Akara z Maroni (marońska)

Opis

Akara z Maroni - Cleithracara maronii. Osobniki żyjące w warunkach naturalnych osiągają większe rozmiary od wyhodowanych w niewoli. Trudno jest dostać osobniki wyłowione z natury, a nawet jak się uda to kosztują dosyć dużo. Ciało ma barwy żółtobrunatnej lub czerwonawej, na bokach występują pasy oraz wyraźna, żółto obrzeżona ciemna plama. Samiec jest nieco większy i ma bardziej wydłużone płetwy odbytową i grzbietową. Są rybkami spokojnymi, a wręcz płochliwe, raczej nie wyrywające roślin. Są dosyć nerwowe, a przestraszona akara staje się brunatno nakrapiana. Przebywają najchętniej w przydennej i środkowej warstwie akwarium. W sezonie rozrodczym mają zwyczaj kopania na dnie.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w stojących i wolno płynących wodach Gujany, Surinamu.

Długość

Zazwyczaj osiąga długość do 12 cm.

Odżywianie

Spożywa wszystkie pokarmy.

Temperatura

Temperatura wody powinna mieścić się w zakresie 22-28 C.

Warunki hodowlane

Ta spokojna rybka potrzebuje sporego akwarium ze względu na swoją wielkość. Posiadają swój rewir w akwarium. Nie może być hodowana razem z bardzo ruchliwymi i szybko pływającymi gatunkami. Należy umieścić w zbiorniku kępki roślin, kamienie płaskie i okrągłe, jaskinie, które będą tworzyć kryjówki dla tych ryb. Jeśli woda jest dobrej jakości to jej parametry nie mają większego znaczenia. Oczywiście woda powinna być regularnie znacznie odświeżana, filtrowana i napowietrzana.

Rozmnażanie

W czasie tarła przejawiają zachowania terytorialne. Do tarła przystępują tylko dobrane pary. Zdarza się, że ryby przez długi okres nie składają tarła, aby następnie odbywać tarło za trałem, nie posiadając wystarczającej ilości czasu na wylęg i wychów młodych. Odpowiednią do tarła samicę możemy rozpoznać po zaokrąglonym brzuchu. Woda do tarła powinna być miękka, lekko kwaśna lub obojętna, o temperaturze około 25 C. Kleista ikra jest składana na oczyszczonym kamieniu. Dojrzała para może wytworzyć nawet 300 sztuk młodych, ale nie liczmy na to, że wszystkie uda nam się wychować. Rodzice opiekują się młodymi czasem aż 6 miesięcy.

38 komentarzy

 1. ...:

  Do xD jak zmieniają kolor to się boją.

 2. monia:

  dodam jeszcze, że moje akarki mają około 12 cm - mam problem z rozróżnieniem samca od samicy, bo i wielkość i płetwy podobne (w sumie mam 4) w tym 450 l akwarium mam łącznie z nimi, choć bez ich młodych około 80 rybek (głównie drobnicy) młode po 2 tygodniach mają już jakiś 1 cm, są nakrapiane i coraz mądrzejsze, tzn. jak zbliża się np. jakaś pielęgniczka (agassiza czy nijsena) to skupiają się i przysiadają na dnie lub kamieniu pod brzuchem rodzica

 3. zegan:

  czy akary moga byc w akwarium 112l z 45rybami (tj razbora klinowa,galaxy teczanka neonowa,danio,mieczyki molinezja)?? czy nie bedzie zatloczno dla nich ?? chcialbym miec ich 3-4.

 4. fish87:

  Chce nabyc parke!! (fish87 na forum)

 5. Piotr:

  Super ryba no i do tego bardzo spokojna. Moja para dzieli akwarium z neonami i maja sie swietnie no i rosliny w nienaruszonym stanie.Polecam.

 6. Michał3333:

  Do BumBuma:pilęgnice nie są kanibalami

 7. d21:

  Mam te ryby. Jak ktoś zainteresowany to zapraszam do kontaktu.

 8. BumBuma:

  A czy zjedzą swoje młode jak będą troszkę starsze ?

 9. varg:

  Witam ja 2 akary z maroni trzymam z akarą pomaranczowopłetwą , pielegnicami Sajica , Festae , FlowerHorn , Paratilapią Polleni , Akarami Wiśniowymi , Severum , Grubowargiem ,Barwiakami Czerwonobrzuchymi i Pielęgniczkami Ramireza. Kolosy 25 cm pływają z małymi - totalny spokój. Maroni moim zdaniem nadają się każdą pielegnicą.

 10. filipo:

  ja mam motylowca afrykanskiego (ryba motyl) he.... zżera mi wszystkie ryby male i duze ale długonosowi ciernistemu o imieniu zdzichu nie daje rady pomocy!!!..niewiem co zrobic nie moge rożdzielić bo drugie akwarium słono wodne :(( help me!!!

 11. Gość:

  ja dałam za nią 7 zł

 12. xD:

  ja mam akare w 160l no i ta ryba to rewelka ale nie wiem dlaczega przez cały czas ma zamiast jednej kropki kilka no i sie chowa

 13. Maniek:

  Fajne i ciekawe ryby, nie zjadają żadnych małych ryb i nie atakują, tylko się bronią np przed atakami skalarów które są niegroźne. Można je trzymać prawie ze wszystkimi rybami poczynając od gupików czy neonów inessa po skalary czy inne pielęgnice. :)

 14. Piurun:

  A z Gupikami też mogą funkcjonować czy gupik zostanie zagryziony???

 15. lilcia:

  mam akary juz prawie dwa lata i jeszcze nigdy nie wykopały mi roślin

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter