Bystrzyk pięknopłetwy

Opis

Bystrzyk pięknopłetwy - Hyphessobrycon pulchripinnis. Do Europy sprowadzono go w roku 1932. Samce są smuklejsze od samic, a ich płetwy – grzbietowa i odbytowa są jaskrawożółte, czarno obrzeżone. Jest on rybą idealną do akwarium zbiorowego. Zawsze łączy się w większe grupki, pięknie uzupełniające bogaty zestaw kolorów w takim akwarium. Samce często walczą między sobą, ale nie czynią sobie krzywdy. W zależności od warunków jakie zapewni się tej rybie, tak nam się odwzajemni możliwością podziwiania jej wdzięków. Przy utrzymaniu w odpowiednim środowisku możemy uwydatnić jego kolorystykę. Najlepiej jest zapewnić mu towarzystwo grupy osobników tego samego gatunku, otwartą przestrzeń obsadzoną roślinnością po bokach, np. kryptokoryną, której liście osłaniają je przed światłem z góry. Woda powinna być zabarwiona przez garbniki oraz być lekko dojrzała i dość twarda.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Środowiskiem naturalnym jest Środkowa Brazylia.

Długość

Dorasta do 5 centymetrów.

Odżywianie

Jego dieta powinna zawierać różne pokarmy dostępne w sprzedaży, zarówno żywe jak i suche.

Temperatura

Temperatura wody powinna mieścić się w zakresie 23-27 C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem aktywnym, który wymaga otwartej przestrzeni do pływania oraz gąszczu roślin. Woda z dodatkiem garbników, uzyskana dzięki umieszczeniu w akwarium naturalnych korzeni lub wkładów torfowych oraz przytłumione światło pozwolą podziwiać głębię kolorów. Toleruje różne parametry wody, pod warunkiem, że wahania nie będą zbyt gwałtowne. Jakość wody powinna być ogólnie dobra.

Rozmnażanie

Do tarła dochodzi niezwykle rzadko w akwariach. Bystrzyk pięknopłetwy należy do gatunku rozrzucających i zjadających ikrę.

6 komentarzy

 1. zabka8:

  Jak dla mnie to ruchliwa ale spokojna rybka,ktora nie robi krzywdy innym.Mam takich 14 i jestem bardzo zadowolona.

 2. Lee:

  Miałam parkę. Mimo że mało barwna jest urocza i spokojna. ;)

 3. Madziusia123:

  Miałam parkęm Spokojna, ładna rybka. Później wszystkie ryby oddałam koledze ponieważ zmieniałam akwarium. Polecam. Łatwe, małe, niedrogie a przy tym urocze.

 4. huj:

  spokojna rybka mam ich 15

 5. michalov:

  mam 2 takie ryby polecam je bardzo łatwe do hodowli pozdro

 6. maciek:

  fajna rybka pieknie ubarwiona musze sobie taka kupic. szkoda ze nikt nie dal komentarzy co do jech hodowli i zachowania

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter