Akara z Maroni (marońska)

Opis

Akara z Maroni - Cleithracara maronii. Osobniki żyjące w warunkach naturalnych osiągają większe rozmiary od wyhodowanych w niewoli. Trudno jest dostać osobniki wyłowione z natury, a nawet jak się uda to kosztują dosyć dużo. Ciało ma barwy żółtobrunatnej lub czerwonawej, na bokach występują pasy oraz wyraźna, żółto obrzeżona ciemna plama. Samiec jest nieco większy i ma bardziej wydłużone płetwy odbytową i grzbietową. Są rybkami spokojnymi, a wręcz płochliwe, raczej nie wyrywające roślin. Są dosyć nerwowe, a przestraszona akara staje się brunatno nakrapiana. Przebywają najchętniej w przydennej i środkowej warstwie akwarium. W sezonie rozrodczym mają zwyczaj kopania na dnie.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w stojących i wolno płynących wodach Gujany, Surinamu.

Długość

Zazwyczaj osiąga długość do 12 cm.

Odżywianie

Spożywa wszystkie pokarmy.

Temperatura

Temperatura wody powinna mieścić się w zakresie 22-28 C.

Warunki hodowlane

Ta spokojna rybka potrzebuje sporego akwarium ze względu na swoją wielkość. Posiadają swój rewir w akwarium. Nie może być hodowana razem z bardzo ruchliwymi i szybko pływającymi gatunkami. Należy umieścić w zbiorniku kępki roślin, kamienie płaskie i okrągłe, jaskinie, które będą tworzyć kryjówki dla tych ryb. Jeśli woda jest dobrej jakości to jej parametry nie mają większego znaczenia. Oczywiście woda powinna być regularnie znacznie odświeżana, filtrowana i napowietrzana.

Rozmnażanie

W czasie tarła przejawiają zachowania terytorialne. Do tarła przystępują tylko dobrane pary. Zdarza się, że ryby przez długi okres nie składają tarła, aby następnie odbywać tarło za trałem, nie posiadając wystarczającej ilości czasu na wylęg i wychów młodych. Odpowiednią do tarła samicę możemy rozpoznać po zaokrąglonym brzuchu. Woda do tarła powinna być miękka, lekko kwaśna lub obojętna, o temperaturze około 25 C. Kleista ikra jest składana na oczyszczonym kamieniu. Dojrzała para może wytworzyć nawet 300 sztuk młodych, ale nie liczmy na to, że wszystkie uda nam się wychować. Rodzice opiekują się młodymi czasem aż 6 miesięcy.

38 komentarzy

 1. Bas:

  moim zdaniem to są najłagodniejsze pielęgnice,nie wykopują,nie wyrywają roślin,nie atakują innych mieszkańców ani siebie na wzajem

 2. Szkodnik:

  Do Mądrali Pawła!! Tam jest napisane "raczej nie wyrywają roślin", a mnie interesuje, czy wykopują{ np. małe roślinki}.Rozumiesz??

 3. pawel:

  do Szkodnik: ciężko przeczytać pół strony wyżej?

 4. mam 2:

  do ziom!!! od 3,5zł do 10zł

 5. Szkodnik:

  Czy te rybki wykopują małe rośliny?

 6. ziom!!! :

  ile moze kosztowac akara z maroni

 7. gość 1:

  Mam pytanie czy Akara z Maroni może mieć potomstwo z Pielęgnicą Sajica

 8. xxx:

  czy mogę je trzymać w akwarium z dorosłym duchem amazońskim???

 9. BUM PA TA RA:

  z neonkami może być hodowana i czerwonołepkami (mała rybka dorasta do 5 cm)

 10. błażej:

  fajna ryba wystarczy 112 l ? mam akarę packowaną jedna ma ikrę i mam ramirezy kirysy pandy otoski neony inessa zwinniki jarzeńce krewetki mam 8 lat .

 11. krzysztof19704@vp.pl:

  odpowiedż dla rokosza. starczy,ale musisz jak najwięcej karmić je na żywo!!! wtedy sam zobaczysz efekty. pozdrawiam

 12. maxadam:

  w jakim akwa zalezy od obsady najlepiej zaczynac od 100l dobrze sie czuje ze spokojnymi tj severum skosnoprega itp. zas zebry meeki odpada miałem z nimi i długo to nie trwało

 13. maxadam:

  w jakim akwa zalezy od obsady najlepiej zaczynac od 100l dobrze sie czuje ze spokojnymi tj severum skosnoprega itp. zas zebry meeki odpada miałem z nimi i długo to nie trwało

 14. jaca:

  ja zakupilem 5szt.,jedna padla.Szybko rosna

 15. mlody:

  ja trzymam dobrana pare akar z maroni w 160l mam z nich juz 4 raz odchowane mlode. i wbrew temu co mowia ja trzymam je z tetra cesarska i niemmam zadnych problemow z odchowem fakt faktem wszystkiego nieda rady odchowac ale duzo daje gesto obsadzony zbiornik...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter