Akarka kratkowana

Opis

Akarka kratkowana – Nannacara anomala. Jest jedną z najładniejszych ryb akwariowych. Ubarwienie oliwkowobrązowe, ale boki ciała błyszcza metalicznie oliwkowozielono i złociście. Samiec ma duże płetwy barwy niebieskiej, z pomarańczowym obrąbkiem, samica żółtawa w czasie tarła z krzyżującymi się ciemnymi pręgami. Poza okresem godów akarka paskowana jest gatunkiem spokojnym, nieagresywnym,. Zupełnie dobrze czuje się w akwarium zbiorowym.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Pochodzi z zachodniej Gujany.

Długość

Samiec ma około 5 cm długości a samica zaledwie 3 cm.

Odżywianie

Spożywa wyłączne pokarm żywy. Najchętniej zjada ona larwy komarów i rureczniki.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 22-26 C.

Warunki hodowlane

Wymaga średniego akwarium obficie obsadzonego roślinami, z licznymi kryjówkami oraz z piaszczystym podłożem i kamieniami, z wodą miękką, o pH 6-7.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się w akwarium między kamieniami. Gniazdem opiekuje się samica, która czasem atakuje nawet samca, dlatego go odławiamy. Wylęg następuje po trzech dniach. Matka przenosi świeżo wyklute larwy do dołka w piasku lub trzyma je w rogu zbiornika. Po upływie 5-7 dni młode zaczynają już samodzielnie pływać. Pokarm narybku to pierwotniaki, a potem węgorki i drobny plankton.

6 komentarzy

 1. Radua:

  Wciągają wszystkie pokarmy jakie im daję. Do tarła przystępują nawet w dosyć twardej i lekko alkalicznej wodzie, gorzej jest już z odchowaniem narybku, ale ogólnie to rybki są bardzo fajne. Polecam wszystkim =]

 2. arus:

  zgadzam się- jedzą wszystko, płatki, granulat, mrożonki. Piękne i pocieszne ryby

 3. krysti:):

  U mnie wcinają to co im się da, ale zauważyłem że najbardziej podchodzą im monczniaki.

 4. lu8791:

  a u mnie jest coś dziwnego.Samica i samiec jakby się podzielili po połowie narybkiem i oboje wychowują swoja grupkę,a w dodatku myślę że samcowi to idzie trochę lepiej niż jej

 5. Dlugi:

  masz umnie wcinają suchom karme że asz trzeszczy

 6. lu8791:

  Co do pokarmu to bym się nie zgodził-spożywa bardzo chetnie granulat.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter