Choroba zasadowa

Opis

Choroba zasadowa wywoływana jest przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Ryby zapadają na tą chorobę w wyniku przebywania w wodzie o wysokim pH. Zazwyczaj możemy wyróżnić kilka przyczyn występowania tej choroby, do najczęstszych zaliczamy: zbyt jaskrawe oświetlenie, zbyt małą liczbę ryb, niskie stężenie CO2, za duża liczba roślin lub zbyt bujny rozwój glonów.

Objawy

Objawy są różnorodne i zależą od gatunku ryb. Występują zazwyczaj przy pH powyżej 9. Wysokie pH jest szczególnie niebezpieczne gdy w wodzie występuje duże stężenie amoniaku. Odczyn zasadowy, tzn. 9-10 pH, jest przyczyną niepokoju u ryb. Tracą one koordynację ruchów, co prowadzi do konwulsyjnych skurczy całego ciała oraz przyspieszenia ruchów wieczka skrzelowego. Można również zaobserwować miotanie się ryb po zbiorniku i wyskakiwanie ich na zewnątrz. Do innych objawów należy również pojawienie się niekrzepnącego śluzu na powłokach zewnętrznych.

Leczenie

Leczenie stosujemy, takie jak w przypadku choroby kwasowej. Leczenie zakończone sukcesem może się jedynie nastąpić tylko wtedy, gdy nie doszło do dużych zmian w skrzelach. Jeśli do takich zmian nie doszło to możemy umieścić rybę w odstałej wodzie o obojętnym odczynie. Powrót do równowagi może trwać 15, a nawet 45 dni. W okresie leczenia należy pamiętać, że ryby są bardziej wrażliwe na pasożyty i bakterie. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter