Opis
Choroba kwasowa jest wywoływana przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Na tę chorobę zapadają ryby, które przebywają w wodzie o zbyt niskim pH. Jest skutkiem utrzymywania ryb, które wymagają wody twardej, o obojętnym odczynie, w wodzie miękkiej i silnie zakwaszonej (pH 5-5,5). Identyczne objawy mogą nastąpić nawet po umieszczeniu ryb w wodzie słabo kwaśnej, ale na długi czas. Najczęściej występuje ona u osobników w okresie rozrodu, które umieszcza się w wodzie kwaśnej i bardzo miękkiej.
Objawy
Możemy rozróżnić dwa rodzaje objawów. Ryby maja inne reakcje na umieszczenie ich w wodzie, która jest stopniowo zakwaszana lub w gdy zakwaszenie następuje gwałtownie. Jeśli woda jest stopniowo zakwaszana to pierwszymi objawami jest ociężałe pływanie ryb, są również lękliwe, aczkolwiek dobrze pobierają pokarm. Jeśli będziemy je bacznie obserwować to da się zauważyć drgające ruchy płetw. Niekiedy zmiana również następuje w wyglądzie zewnętrznym: na powłokach zewn. oraz skrzelach można zaobserwować zmętnienie, które jest wywołane gromadzeniem się krzepnącego śluzu. Jeśli już następuje śnięcie ryb, jest ono spowodowane długotrwałym działaniem czynnika i dotyka pojedynczych okazów. Ryby sną w pozycji naturalnej i nie tracą barwy, nawet w okresie agonii. Jeśli zmiana wody na bardzo zakwaszoną następuje bardzo gwałtownie i ryby nie mają szansy na dostosowanie się to ryby wykonują krótkie, błyskawiczne szusy, pływają w pozycji bocznej oraz próbują wyskoczyć z akwarium. Ostatnim etapem przed śnięciem jest występowanie spazmatycznych drgawek.
Leczenie
Powszechnie znanym i stosowanym środkiem zwalczającym skutki wahań pH jest węglan wapnia (CaCO3). Taki zabieg zwiększa również twardość wody. Jeśli w zbiorniku przebywają ryby o różnych wymaganiach środowiskowych to woda powinna mieć twardość co najmniej 6-10° twardości i odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,5-7). Jeśli w akwarium jest stosowany regularny pomiar odczynu pH to łatwo jest zauważyć wahania odczynu. Jeśli są duże wahania odczynu pH to należy przemyśleć, czy w zbiorniku nie ma zbyt wielu roślin, a oświetlenie nie jest zbyt jasne, co powoduje zbytnią asymilacją CO2 przez rośliny. W celu uniknięcia choroby kwasowej należy przede wszystkim chronić akwarium przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, więc powinno ono stać daleko od okna. Jeśli wystąpią zmiany chorobowe należy zmienić 1/3 wody na odsałą o odczynie obojętnym. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.
1 komentarzy
Pala:
27.07.2009 19:30ale jak się je leczy a jakie są obiawy choroby dla rybek Różyczki