie zrozumiales mnie kolego. Ja wlasnie krytykuje trzymanie ryb w malych zbiornikach. Moj komentarz to odpowiec do Kobieciarza, ktory trzyma ducha amazonskiego w 60 litrow akwa a to jest jak trzymanie gupika w sloiku po musztardzie (podobne proporcje) i twierdzi, ze duchowi jest tam dobrze. Poniał? (zakumał?) Trzeba raczej przeczytac cala wypowiec i pomyslec nad kontekstem zanim sie odpowie. A akwarystyka zajmuje sie, z sukcesami, od ponad 25 lat. Pozdrawiam

 15. next 99:

  do Duchovny:czemu czepiasz się ludzi. ja wiem dlaczego bo mama cię nie kocha i dlatego się ludzi czepiasz. mogę się założyć że nic nie wiesz o akwarystyce tylko się popisujesz swoją zerową wiedzą. akwarystyka to rzecz ciekawa i fajna.a po słoiku po musztardzie wsadzi swój łeb i powiedz czy ci dobrze.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter