Akara cętkowana

Opis

Akara cętkowana – Laetacara curviceps. W starszej literaturze można ten gatunek spotkać pod nazwą Aequidens curviceps. Można je w naturze spotkać w wodach płytkich, stojących, które obfitują w opadłe, lecz niegnijące liście. Głównymi cechami, które czynią ją tak popularną wśród hobbystów to: spokojne uosobieni, bezproblemowe dostosowanie się do warunków akwariowych, atrakcyjne ubarwienie oraz łatwość w rozmnażaniu się.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w dorzeczu Amazonki.

Długość

Dorasta do 10 cm.

Odżywianie

Zjada wszystkie pokarmy suche i żywe.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 22-27 C.

Warunki hodowlane

Woda w akwarium powinna być częściowo wymieniana, około 10-20% co dwa tygodnie. Znakomicie się nadaje do akwarium towarzyskiego, ze względu na tolerancyjny charakter. Jedynie w okresie tarła broni swojego terytorium, dlatego też należy parę przenieść do osobnego zbiornika. W akwarium powinno się znajdować wiele roślin, szczególnie szerokolistnych. W środkowej strefie powinna się znajdować wolna przestrzeń do pływania. Na dnie umieszcza się płaskie, duże kamienie. Najlepsze jest podłoże z drobnego żwiru, a woda lekko kwaśna lub o odczynie pH neutralnym, miękka do średnio twardej.

Rozmnażanie

Po złożeniu kleistej ikry na kawałku korzenia, kamienia lub szerokim liściu rodzice chronią ją, a potem narybek.

12 komentarzy

 1. maro_id:

  Jak rozróżnić płeć u tych ryb?

 2. lolek:

  u mnie to samo,samica nie ma pokrywy sk,ale facet w akwarystycznym mówił mi że to zaloty.Z czasem to minie,ale na razie wsadz samca do kotnika nz tydzień.Pozdro.

 3. pomoc:

  U mnie samiec leje moją samice.oderwał jej pokrywe skszelową.nie wiem co robic. HELP

 4. Ewa:

  Ja kupiłam te rybki w M1 w Czeladzi;)

 5. Janko14:

  orientuje się ktoś może czy w okolicy Katowic można gdzieś dostać te rybki?

 6. janko14:

  Orientuje sie ktoś gdzie można dosatć te rybki w okolicach Katowic? prosze o info na maila jaknk14@o2.pl

 7. wojtek:

  czy one są agresywne

 8. Roberto:

  czy w akwa 100 litrowym para będzie miała odpowiednie warunki, oraz najważniejsze pytanie czy może żyć z ramirezami, neonami i zwinnikami?

 9. do zaby:

  tak.

 10. Żaba:

  Czy one mogą żyć z brzankami sumatrzańskimi i różowymi???

 11. d***:

  ile gdzieś tak litrów potrzebuje parka bez innych ryb

 12. Dodo:

  Swietne Rybki, Slicze mienia sie pod swiatlo, na niebiesko-zielono :)) Spokojnie mozna je tzymac z wiekszymi pielegnicami,typu Akara Blekitna,Pielegnica Miodowa a nawet Pielegnica Mekka posiadam dosc Agresywna Parke Meek a mimo to nie sa w stanie sprostac moim cetkowany akarom ktore dzielnie bronia teretorium ;)) ale to tylko moje doswiadczenie było, poczatkujacym nie polecam wpuszczac ich do meek xD

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter