Duch amazoński (brazylijski)

Opis

Duch amazoński (brazylijski) - Apteronotus albifrons. Jest koloru czarnego, tylko w tylniej części trzonu ogona oraz na głowie posiada kremowobiałe przejaśnienia. Tuż za głową znajduje się otwór odbytowy, natomiast za nim zaczyna się bardzo długa, prawie ciągle falująca płetwa odbytowa. Można śmiało powiedzieć, że jest zbudowana w dosyć dziwaczny sposób. Płetwy piersiowe oraz płetwa ogonowa stanowią główną siłę napędową tej ryby. Posiada niezwykłą umiejętność pływania we wszystkich kierunkach. Pływa jakby była pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak za sprawą specyficznego sposobu orientowania się w terenie. Jest to tak zwana elektrolokacja. Dzięki temu duch amazoński potrafi pływać wśród bardzo gęsto rosnących roślin. Gatunek ten posiada bardzo ciekawą umiejętność emitowania do otocznia słabego pola elektrycznego, a także rejestrowanie zakłóceń tego pola.

Długość

W naturze do 47 cm.

Odżywianie

Ogólnie nie sprawia większych problemów. Zajda pokarmy takie jak: larwy wodzeni, larwy ochotek, doniczkowce, rureczniki oraz dżdżownice.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego (minimum 250 litrów) oraz gęsto porośniętego roślinnością. Akwarium powinno być zaopatrzone w kryjówkę. Może ona być zbudowana z szyby, przez co ryba będzie widoczna. Jego zmysł elektrolokacyjny będzie go informował, że jest w małej zamkniętej przestrzeni, dzięki czemu będzie czuł się bezpieczny. Ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb. Więcej niż jednego osobnika można hodować w ogromnych zbiornikach. Oczywiście mogą być hodowane z rybami nie posiadającymi zdolności elektrolokacji. Nadaje się do zbiorników towarzyskich. Za współtowarzyszy nie może mieć ryb zbyt małych, ponieważ mogą być potraktowane jako pokarm. Odczyn i twardość wody nie są zbyt istotne.

Rozmnażanie

Ryby dostępne w handlu pochodzą ze stymulowanych rozmnożeń w niewoli. W okresie tarła samica wyłącza pole elektryczne. Ikrę składa przez kilka dni. Dorosłe nie interesują się zapłodnionymi jajami. Po około 8 dniu od wylęgu u młodych zaczyna działać narząd elektrolokacyjny.

298 komentarzy

  1. Duszek:

    Otóż dziwna sprawa. w 200 l akwarium mam od 5 lat ducha, naprawdę wielki się rozrósł (ok 25cm). Ostatnio sprzątając akwarium za filtrem znalazłem młodego ducha około 4 cm. Nic nie dokupowałem do akwarium, a w akwarium nigdy nie było drugiego osobnika. Czy ktoś kiedyś miał podobną sytuację?

  2. Janosik:

    kupiłem 3 dni temu duszka 3-4 cm i jeszcze nic nie jadł co mam robić ?! Mam obsade 2xBuszowiec ostropyski,2xskalar,2xczerwieniak dwuplamy,4xglonojad,1x DUSZEK,2 piskorki,1kirys ,1bocja mysia czy to z powodu obsady ? PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ !

  3. lil:

    czy duch rośnie w zależności od pojemnosci akwarium

  4. kolo:

    do wojtek musi i to dużo

  5. Proakwa:

    Ja kupiłem duszka 4 lata temu miaz z 10 cm i po czterech latach karmiony rirecznikami urusł do 43 cm. chciałbym go sprzedac ale nie wiem za ile??

  6. rosa:

    a ja kupiłam duszka miałam go no może ze cztery godziny i zdechł, przestał się ruszać.....co mam zroić zeby następny przeżył

  7. Ariel:

    sprzedam sporego ducha info pod 883432537

  8. Stig:

    ODDAM (GRATIS) DUCHA AMAZOŃSKIEGO (ok 30cm) Pilnie !!!

  9. David:

    Dymorfizm jest u nich słabo zaznaczony. Samica jest nieco mniejsza od samca, chociaż to zależy od spożywanego pokarmu przez DUSZKA.

  10. LyKan1998:

    Cześć,Witam mam do was 2 pytania: 1.Jak u Apteronotus albifrons rozpoznac płuc?? 2.Czy w BARDZO małym akwarium jest możliwe rozmnożenie tych osobników?? Z Góry serdeczne Dzięki

  11. anumbias:

    w 160 litrowym akwarium (dostałem go) mam 27 centymetrowego ducha amazońskiego. w akwarium pływają takie ryby jak,miedziki,neonki,zwinniki czerwonouste :)kilka miedzików i neonów \"zginęło mi\" ale z tego co zauważyłem to wynika jedna rzecz. duch musi dostawać dużo pokarmu na noc (ryba nocna). jeżeli jest karmiony w odpowiednich ilościach nie ugania się za mniejszymi rybkami :)oczywiście więcej pokarmu = częstsze podmiany wody.

  12. początkujący:

    do miłosz: nie duch minimum 250l

  13. miłosz:

    po czym poznać czy to on czy ona . Ja mam akwa 112l hoduje w nim ducha ma biały końcowy ogonek , 1 glonojada złotego welonego,3gupiki i 4 małe,1 kirysa pstrego,1bocje pręgowaną, 1 bocje siatkowaną, 2 neony czarne, 2 molinezje nakrapiane, 2 glonojady syjamskie, 5 mieczyków,4 neonów inessa , 4dania pręgowane i ducha ma około 9cm,i to wszystko jeszcze raz sie pytam po czym poznać płeć ducha amazońskiego dziękuje.Prosze o odpowiedź.To te samo akwa gdzie piszedodał: miłosz (2011-12-18 16:34:23)tylko tera była przemiana prosze o odp. na temat ducha.:):):):)

  14. Stig:

    Mam Duszka ok.30 cm i potwierdzam że lubi sobie zapolować nocą na neonki, wcześniej myslałem że na małe osobniki, ale mam dorosłe neony i przez ostatnie 2 miesiace znikneło mi ok. 14szt. czerwonych i 9 szt czarnych

  15. szymonL13:

    mam pytanie czy jak mam 300l akwarium mam w nim 2x labeo, 2x świecik kongolański, 2x kolcobrzuch, 2x sum rekini, 4x neon innesa, 2x barwiniak czerwonobrzuchy, 2razy tetra niebieska, i albinosa to moge dorzucić jeszcze małego duszka?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter