Choroba gazowa

Opis

Choroba gazowa wywoływana jest przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Choroba ta występuje na skutek zmniejszenia się gwałtownego ciśnienia cząstkowego tlenu lub azotu po okresie przesycenia wody tymi gazami. Chwilowe przesycenie wody tlenem doprowadza do przesycenia krwi ryb tym gazem. Może być skutkiem umieszczeniu ryb w zbiorniku zaraz po zmianie wody na wodociągową lub głębinową. Najczęściej występuje jednak podczas silnego oświetlenia zbiornika i bujnego porostu glonów.

Objawy

Pierwszymi zauważalnymi objawami jest niespokojne pływanie ryb w przypowierzchniowej warstwie wody. Ryby są bardzo płochliwe. Da się zauważyć również drżenie płetw i szybkie ruchy wieczka skrzelowego. W kolejnym stadium ryby stają się apatyczne. Jeśli jest bardzo duże stężenie gazów w skrzelach to następuje śnięcie ryb. Jeśli wyleczymy rybę to następuje czasami zmętnienie rogówki lub soczewki oka albo postrzępienie płetw. Ryby wynoszone są na powierzchnię wody, jeśli dojdzie do nagromadzenia się w pęcherzu pławnym lub w przewodzie pokarmowym gazów. Łatwym do zauważenia objawem u większych osobników są pęcherzyki powietrza w naczyniach krwionośnych płetw i skrzeli.

Leczenie

Można łatwo zapobiec chorobie poprzez niedopuszczanie do przetlenienia wody. Zbiornik należy równomiernie oświetlać i ustawić z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Zbyt mocne oświetlenie w dzień doprowadza do nadmiaru tlenu w zbiorniku i jego deficytu w nocy. Jeśli już dojdzie do objawów u ryb choroby gazowej to należy umieścić ryby w odstałej i równomiernie natlenionej wodzie. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

14 komentarzy

 1. http://takjuzmam.blox.pl/html:

  Tak się działo z moim kirysem, niestety zdechł. Reszta jakoś sobie radzi. Na dodatek jakiś biały jakiś biały osad wytrąca mi się na roślinach.

 2. Miklas:

  u mnie w akwarium zrobiła sie mętna woda ,a moja welonka jest niespokojna pomoże ktoś pliss

 3. kamil:

  jaki antybiotyk?

 4. Dunia:

  nie wiem co się stało z moim akwarium. Najpierw woda zaczęła mętnieć, więc wymieniłam wodę, ale na drugi dzień było tak samo. Wieczorm gdy popatrzyłam na akwarium wszystkie rybki pływały do góry brzuchami! Co im się stało i jaka była przyczyna ich śnięcia. Jeżeli ktoś wie co im się stało, prosze pomóżcie.

 5. alina:

  ja własnie dostalam welonke ktora jako jedyna przezyla w akwarium naprawde miala silna wole przetrwania bez jedzenia i zmiany wody przetrwala 3albo4miesiace teraz sie martwie bo plywa na boku a z tylka jej cos wychodzi takiego jak takie kielbaski połaczone co to jest czy to jest ta choroba nie chce zeby zdechla jest taka sliczna prosze o pomoc dodam ze nie mialam nigdy rybek

 6. Damian:

  Choroba gazowa występuje u wielu gatunków ryb. Przy silnym nasłonecznieniu, w wodzie dochodzi do zwiększonej fotosyntezy, w wyniku której zostaje wyprodukowana duża ilość tlenu. Rośliny występujące w wodzie powodują wzrost produkcji tlenu. Następstwem tego jest zwiększone ciśnienie gazowe. Jest ono równoważone przez ryby w ten sposób, że ich krew pobierając tlen również nasyca się powodując podwyższone ciśnienie w układzie krwionośnym. Nasycenie wody tlenem jest zależne od temperatury w zbiorniku i wynosi: przy temp. 1°C ~ 14,5 mg/l przy temp. 5°C ~ 13,3 mg/l przy temp.10°C ~ 11,8 mg/l przy temp.15°C ~ 10,6 mg/l przy temp.20°C ~ 9,5 mg/l przy temp.25°C ~ 8,6 mg/l przy temp,30°C ~ 7,8 mg/l

 7. robertus:

  zdychają mi guraminy co to za przyczyna

 8. ela:

  mam pytanie jak moge wyleczyc rybke ma jedno duuze oko:(jakimi preparatami moge ja wyleczyc???

 9. zuza:

  a czy może ona spowodować zdechnięcie ryby?? Moja welonka ciągle plywa przy powiezrzchni wody :( i czasem leży na boku

 10. znik70:

  Przed chorobą gazową skutecznie chroni filtr z bąbelkami. Nadmiar tlenu zostaje łatwo usunięty, i nie ma wtedy tragedii jak nagle słońce zgaśnie lub ktoś zgasi światło albo prądu zabraknie. Czemu tej prostej zasady nie ma w opisie w punkcie "zapobieganie"?

 11. liiiiii:

  czy możecie napisać co to za antybiotyk

 12. Marcin:

  mozecie podac nazwe tego antybiotyku

 13. KrzyLi:

  mam ten sam problem ze skalarami podaj mi jaki antybiotyk zastosowałeś

 14. LOL:P:

  u moich welonków dwukrotnie wystąpiły obiawy choroby gazowej ale wymienione na tej stronie metody leczenia nie przynosiły widocznych efektów, więc zastosowałam antybiotyk, który pomógł w przeciągu kilku godzin!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter