Bystrzyk czerwony

Opis

Bystrzyk czerwony – Hyphessobrycon flammeus. Generalnie uznawany jest za jedną z łatwiejszych w hodowli ryb z rodzaju Hyphessobrycon. Na stary kontynent został sprowadzony w 1920 roku. Jest to gatunek towarzyski, niewymagający, pełen temperamentu. Należy trzymać gromadkę tych rybek. Dobrze czuje się w zbiorniku wielogatunkowym, zasiedlonym przez inne kąsaczowate. Pojedyncze osobniki często obejmują rewiry i stają się swarliwe. Jego bardzo bliskim kuzynem jest dosyć agresywny bystrzyk dwupręgi. Ma ciało bocznie spłaszczone i średnio wysokie. Ubarwienie płetw i ciała jest krwistoczerwone, płetwa odbytowa i brzuszna są czarno obrzeżone. Piękno barw uwidacznia się szczególnie, gdy w akwarium występują ocienione stanowiska i ciemne podłoże. W przedniej części tułowia posiada dwie ciemne plamy. Samica jest bardziej ,,pełna” w części brzusznej oraz bledsza, a jej płetwa odbytowa i brzuszna nie posiada czarnego obramowania. Większość czasu spędza w środkowych warstwach wody.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

okolice Rio de Janeiro w Brazylii.

Długość

ok 4 cm.

Odżywianie

Pokarmy płatkowane, żywe i mrożone. Raczej preferuje pokarm żywy, który w okresie letnim można urozmaicić o mszyce. Uznawany jest za gatunek mało wybredny pokarmowo.

Temperatura

około 20-26 C. Dobrze znosi spadki temperatury nawet poniżej 20 C.

Warunki hodowlane

Nie sprawia większych trudności hodowlanych. Akwarium powinno być średnie lub duże, nie zbyt mocno oświetlone, częściowo dobrze zarośnięte w wolną przestrzenią do pływania. Parametry wody: pH 6,0-7,0; miękka do twardej, 2-20 n, stara-regularnie nieznacznie odświeżana.

Rozmnażanie

Można go stosunkowo łatwo rozmnożyć. Akwarium tarliskowe powinno mieć około 4-10 litrów pojemności. Dno przykrywamy siatką ochronną. Zbiornik tarliskowy powinien być napowietrzany oraz zawierać kłębek mchu jawajskiego lub inną szerokolistną roślinę, która służyłaby za podłoże do składania ikry. Woda w akwarium tarliskowym powinna mieć pH 6,5, miękka do średnio twardej o temperaturze 24 C. Akwarium tarliskowe umieszczamy w zacienionym miejscu. Na tydzień przed umieszczeniem pary w zbiorniku tarliskowym odłączmy samce od samic. Następnie parę umieszczamy wieczorem, a tarło odbywa się zazwyczaj następnego dnia rano. Jaja są kleiste i małe. Dorosłe osobniki odławiamy, ponieważ zjadają ikrę. Narybek w ilości do 500 sztuk wykluwa się po około dobie, a po 3 dniach zaczyna pływać. Narybek karmimy pyłem (larwami widłonogów i solowca).

16 komentarzy

 1. isi:

  a ja mam gubiki i pare glonojadów i dwa bystrzyki które mi obgryzają moje gubiki i co znimi zrobic

 2. kew:

  Ja w swoim akwarium mam 20 Litrów wody 2- kosiarki 1- tetra kolor 1- tetra czarna 18- narybku gupika 2- brzanki różowe 1 jest w ciąży 2- zmieniak plamisty. Teraz zmieniam swój zbiornik na 60 litrów i chciałbym się dowiedzieć jak można rozmnożyć kosiarkę czy mógł by powiedzieć mi jak ją można rozmnożyć.

 3. neon:

  Rzeczywiście - rybki strasznie bojowniczo nastawione - mam ich 10 i walczą między sobą o rewiry, przeganiając dodatkowo inne ryby. Dodam, że w akwa są ryby raczej uznawane za towarzyskie i tylko bystrzyki "rozrabiają"

 4. nikt ważny:

  Cytat z opisu "Pojedyncze osobniki często obejmują rewiry i stają się swarliwe" ... i niestety często tak jest nawet jak jest ich kilka w akwarium, a wtedy reszta małych rybek pływa tylko w bocznych rejonach akwarium

 5. AT:

  Witam, jeden z moich bystrzyków dziwnie się zachowuje; pływa "bokiem", obija się o kamienie, "pokłada się" na żwirku. Co to może być? Czy już nadchodzi jego koniec, czy można mu pomóc? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję

 6. Martin:

  Mam ich 15 sztuk i swietnie sie zachowuja z dwoma skalarami i neonkami z molinezja zaglopletwa oraz z zalobnichkami nikomu nie przeszkadzaja i slicznie w moim 200Lakwarium wygladaja

 7. Iva Riva:

  czy można chować 3 szt. tych rybek czy więcej lub mniej?

 8. krysti:):

  mam pytanie i bardzo brosze o odp czy te rybki mogą żyć z tęczankami skalarami gurami kiryśnikami i glonojadami? w akwarium 112l

 9. miciu:

  są spokojnymi rybkami. bardo je lubię ponieważ są to rybki najładniejsze w moim 25 litrowym akwa.

 10. lolox:

  czy to tetry?

 11. Ixion:

  Bardzo żywe i wszystkożerne rybki. Idealne dla początkującego akwarysty. Ładne i niewymagające. Trzymam je z neonami, skalarami i innymi rybkami z amazonii.

 12. Monta:

  Wilka- te ryby potrzebują conajmniej 50l i żyją w stadnie, a nie parze. Nie wypowiadaj się jak nie potrafisz doczytać...

 13. wojtek96:

  do wiki one lubią być w stadku nie wielkim ale jakieś4 osobniki

 14. wika:

  Ja zamierzam kupić parkę do akwarium 25l :)

 15. WR:>:

  ja mam ją w 20 l z różnymi innymi rybkami podobnej wielkości i dobrze się sprawóje jest bardzo żywą rybką u mnie lubi pływać z neonami;)))

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter