Przeziębienie

Opis

Przeziębienie należy do chorób wywołanych przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Jest to zespół objawów chorobowych, które są wywołane zbyt niską temperaturą.

Objawy

Ryby przeziębione są mało ruchliwe, charakteryzują się małym apetytem, zblednięciem ubarwienia. Najczęstszym zachowaniem ryb jest pływanie przy powierzchni wody, gdzie znajduje się aparat grzewczy lub lampa. W kolejnym etapie choroby ryby pływają powoli lub wręcz ,,kołyszą się” w wodzie. Częstym następstwem osłabienia ryb przy przeziębieniu jest pleśniawka, która objawia się szarobiałymi nalotami. Jeśli przeniesiemy ryby bez adaptacji z wody zimnej do ciepłej wywołuje szok, który da się rozpoznać po energicznym i szybkim pływaniem lub nawet wyskoczeniem z akwarium. Taki szok może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie ryb, które opadają na dno i giną.

Leczenie

Najskuteczniejszym zapobieganiem przeziębieniu jest nie ustawianie zbiornika w pobliżu okna. Takie ustawienie powoduje wahania temperatur. Moc grzałki powinna być dostosowana do objętości wody w akwarium oraz temperatury panującej w pomieszczeniu. Różnica temperatur, pomiędzy zbiornikiem przechłodzonym a zbiornikiem cieplejszym nie powinna przekraczać 2-3º C. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

11 komentarzy

 1. kika:

  ja miałam teleskopa, który prawdopodobnie był przeziębiony. Nie wiedziałam o tym ale zaniepokoiło mnie to że już nie pływał tylko unosił się na powierzchni.Na jego płetwach pojawiła się pleśń.Biedaczek niestety zdechł.

 2. akwarystka21:

  do: wika to ospa rybia. kup w zoologu formisol (plyn w szklanej buteleczce). podmien wode, wlej ODSTALA i dodaj formisol(10ml na 100l wody). dodaj lyzke stolawa soli na ok 70l wody. woda musi miec 25C. jaki masz litraz?

 3. Wika:

  Moja rybka ma pełno białych plamek czy to ta choroba? Odpowiedzcie mi przosze nie chce stracic przyjaciela:,((

 4. Asika99:

  Normalnie rozpoznaje się samice od samców Gupika... Samice mniej kolorowe i większe. Samce kolorowe i mniejsze od samic. olsen - wszystko pisze w tekście, a Ty nie czytasz uważnie!

 5. PąCzUś:):

  Mój mieczy ma właśnie takie objawy czy mogę zrobić to samo co Damnian65 proszę o szybką odpowiedź:)

 6. zosia96333:

  LUDZIE CZYTAJCIE DOKŁADNIE TEKST TAM JEST WSZYSTKO NAPISANE !!!!!!

 7. olsen:

  witam jak leczyc przeziebienie ryb??? pozdr.

 8. DisneyXD:

  A co zrobić z gurami?? Jest jakaś rada??

 9. GREMLIN:

  Jak Damian65 rozpoznałeś samice?

 10. KAsia:

  spróbuje dzieki ;-)

 11. Damian65:

  Ja swoją samicę gubika wyleczyłem tak:nalałem wode do słoika o temperaturze 28 ºC i ją tam wsadziłem na 6 godz:i gdy ją włożyłem do głównego akwa była już zdrowa

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter