Sumik szklisty

Opis

Sumik szklisty - Kryptopterus bicirrhis. Szczególnie majestatycznie wygląda w stadzie, kiedy przemierza akwarium. Pływają w pozycji poziomej. W trakcie odpoczynku unoszą się w wodzie pod kątem, ogonem do dołu. Sumik szklisty jest prawie całkowicie przezroczysty i dobrze się czuje w niewielkim stadzie. Przez sumiki widać nawet roślinność znajdującą się za nimi. Jego ciało mieni się różnymi kolorami, w zależności od kąta padania światła. Widoczny jest kręgosłup, natomiast organy wewnętrzne ukryte są wewnątrz niewielkiej jamy brzusznej, która mieści się tuż za dużymi oczami. Cechą charakterystyczną są również wąsiki, którymi sumik cięgle porusza badając teren. Należy podkreślić, że sumiki szkliste nie są najprostszym gatunkiem do utrzymania, ze względu na swoje upodobania żywieniowe. U tego gatunku został wykryty bierny zmysł elektryczny. Sumiki wyczuwają zmiany i niejednorodności w słabym polu elektrycznym, co pomaga im orientować się w otoczeniu, a także ułatwia znajdowanie zdobyczy. Zamieszkują strefę środkową do powierzchniowej.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Wschodnie Indie, południowo-wschodnia Azja.

Długość

Odnotowano długości do 15 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Dieta sumików szklistych powinna się składać głównie z pływającego w toni pokarmu, chociaż mrożony, liofilizowany, a nawet suszony pokarm rozprowadzony przez filtr powietrza po akwarium również spożyją.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 21-26 C.

Warunki hodowlane

Należy hodować minimum 4 osobniki, ponieważ pojedynczo przestają jeść i chowają się po kątach, co może skutkować nawet ich śmiercią. Sposób jego poruszania jest nietypowy, ponieważ porusza się w środkowej części akwarium w grupie z głową uniesioną ku górze. Środkowa część akwarium powinna być przeznaczona do pływania a boki i tylna ściana obsadzona roślinnością. Jakość wody powinna być ogólnie dobra, miękka, o odczynie lekko kwaśnym. Nadaje się do zbiornika towarzyskiego z łagodnymi rybami.

Rozmnażanie

Nie ma informacji o przebiegu tarła w warunkach akwariowych.

107 komentarzy

  1. pablo:

    Sum szklisty to bardzo drapierzna rybka Nie radze trzymać razem z narybkiem mniejszym niż 2cm U mnie dwie sztuki załatwiły stadko 50 sztuk głupików w ciagu 3 miesięcy

  2. Bartek:

    A ja kupiłem 3 sumiki około 4 miesiące temu i jestem z nich bardzo zadowolony. urosły mi z 3/4 cm (były bardzo małe jak je kupiłem) do 7/8 cm i nadal rosną.. Fajne rybki tylko szkoda że nie można ich samemu rozmnożyć..

  3. Damian:

    Do miki: Również miałem sumiki szkliste i neonki. Wszystko było dobrze do momentu jak jeden z nich nie podrósł ok 10 cm i zaczęły mi znikać neonki oraz rodostomusy. Oddałem koledze sumiki i mam spokój.

  4. infectah:

    na poczatek mala porada: nie kupujcie sumikow bez wasow, oba padly po czasie, utrudnia im to wykrywanie pozywienia a one z tym maja szczegoolne problemy, najlepiej jest im przygotowac nocne oswietlenie symulujace ksiezyc (blue LED) wtedy normalnie jak inne rybki podplywaja do tafli i wciagaja suchy pokarm bo z tego co zauwazylem dennego ani zadnych tabletek sie nie lapia. okazalo sie ze moj sumik padl z powodu zbyt niskich temperatur, ogrzeanie pomieszczenia nie dzialao przez pare dni i grzalka nie wyrabiala, skrecenie tulowia to reakcja na nagly spadek temp, pojawiajacy sie narost na pletwach itp to byla pleasniawka, wiec uwazajcie, najlepiej miej stale 25st. w akwarium i nie powinno byc problemow

  5. Agnieszka:

    Widzę, że już wcześniej o to pytano, ale nikt nie odpowiedział- na jednym z moich sumikow pojawila sie biala plamka na grzbiecie. Czy to ospa? :/

  6. riba666:

    czy można takie trzymać w akwarium 120 l

  7. infectah:

    1 Sumik byl zakupiony bez wasow, wrecz jakby mu gnily, pare dni pozniej dziwnie plywal i zauwazylem ze czesc \'szyjna\' jest pokurczona, niedlugo pozniej oslabl i zaczal mu gnic ogon (byl juz w kwarantannie). Musialem go dobic, pytanie: czy mozliwe ze w poplochu uderzyl w szybe i stad zgial sie jak harmonijka? Mam 4y sumy i reszta jest wporzadku, ciekawy jestem tylko jak zdobywaja pozywienie, mam 200L i duzo krujowek stad tez przewaznie tam uczeszczaja, choc czesto sa bardzo aktywne za zarciem sie nie uganiaja:)

  8. Nitka:

    Jakie fajne :P Czy można je hodować w akwarium o pojemności 40l?

  9. mika:

    Witam Posiadam w moim akwarium 5 sumików, neonki, gupiki i glonojady. Sumiki to moje pupile pd 5 lat. Niestety giną mi neonki. Nie mogę ustalić przyczyny. Co noc coś zjada w całości po jednej sztuce. Wczoraj w sklepie gość mi powiedział, że to mogą być sumiki. Co o tym sądzicie?

  10. PawełDocent:

    Ja w poprzedniej obsadzie akwarium miałem 2 skalary 2 glonojady, 3 neony 1 gurami oraz 7 sumików szklistych i nic się nie działo, hoć niestety nawalił mi termostat w grzałce i wszystko się pogotowało. natomiast teraz mam parkę bojowników 3 dania pręgowane oraz 2 glonojady syjamskie, jednego zwykłego i 4 sumy szkliste. Sumiki trzymają się zacienionej części akwarium tuż przy filtrze. Puki co mam wszystko w jak najlepszym porządku

  11. lujulia11:

    Z jakimi rybami mogą być i czy zjedzą zwykły pokarm?

  12. Malwina:

    Sumiki szkliste nie znoszą zieleni malachitowej, która jest składnikiem wielu preparatów na rybią ospę. Nie tolerują też temperatury przekraczającej 30 st. C. Przez to, wyleczenie ich z rybiej ospy jest bardzo trudne.

  13. Bajt:

    czy sumiki wytrzymają w 32-33C jakeś 6 godz?bo pojawiła się u mnie ospa a nie mam jak odizolować chorej ryby(chociaż bym wolał)wiec dolałem troche FMC(CMF) i podniosłem temp. do 32 ale boje sie ze onenie dadza rady

  14. Jufa:

    hej dziś kupiłam dwa sumiki , myślicie że mogą być tylko dwa?? bo nie mam za bardzo już miejsca w akwarium na więcej rybek...

  15. Kozik:

    A ja od ponad roku mam jednego jedynego sumika szklistego. Poza nim są oczywiście inne rybki. Mój sum nie chowa się ani nie płoszy. Mimo to planuję dokupić mu towarzystwo w przeciągu ok. miesiąca.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter