Pielęgniczka Ramireza

Opis

Pielęgniczka Ramireza – Microgeophagus ramirezi. W kwietniu 1947 roku Amerykanin H. Blass wraz z myśliwymi i hodowcą z Wenezueli M. V. Ramirezem złowili w dorzeczu Apure niewielką rybę nie znaną dotąd nauce. H. Blass około setki tych rybek zabrał do Miami na Florydzie i tam w krótkim czasie je rozmnożył. Niegdyś nazywana była pielęgniczką motylową lub wenezuelską. Główną jej zaletą jest przepiękne ubarwienie. Samice mają brzuch nieco pełniejszy i o żywszej czerwonej barwie niż samce. Drugi promień ich płetwy grzbietowej jest tylko nieznacznie wydłużony, natomiast u samców jest on wyraźnie przerośnięty. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej ryby zaczynają dobierać się w pary. W trakcie tego procesu samce niegroźnie się przepychają. Żyje około 2-3 lata. Jest gatunkiem łagodnym, spokojnym i towarzyskim oraz trochę płochliwym.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w wodach Kolumbii i Wenezueli.

Długość

Osiąga długość około 6 cm.

Odżywianie

Ryba ta zjada głównie pokarm żywy. Zwłaszcza preferuje pokarmy takiej jak: widłonogi, wioślarki, larwy komarów, szklarki, oczliki i doniczkowce. Raczej nie powinniśmy podawać larw ochotek. Bardzo negatywnie na zdrowie tych ryb wpływa podawanie pożywienia słabej jakości, które psuje wodę w zbiorniku. Zazwyczaj karmimy je małymi porcjami (2 razy dziennie). W żadnym przypadku nie można ich przekarmiać.

Temperatura

Preferuje zakres temperatur 24-27 C. Są bardzo wrażliwe na gwałtowne wahania temperatury.

Warunki hodowlane

Dobrze czuje się w obszernym, gęsto zarośniętym akwarium z wnękami i miejscami osłoniętymi od światła roślinami. Wykazuje dosyć duże zdolności przystosowawcze do zmiennych warunków. Preferuje wodę miękką o odczynie kwaśnym, jednak znosi pewne odstępstwa od tych parametrów. Jako podłoże może być zastosowany drobny żwir o ciemnym kolorze. Barwy tego gatunku ujawniają się w oświetleniu mieszanym (świetlówkowo-żarówkowym) z tłem na tylniej ścianie zbiornika. Za towarzystwo najlepiej nadają się ryby kąsaczowate, łagodne ryby labiryntowe, ukośniki, kirysy oraz drobnostki. Z zasady nie należy hodować z gatunkami wykazującymi szybką przemianę materii, większymi karpiowatymi oraz gatunkami agresywnymi. Najczęściej polecana jest hodowla w parach. W zbiorniku musi znaleźć się wydajny filtr o niezbyt mocnym strumieniu, który dobrze natlenia wodę oraz sprawia, że woda jest krystalicznie przejrzysta. Należy pamiętać o regularnej podmianie około 15 % wody raz w tygodniu. Gatunek ten bardzo źle znosi nagromadzenie produktów przemiany materii w wodzie oraz wzrost stężania związków azotowych. Potrzebują wody odpowiedniej pod względem chemicznym oraz mikrobiologicznym. Woda chlorowana przed zastosowaniem powinna odstać przez 1-4 doby. Gatunek ten powinien żyć w zbiorniku bezwzględnie zadbanym o higienę. Gatunek ten jest podatny na wiele chorób pasożytniczych i bakteryjnych. Szczególnie łatwo dochodzi do inwazji kulorzęska. Niestety leczy się je dosyć trudno, ponieważ pielęgniczka ramireza jest bardzo wrażliwa na chemikalia.

Rozmnażanie

Młode osobniki nie powinny przystępować do tarła zbyt wcześnie, ponieważ potrafią zjadać ikrę oraz są mniej wydajne. Jest gatunkiem monogamicznym, jajami i potomstwem opiekują się oboje rodzice. Bardzo często zdarza się jednak, że dorosłe zjadają ikrę. Z tej przyczyny wielu hodowców wychowuje młode bez udziału osobników dorosłych. Zbiornik tarliskowy powinien mieć 40-60 litrów, napełniony do wysokości około 20 cm. Podłoże powinien stanowić drobny piasek. W tym akwarium należy umieścić płaski kamień. Zbiornik ustawiamy w miejscu spokojnym. Oświetlenie nie może być zbyt jaskrawe. Temperatura wody powinna mieścić się w przedziale od 28 do 29 C. Najważniejszą sprawą są parametry wody. Woda powinna być kwaśna (pH 5,5-6) oraz miękka (poniżej 5 n). Preferowaną wartość pH można otrzymać poprzez dodanie do wody wyciągu z torfu lub filtrując wodę przez substrat. Można zastosować również markowy zakwaszacz. Ponadto woda powinna być pozbawiona wszelkich zawiesin, klarowna oraz dobrze natleniona. Ryby powinny mieć zapewniony spokój, a zbiornik powinien być częściowo zacieniony. Miejsce w którym ryby mają zamiar złożyć ikrę jest przez nie wcześniej oczyszczane. Samica składa na twardym podłożu 200-400 żółtawoszarych jaj o średnicy około 1 mm. Są one zapładniane przez samca w miarę ich składania. Larwy wylegają się czwartego dnia, a po następnych ośmiu dniach zaczynają swobodnie pływać. Po zresorbowaniu woreczka żółtkowego narybek podejmuje intensywne żerowanie. Młode powinny mieć na początku podawane larwy solowca i widłonogów, później normalny żywy pokarm. Młode rosną stosunkowo wolno.

236 komentarzy

  1. mati22m:

    a czy trzeba koniecznie wymieniac 15% wody co tydzień?

  2. lordstylez:

    ja mam akwarium 80l 20 neonkow 10 rozbor klinowych 4 ramirezki 6 glonojadow 2 kirysniki 2 kirysy i 2 drewniaki

  3. umaga:

    ja mam zbiornik 155l i same ramirezy i 10 kupek ikry

  4. Akwarysta:

    Czy mozna trzymac w jednym akwarium parkę ramirez i harem kakadu 1samiec i 3samiczki Mam akwarium 120l, a w nim wiele kryjówek

  5. DmiX:

    dla parki ramirez min 45-50l akwarium.Zyją krótko,a jeszcze krócej te szpikowane hormonami z Azji.

  6. rybcia:

    mam pytanie czy mogę kupić parę remirezek do 60 l akwarium, w którym mam już 7 neonków, 7 danio, 1 glonojada i 4 molinezje? taką obsadę akwarium zaczerpnęłam z książki o akwarystyce, ale nie jestem do końca pewna, czy akwarium nie byłoby przerybione... i jeszcze jedno: czy w zoologicznym potrafią rozróżnić samca od samiczki (chciałabym mieć parę) i czy na 100% będą zgodne?

  7. Igaa:

    Hej moja pielęgnica ma bardzo blady kolor . Druga zas trzyma się wspaniale ma jaskrawe ciepłe kolory. Czy ta blada jest chora ?? Czekam na odpowiedz .

  8. ola:

    Mi rybki składały już chyba ikrę 2x, i za każdym razem zjadają jej coraz mniej. Czy to oznacza że zaczynają się do niej przyzwyczjać?

  9. GOŚĆ:

    można trzymać je w min 60L i parke

  10. kakadu:

    "do amelki: lepiej na początek jak nigdy nie miałaś rybek kup sobie gupiki. ta ryba nawet w kałuży by przeżyła." Ale bzdura! Ja miałem gupiki i ze wszystkich, które miałem -został mnie się jeden.Jeśli chodzi o wodę to mam w dobrym stanie. Inne ryby mi nie zdechły, a akurat gupiki.

  11. k:

    mogą być z molinezjami??

  12. tartak:

    Czy mogę trzymać parkę w akwarium 95l ? za odpowiedź z góry dziękuje.

  13. Welon 200:

    Mam akwarium 200 litrów i to moja obsada: 2czarne welony, 1 sum rekin,2 złote glonojady, 1 skalar 1grubowarg dwubarwny i 1 formy albinotycznej, 1 bocja wspaniała 2 bocje siatkowane oraz 2 giętkozęby filtr Fan 3 firmy Aquael grzałka 200w z termostatem pokrywa standardowa firmy diversa 2x30w podłoże do jasyny piasek .obsadę mam zamiar wymienić. Chciałbym hodować pielęgniczki kakadu i ramirezki.Które z wymienionych ryb moga zostać i jakie mógłbym jeszcze dokupić Prosze o odpowiedź

  14. Ja:

    Tak myślę że nie powinno się nic stać pielęgniczką, ani ornatusą. Ja je trzymam z piękniczkowatymi, żałobniczkami, neonkami, kiryskami, 2 zbrojnikami niebieskimi w akwa 250l i jest wszystko dobrze bez zastrzeżeń

  15. jaroslawcywka:

    ramirezki sa przesliczne i inteligentne kocham te rybki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter