Bystrzyk czerwony

Opis

Bystrzyk czerwony – Hyphessobrycon flammeus. Generalnie uznawany jest za jedną z łatwiejszych w hodowli ryb z rodzaju Hyphessobrycon. Na stary kontynent został sprowadzony w 1920 roku. Jest to gatunek towarzyski, niewymagający, pełen temperamentu. Należy trzymać gromadkę tych rybek. Dobrze czuje się w zbiorniku wielogatunkowym, zasiedlonym przez inne kąsaczowate. Pojedyncze osobniki często obejmują rewiry i stają się swarliwe. Jego bardzo bliskim kuzynem jest dosyć agresywny bystrzyk dwupręgi. Ma ciało bocznie spłaszczone i średnio wysokie. Ubarwienie płetw i ciała jest krwistoczerwone, płetwa odbytowa i brzuszna są czarno obrzeżone. Piękno barw uwidacznia się szczególnie, gdy w akwarium występują ocienione stanowiska i ciemne podłoże. W przedniej części tułowia posiada dwie ciemne plamy. Samica jest bardziej ,,pełna” w części brzusznej oraz bledsza, a jej płetwa odbytowa i brzuszna nie posiada czarnego obramowania. Większość czasu spędza w środkowych warstwach wody.

Rodzina

Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie

okolice Rio de Janeiro w Brazylii.

Długość

ok 4 cm.

Odżywianie

Pokarmy płatkowane, żywe i mrożone. Raczej preferuje pokarm żywy, który w okresie letnim można urozmaicić o mszyce. Uznawany jest za gatunek mało wybredny pokarmowo.

Temperatura

około 20-26 C. Dobrze znosi spadki temperatury nawet poniżej 20 C.

Warunki hodowlane

Nie sprawia większych trudności hodowlanych. Akwarium powinno być średnie lub duże, nie zbyt mocno oświetlone, częściowo dobrze zarośnięte w wolną przestrzenią do pływania. Parametry wody: pH 6,0-7,0; miękka do twardej, 2-20 n, stara-regularnie nieznacznie odświeżana.

Rozmnażanie

Można go stosunkowo łatwo rozmnożyć. Akwarium tarliskowe powinno mieć około 4-10 litrów pojemności. Dno przykrywamy siatką ochronną. Zbiornik tarliskowy powinien być napowietrzany oraz zawierać kłębek mchu jawajskiego lub inną szerokolistną roślinę, która służyłaby za podłoże do składania ikry. Woda w akwarium tarliskowym powinna mieć pH 6,5, miękka do średnio twardej o temperaturze 24 C. Akwarium tarliskowe umieszczamy w zacienionym miejscu. Na tydzień przed umieszczeniem pary w zbiorniku tarliskowym odłączmy samce od samic. Następnie parę umieszczamy wieczorem, a tarło odbywa się zazwyczaj następnego dnia rano. Jaja są kleiste i małe. Dorosłe osobniki odławiamy, ponieważ zjadają ikrę. Narybek w ilości do 500 sztuk wykluwa się po około dobie, a po 3 dniach zaczyna pływać. Narybek karmimy pyłem (larwami widłonogów i solowca).

16 komentarzy

  1. Weronika-miłośniczka rybek:

    Piękna jest ta rybka spodobała mi sie ale mam pytanie dotyczące tej rybki czy ona może przebywać wraz z innymi rybkami i w akwarium 35l.? proszę odpisać

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter