Przeźroczka indyjska

Opis

Przeźroczka indyjska – Chanda ranga. Są to ryby spokojne, trochę płochliwe oraz wykazujące pewien terytorializm. Posiadają spiczasty przód głowy i sylwetkę przypominającą romb zwieńczony dwiema płetwami grzbietowymi; przednia z nich ma zarys trójkąta i czarne zakończenie. Ciało ma żółtawe, przeźroczyste, drobna łuska mieni się niebieskozielono. U samca płetwy żółtoczerwone z niebieską świecącą obwódką. Samice są mniejsze od samców i słabiej ubarwione. Samiec ma czerwonawozłoty odcień, samica jest tylko żółtawa.

Rodzina

Chandidae.

Pochodzenie

Występuje pospolicie w słodkich i słonawych wodach północno-wschodnich Indii i Birmy.

Długość

Dorastają do około 6-7 cm długości.

Odżywianie

Zjadają wyłącznie pokarm drobny żywy.

Temperatura

Tolerują temperatury z zakresu 22-26 C.

Warunki hodowlane

Tę ławicową rybkę należy trzymać w większej gromadce. Wymagają średniego, dobrze oświetlonego i zarośniętego akwarium z wodą o pH 6,5-7,5. Zbiornik powinien posiadać wiele kryjówek i ciemne podłoże. Woda powinna zawierać dodatek soli od 1 do 3 łyżeczek na 5 litrów. Ponadto powinna być czysta oraz dosyć często częściowo wymieniana. Nie akceptuje gwałtownych zmian jakości wody oraz obecności kwasów humusowych. Można ją trzymać w akwarium ogólnym ze spokojnymi rybami, jednakże zdecydowanie lepiej czuje się w gatunkowym.

Rozmnażanie

Przed tarłem oddzielamy samce i samice na okres około 6-8 dni. Akwarium tarliskowe wypełniamy wodą miękka, dawno niezmienianą z dodatkiem trzeciej części wody świeżej. Na dnie zbiornika możemy umieścić kilka kępek mchu jawajskiego. Zbiornik tarliskowy umieszczamy w spokojnym i jasno oświetlonym miejscu. Hodowla jest trudna. Tarło odbywa się w temperaturze ok. 26 C, ikra jest przylepiana do roślin wodnych. Tarlaki nie przejawiają cech kanibalistycznych, ale lepiej je odłowić po tarle. Poziom wody obniżamy do 10-15 cm. Narybek wylęga się po niecałym dniu. Młode przeźroczki żerują w pobliżu dna i zjadają tylko plankton poruszający się pionowymi ruchami, dlatego też należy je karmić najdrobniejszymi larwami oczlików. W rozmnożeniu tego gatunku najtrudniejsze jest właśnie wykarmienie młodych. W pełni się wybarwia i dojrzewa płciowo miedzy 8 a 10 miesiącem życia.

45 komentarzy

  1. KAMIL:

    Jak rozróżnic samca od samicy

  2. marcin:

    a ja kupilem kiedy 4 do 5 neonów i 5 danio i wszystkie w tydzien zdechly ;/

  3. :

    ja mam 4 przeźroczki 2 skalary 3 danio zabe slimaka 2 zrojniki niebieskie(glonojady) i wszyscy zyja w zgodzie jedza pokarm suchy w platkach a takze mrozona larwe ochotki czerwonej :0

  4. Ja:

    Kupiłam te rybki, ładnie wyglądają mimo sztucznego barwienia. Mam nadzieję że pożyją ponad rok conajmniej bo wydałam na nie dosyć dużo kasy. Przystosowały się do otoczenia oraz zaakceptowały inne ryby, ale jest jeden dość dziwny fakt, że mój samiec gupik się do nich zaleca..

  5. Baltazar:

    Nie jestem fanem sztucznie wyhodowanych ryb, a już w ogóle ryb sztucznie barwionych. Jednak pewnego dnia, gdy wybrałem się do pobliskiego zoologa na zakupy zabrałem ze sobą syna. I tak sobie oglądamy rybki, ja wybieram kilka sztuk do uzupełnienia stadek. Nabyłem też bystrzyki czerwone. Gdy już wychodzę ze sklepu synek krzyczy:'Tato, tato je chcę kilka tych neonek!'. Odpowiadam mu, że mamy wystarczająco dużo neonek, ale on uparł się akurat przy... barwionych na niebiesko przeźroczkach. Nie chciałem kupować, tłumaczyłem, że nie ma gdzie ich włożyć. No ale w końcu Szczepan wygrał i wziąłem pięć tych rybek. Włożyłem je do akwarium z brzankami. Myślałem, że niedługo wszystkie zdechną, bo po jednym dniu jedna leżała już pod filtrem. Wybrałem się do zoologicznego po raz kolejny. Zobaczyłem całe stado przeźroczek i dokupiłem jeszcze 8 niebieskich. Gdy je dzieciak zobaczył skakał z radości, że ma jeszcze więcej 'neonek'. Wszystkie rybki bardzo ładnie się prezentowały, z brzankami faktycznie wyglądały jak neonki. Żyją już ponad rok, fajnie współżyją z brzankami. Problemy były tylko na początku, gdy pięć pierwszych rybek zachorowało na ospę. Niestety, jak już wcześniej wspomniałem jedna zdechła, ale reszta wyzdrowiała. Od tamtego czasu dwunastka rybek żyje i ma się dobrze. To jedyne sztucznie wyhodowane/barwione ryby w mojej kolekcji, ale polecam je wszystkim akwarystom. Pozdrawiam.

  6. obbp:

    odp don dno może jest w ciąży dlatego ? sprawdz czy to samiec czy samica (: to sie okaze

  7. Krzychuss:

    mam pytanie czy one mogę jeść pokarm suchy ? ^^ karmię je tym i nie widzę żeby wybrzydzały. Wręcz wcinają aż im się płetwy trzęsą :D

  8. Przemo :

    Mam stadko około 30szt i rozmnażały sie juz 4 razy ale młode tzreba szybko odseparować bo inne je zjedzą gdyż kochają żywy pokarm ....

  9. dadadadada:

    Ja kupiłem 30 i wszystkie zjadaja mi gupiki w całosci.

  10. lolo:

    ja kupiłem sześć sztuk i trzymam je razem z paletkami oraz 30stoma neonkami i śmigają już trzy tygodnie i żadna jeszcze się nie przekręciła

  11. papa:

    Czy przeźroczki indyjskie są niewytrzymałe i krótko żyją ?

  12. dddd:

    Przeźroczki sztucznie barwione już nie są takie słabe jak kiedyś,można śmiało kupować i nie martwić się że padną po kilku dniach

  13. don dno:

    Mam kilka przezroczek.Pływają z innymi rybami, niestety jedna z nich nie toleruje zadnych ryb, atakuje i goni je po całym akwarium jak rowniez rybki swojego gatunku.Nie wiem co jej jest;/Mam ochotę społukać ją w kiblu, bo tylko stresuje wszystkie ryby.

  14. sławek:

    moja przeżroczka gania mieczyki po akwarium jak terorystka, i dodam ze mieczyki mam duze około 5-6 cm a ona jest o połowę mniejsza . wytłumaczy mi ktoś?

  15. esterasum:

    sumik ja mam 2 przeźroczki i żyją mi już 3 tygodnie i są sztucznie ubarwione

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter